Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Salcam...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Sper sa fie aria corecta unde scriu si astept ceva sfaturi.
Am un vecin care a taiat un salcam chiar de langa gardul care ne desparte(salcamul era pe proprietatea lui) dar acum din cioata si radacina ramasa ies tot felul de lastari inclusiv si in curtea mea ,la circa 4-5 metri am un solar  si au inceput sa apara lastari de salcam si in solar si imi deterioreaza folia mulcire...
Ce as putea face ,sa pun ceva pe acea cioata ramasa ca sa omor radacina de tot,o substanta ceva ...am incercat cu sare dar nu a avut efectele dorite...asa ca astept pareri si sfaturi de la voi.
Va multumesc anticipat.

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Glifosat .

#3
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu din cioata ies lastarii, ci din radacinile copacului. Radacinile au volumul cel putin la fel de mare ca al coroanei copacului, ca sa-ti faci o idee despre cat de departate sunt de cioata. Daca copacul a fost taiat mai demult, prin cioata aia nu mai circula nimic care ar putea prelua si glyfosatul, sarea sau ce mai pui tu acolo si sa-l duca spre radacinile alea care au inceput sa drajoneze.

Baga erbicid total pe toti lastarii si la un moment dat radacinile se vor epuiza.

Daca vrei neaparat sa injectezi cioata, baga bormasina, cu burghiu cat mai lung si gros, faci mai multe gauri si torni pe ele erbicid total pur (fara dilutie cu apa). Gaurile le faci cat mai jos, chiar sub nivelul solului daca poti.

Edited by medelin992, 11 June 2017 - 12:56.


#4
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Dai cu glifosfat tot anul, la 2 saptamani odata, acest an nu patesc nimic dar anul viitor nu mai infrunzesc,se usuca. Nu-i taia sau rupe ca ies altii.Verificat la mine.

Edited by ElcapoMafia, 11 June 2017 - 12:51.


#5
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salcamul a fost taiat toamna trecuta sper sa mai aiba efect...voi incerca si cu ierbicid desi in solar e mai complicat...

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In solar foloseri o pensula si "vopsesti" fiecare lastar cu erbicid. Cu rabare pe cat mai multe frunze. In felul asta nu afectezi restul plantelor.
Eu procedez asa pe gazon cand vreau sa scap doar de cate o papadie nesuferita.
Mai intru si printre rosii, ardei etc si dau strict pe buruiana aia una care ma enerveaza, restul le iau la sapa :)

Edited by PoeOvidiu, 11 June 2017 - 13:14.


#7
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 magaenea, on 11 iunie 2017 - 12:30, said:

Salve
Sper sa fie aria corecta unde scriu si astept ceva sfaturi.
Am un vecin care a taiat un salcam chiar de langa gardul care ne desparte(salcamul era pe proprietatea lui) dar acum din cioata si radacina ramasa ies tot felul de lastari inclusiv si in curtea mea ,la circa 4-5 metri am un solar  si au inceput sa apara lastari de salcam si in solar si imi deterioreaza folia mulcire...
Ce as putea face ,sa pun ceva pe acea cioata ramasa ca sa omor radacina de tot,o substanta ceva ...am incercat cu sare dar nu a avut efectele dorite...asa ca astept pareri si sfaturi de la voi.
Va multumesc anticipat.
Oțet din belșug pulverizat pe frunze, ziua în amiaza mare, când este soarele sus. Cam sună a vrăjitorie:))
Ideea este să îl ardă și soarele cât are oțetul pe frunze. Pentru distanță găsești o soluție;)

#8
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Lui ii trebuie ceva sa transloce la radacina, sistemic. Otetul doar arde frunzele si atat.

#9
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 medelin992, on 11 iunie 2017 - 14:00, said:

Lui ii trebuie ceva sa transloce la radacina, sistemic. Otetul doar arde frunzele si atat.
Hârleț, sapă și topor !
Pentru translocare , musai ceva de teleportare...

#10
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 Nik44, on 11 iunie 2017 - 14:10, said:

Hârleț, sapă și topor !
Pentru translocare , musai ceva de teleportare...

Am patit si eu vad ca nimeni nu s-a gandit ca pe langa inmultirea din lastarii radacinilor salcamul se mai inmulteste si din semintele cazute pe sol care rasar si dupa mai multi ani,acestia trebuie taiati [starpiti] fiecare separat erbicid total de concentratie mare sigur v-a avea efectul scontat

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Motorina este sfanta pentru eradicarea oricarui pom sau arbust...Posted Image

#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cam ce cantitate?

Aici nu vb despre pomi, ci despre copaci, ca salcamul.
Cam cat mi-ar trebuii sa torn la un salcam cu diametrul de aproximativ 50 cm, cu radacini ce drajoneaza si la 4 m de "ciot"?

Edited by medelin992, 11 June 2017 - 19:26.


#13
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 Nik44, on 11 iunie 2017 - 13:58, said:


Oțet din belșug pulverizat pe frunze, ziua în amiaza mare, când este soarele sus. Cam sună a vrăjitorie:))
Ideea este să îl ardă și soarele cât are oțetul pe frunze. Pentru distanță găsești o soluție;)

Oțet + bicarbonat.

 xmanyacs77, on 11 iunie 2017 - 19:02, said:

Motorina este sfanta pentru eradicarea oricarui pom sau arbust...Posted Image

...oricarui PUIET de pom si copac ...

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Otet plus bicarbonat ca sa faci prajituri poate, astea doua se neutralizeaza reciproc.


#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Face spume?
Face.
Atunci sigur este nociv, logică de acvariu...Posted Image

Nu-i dărâmați încrederea în el, vă rog...

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Se chema broza, buna la stomac!

#17
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 parintele, on 12 iunie 2017 - 06:59, said:

Otet plus bicarbonat ca sa faci prajituri poate, astea doua se neutralizeaza reciproc.
Nu chiar. Eu am pus in proportii egale, am dat pe frunzele in soare la ora 4pm si a doua zi planta era moarta.

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Acidul si bazele reactioneaza intre ele, se "neutralizeaza" reciproc.
Acidul acetic rectioneaza cu bicarbonatul si da apa, dioxid de carbon care merge in aer si acetat de sodiu care in mod evident e o sare comestibila de creme ce punem bicarbonat stins cu otet in prajituri

Asadar ce ai dat tu acolo nu are absolut nicio treaba cu omoratul unei plante.

In plus folosind proportii egale ai facut fix risipa. De ce? Pai iarasi e simplu, otetul e diluat rau, e 9% acid si restul apa.
Punand proportii egale tu ai pus o cantitate foarte mica de acid fata de cantitatea de baza adica ...ai neutralizat o cantitate mica de bicarbonat si restul a ramas intact.( oricum si la puritate 100% la ambele masele nu sunt neaparat egale, la chimie e cu moli si alte prostii complicate)

Adica ai dat o solutie putin mai slaba de bicarbonat.
Apa cu bicarbonat nici ea nu omoara plantele.

Iarba aia a ta a murit de orice altceva.








Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate