Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Transfer de bani prin PayPal

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Buna ziua,

Urmeaza sa ma mut in Danemarca si am o nelamurire. Daca o sa doresc sa trimit bani din Danemarca prin optiunea  "Send money to friends and family" din valuta DKK(poate fi selectata) pe cardul mamei mele Visa Electron de la BTRL in valuta LEI care ii atasat la un cont PayPal si las banca sa faca conversia o sa mi se faca mai multe conversii? Urmeaza sa aflu cand ma mut ce comisioane ar fi la banca daneza dar sa presupunem ca sunt zero, o sa mi se faca DKK-EURO-LEI sau EURO-DKK-LEI sau direct DKK-LEI? De asemenea, mama mea o sa poata sa scoata banii de la ATM-ul bancii? Nu o intereseaza sa fie bani pe contul PayPal ca nu il foloseste, are nevoie de cash. As dori lamuriri la aspectele astea si daca ar mai fi comisioane ascunse? O sa aleg oricum doar optiunea ca banca sa faca conversiile.

P.S.1 -cardul pe care vreau sa il fac in strainatate tot Visa Electron o sa fie
Cineva mi-a mai zis ca o solutie ieftina de trimis bani din strainatate este prin banca CEC ca ar fi cele mai ieftine comisioane, merge de la ATM si ajung si intr-o ora banii. Pe mine m-ar interesa totusi cea mai ieftina solutie, poate sa dureze mai mult timp transferul(4-5 zile) nu ii problema.
P.S. 2 - Am facut un topic separat deoarece observ ca cel de PayPal e cam mortem.

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
be smart si fa cu TransferWise

#3
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
MoneyGram?

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
be smart si fa transfer direct prin banca.
nu mai treci banii prin toti intermediarii care ciupesc din bani degeaba.

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Din cite stiu eu, transfer nu se poate face din paypal in card.
Operatiunea se cheama withdraw.
Se asociaza cardul cu contul si aia e.
Eventual pui datele mamei tale la contul paypal.
Banii ajung pe card in lei, scoate de unde vrea.
Comisioaner ascunse nu exista, trebuei doar sa citesti cu atentie.
Faptul ca nu l-ai vazut/citit/stiut TU, nu inseamna ca este ascuns.
Comisionul paypal de retragere bani pe card este de $2.5, indiferent de suma.
Dar, trebuie sa vezi cursul valutar: nu stiu daca este stabilit de paypal sau banca unde ai card.
Dar, acest curs valutar devine important, dupa parerea mea, de la sume de mii de euro in sus, adica neah, diferenta de citiva bani.... totusi....

Transfer se face doar intre conturi paypal.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Deci nu se pot transfera bani de pe paypal pe cardul pe care il ai asociat? Ma rog de fapt in contul cadului pe care il ai asociat.

Edited by gerbil, 11 June 2017 - 16:09.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@Augustin, daca esti hotart sa te "muti" in Danemarca inseamna ca ai o baza, te muti cu un scop, se presupune ca stii ceea ce faci.
Ajungi acolo , te asezi, primesti banii si apoi faci o intrebare la banca : Ce comision aveti la transfer direct ? Sigur iti vor spune o suma de-ti taie picioarele, asa ca vei apela la anumite firme ce transfera bani cu comision mai mic. Trebuie sa le vezi la fata locului care sunt acelea. poate fi chiar furnizorul de telefonie, e o practica frecventa.
Eu de exemplu am utilizat WU, apoi nu mi-a mai placut si am luat TW si am mai facut un transfer cu unii, nu tin minte exact care..., E o chestie de minute sa schimbi operatorul...

Edited by keta, 11 June 2017 - 16:14.


#8
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
alege mosule TW din start.
daca nu ti-o placea sa imi spui cutu.

#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsamebo, on 11 iunie 2017 - 15:32, said:

be smart si fa transfer direct prin banca.
nu mai treci banii prin toti intermediarii care ciupesc din bani degeaba.
Ai vazut comisionaele de transfer?

TransferWise nu e foarte scump. Mama plateste, online cu cardul, lei si tu primesti in contul din Danemarca DKK. In 1-2 zile ajung banii.

inregistreaza-te cu acest link si ai primul transfer de pana la 500 euro, gratuit https://transferwise.com/u/7cc84c

Edited by easy90rider, 11 June 2017 - 18:37.


#10
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
M-am uitat si intr-adevar e foarte convenabil acest site. Banii trimisi consider ca sunt inregistrati pe cont nu pe card si ca sa ii poata scoata mama de la BT se mai percepe un comision de 0.1% nu?

#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Posteasy90rider, on 11 iunie 2017 - 18:26, said:

inregistreaza-te cu acest link si ai primul transfer de pana la 500 euro, gratuit

Se putea sa nu marchezi un link afiliat in post... nu stiu de ce am impresia ca e impotriva regulamentului sa pui linkuri afiliate.

Pentru initiator: niciodata sa nu ai incredere in recomandarile facute de afiliati... vor doar sa faca un ban pe spinarea ta si iti vor recomanda ce e bine si profitabil pentru ei, nu pentru tine.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La withdraw conversia este DKK - {valuta de referinta} - RON

Valuta de referinta este (in Romania) in 90% din cazuri EUR, doar la cateva carduri e USD (visa BT de ex).
DKK, nici o sansa.

Atentie si la a te loga tu in ambele conturi paypal, foarte posibil sa ti le blocheze.

Edited by don_dannielo, 11 June 2017 - 19:27.


#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asta cu blocatul e cam aberatie, daca familia are mai multi membri ce au carduri si conturi, nu e logic ca se vor loga de pe acelasi IP de acasa sau chiar acelasi PC?

#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
don se referea la faptu daca se logheaza el cu IP de danemarca pe contul paypal facut in romania
eu am patit-o cand eram in afara tarii, a trebuit sa vorbesc cu ei sa-mi deblocheze contul

daca vrei sa trimiti banii cu paypal, o sa te coste undeva la 3% in timp ce transferwise e undeva la 1% din suma
cat despre conversie, eu la bt dolarii ii primesc convertiti direct in lei fara alta valuta intermediara
la ing de exemplu, era usd->eur->lei
mai mult ca sigur dkk va fi convertit intr-o valuta intermediara (euro/usd) si apoi lei (dar poti suna la ei sa te interesezi exact cum sta treaba)

daca suma trimisa nu se intampla regulat si nu e de ordinul miilor de euro, esti tot acolo fie ca trimiti cu paypal fie transferwise. ori altfel eu personal as trimite cu TW.

View Postaugustinmaxtim, on 11 iunie 2017 - 19:08, said:

M-am uitat si intr-adevar e foarte convenabil acest site. Banii trimisi consider ca sunt inregistrati pe cont nu pe card si ca sa ii poata scoata mama de la BT se mai percepe un comision de 0.1% nu?
de la ATM e gratuit. de la ghiseu e 0.5% din suma.

Edited by mikaell, 11 June 2017 - 20:12.


#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsamebo, on 11 iunie 2017 - 19:20, said:

Se putea sa nu marchezi un link afiliat in post... nu stiu de ce am impresia ca e impotriva regulamentului sa pui linkuri afiliate.

Pentru initiator: niciodata sa nu ai incredere in recomandarile facute de afiliati... vor doar sa faca un ban pe spinarea ta si iti vor recomanda ce e bine si profitabil pentru ei, nu pentru tine.
Pentru 5000 de lei la BT primesti 8012.82DKK, la cursul actual de 0.624. https://www.bancatra...s-valutar-spot/

Pentru 5000 lei prin transferwise primesti 8072.33DKK.
Attached File  Screen Shot 2017-06-11 at 21.15.01.png   47.69K   7 downloads

In plus, daca foloseste acel link, primul tranfer de 500euro e gratuit!

Arata-mi exact cum incerc sa fac bani pe spinarea lui?

Din cate stiu eu nu poti trimite bani la prieteni prin paypal in romania....

View Postdon_dannielo, on 11 iunie 2017 - 19:21, said:

La withdraw conversia este DKK - {valuta de referinta} - RON

Valuta de referinta este (in Romania) in 90% din cazuri EUR, doar la cateva carduri e USD (visa BT de ex).
DKK, nici o sansa.

Atentie si la a te loga tu in ambele conturi paypal, foarte posibil sa ti le blocheze.
BT nu are card in USD! Doar euro.
L.E. Am inteles gresit.


View Postaugustinmaxtim, on 11 iunie 2017 - 19:08, said:

M-am uitat si intr-adevar e foarte convenabil acest site. Banii trimisi consider ca sunt inregistrati pe cont nu pe card si ca sa ii poata scoata mama de la BT se mai percepe un comision de 0.1% nu?
BT are o magarie de comision incasare LEI... In schimb nu are comision de ridicare numerar de la bancomat.

Edited by easy90rider, 11 June 2017 - 20:30.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posteasy90rider, on 11 iunie 2017 - 20:20, said:

BT nu are card in USD! Doar euro.

Asa si?

Edited by don_dannielo, 11 June 2017 - 20:29.


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vezi ca ai citit prost, el vrea sa trimita din Danemarca in Romania sa isi ajute mama, nu invers.

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Attached File  Screen Shot 2017-06-11 at 21.52.40.png   52.23K   9 downloads

VS 5000*0.6026=3013 la BT.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate