Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Un sistem audio 5.1 adecvat unui TV Philips ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna sa va fie inima !
Mi-am cumparat recent un Tv Philips 40pft4101/12.
  Amu:
   Camera unde si-a gasit salasul Tv-ul este una patrata, de cca 4 x 4 m.
Sunetul difuzoarelor   este interpretabil, as zice ca lasa de dorit.  
  Cum acest TV are doar iesire audio optica, stiu ca are nevoie de un adaptor. De la iesire audio optica la analog RCA.
   Se gasesc asemenea adaptoare. Asa ca:
Ce sistem audio  sa-mi cumpar ? Sau poate un Home Cinema ?
-Genius 5.1 ( 5000, 5005, alt model) ? Care ?
-Logitech 5.1 (care  model si de ce,  vizavi de Genius ?)
-Un Philips 5.1 cu intrare optica ? (nu prea da bine cu mobilierul vintage un stand alone)
-Alte idei
  Camera e mobilata vintage (tavan vopsit cu bait castaniu, parchet, usi , ferestre castanii), deci boxe din lemn musai.
Stim cu totii faptul ca sunetul boxelor din lemn este superior celor din plastic.  Chestie de rezonanta.
N-ati vazutara  chitara din plastic.
Nu am pretentii de audiofil.
Vreau doar ca in acest spatiu de 4x4 m , sonorul Tv-ului sa fie unul agreabil si vreau boxe din lemn.

Edited by Topp, 09 June 2017 - 23:29.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista vreun asemenea adaptor. Iesirea optica e digitala iar intrarile RCA sau jack stereo de la sistemele de pc sunt analogice. Un astfel de dispozitiv se numeste DAC (digital -analog converter) si nu e doar un adaptor.
Mai potrivit e sa folosesti sisteme de pc care au intrare optica ,de ex Microlab Solo 8 sau 9. Sunt si modele pe la Logitech si Microlab care sunt si multicanal si au intrare optica.
Sunet din TV iese si prin HDMI-ARC daca are implementata aceasta functie. Adica prin acelasi HDMI prin care conectezi TV-ul la un receiver multicanal sau home cinema sunetul vine si in sens opus dinspre TV spre receive/home cinema.
N-ai spus bugetul ,asta e cel mai important.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 edigee, on 09 iunie 2017 - 23:57, said:

Nu exista vreun asemenea adaptor.
Exista.  De piesa asta ce zici ?   https://www.olx.ro/o...ca-ID62YP2.html
  Nu-i nici o reclama, cred ca intelegeti.
Bugetul  +- 400 lei.
As putea plusa, insa nu merita, nu prea stau in camera aia.
Insa vreau s-o dotez (camera), vreau sa ofere putin confort din toate punctele de vedere. Inclusiv audio, daca-mi petrec eu sau
  oaspetii cateva minute acolo.

Edited by Topp, 10 June 2017 - 00:35.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.pcgarage....microlab/m-910/
si gasesti si 5.1 asemanatoare.

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 edigee, on 10 iunie 2017 - 00:38, said:

http://www.pcgarage....microlab/m-910/
si gasesti si 5.1 asemanatoare.
Multumesc pt link.
  Dar nu se pupa la culoare cu mobila vintage, cu tavanul, parchetul, tocurile usilor.
In enunt am fost clar in ceea ce priveste culoarea si  vb de lemn, sa ma ierti. Exclus plastic.

Edited by Topp, 10 June 2017 - 00:47.


#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Astea ar fi cea mai buna varianta, acustic vorbind: http://www.pcgarage....ier/r1800t-iii/

Dar daca te deranjeaza ca sunt negre, vezi astealalte: http://www.pcgarage....difier/r1700bt/

Sau astea: http://www.pcgarage....r/studio-1280t/

PS: Renunta la 5.1. Genul ala de sisteme, la pretul asta, nu au tweetere reale. Degaba au putere daca sufera de lipsa de claritate.

Edited by GUP, 10 June 2017 - 01:16.


#7
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 GUP, on 10 iunie 2017 - 01:16, said:

PS: Renunta la 5.1. Genul ala de sisteme, la pretul asta, nu au tweetere reale. Degaba au putere daca sufera de lipsa de claritate.
  Multumesc pentru sugestii si explicatii. Atunci de ce pipal vrea Genius, Logitech ?
Afoni  ?

Edited by Topp, 10 June 2017 - 01:35.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Topp, on 10 iunie 2017 - 00:21, said:

Exista.  De piesa asta ce zici ?   https://www.olx.ro/o...ca-ID62YP2.html
nu-i pt 5.1. e pt stereo. iti trebuie asa ceva. nu stiu cat de bun este.

in banii alocati nu te incadrezi la 5.1 fiindca la fel cum zicea si edigee, trebuie sa aiba intrare optica, adica decodor dolby integrat si astea sar bine peste bugetul tau sau un decodor ca ala postat mai sus. vezi acuma daca se pupa la culoare cu mobila vintage, cu tavanul, parchetul, tocurile usilor...

Edited by Fane, 10 June 2017 - 01:44.


#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
D-le Fane, suntem vecini.
  Chiar studiam receptia DVB-T2, in alta ordine de idei. Acest Tv are  acest tuner.
Intrare inseamna conexiunile  cu care  te infingi in TV, corect ?
Am retinut link-ul, il voi studia maine, e prea tarziu acum.
Multumesc.

Edited by Topp, 10 June 2017 - 02:00.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Fane, on 10 iunie 2017 - 01:42, said:

trebuie sa aiba intrare optica, adica decodor dolby integrat si astea sar bine peste bugetul tau sau un decodor ca ala postat mai sus.
Intrarea optica n-are absolut nicio legatura cu un eventual deodor dolby integrat. Acel decodor dolby e intalnit si la sisteme cu intrari analogice.
Legatura optica e doar o legatura digitala. prin ea poate fi transmis atat semnal stereo cat si multicanal pana la anumiti parametri de sample rate ,bit depth ,bitrate total ,etc.
Ala postat mai sus ,am specificat ,nu e decodor ci DAC. Indiferent ca e capabil de 5.1 sau stereo.

 Topp, on 10 iunie 2017 - 01:51, said:


Intrare inseamna conexiunile  cu care  te infingi in TV, corect ?
TV-ul are iesire optica nu intrare.

Edited by edigee, 10 June 2017 - 01:53.


#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 edigee, on 10 iunie 2017 - 01:52, said:

TV-ul are iesire optica nu intrare.
Corect.
Insa in speta e vorba de un sistem 5.1. Care are intrare in tv.

Edited by Topp, 10 June 2017 - 02:02.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
tu pana la urma ce vrei sa faci cu acel sistem de sunet? 5.1 se justifica la filme, unde ti-ar trebui si un media player mai potent. canalele tv, doar o parte din cele HD au sonor 5.1. pt uitat la tv e suficient in general un sistem 2.1 bunicel sau un soundbar / soundbar cu woofer. scapi intr-o buna masura si de problema pozatului firelor.

edigee, ce spui tu contrazice o parte din ce stiam eu despre digital si analog in audio, dar e prea tarziu de un versus, mai ales ca pe problema lui Topp suntem de acord.

L.E. lasa DVB-T-ul, ca din cate stiu inca nu s-a dat drumul la emisie in tara si chiar dupa ce se da nu te astepta sa cezi ceva mai interesant decat pe cablu.

Edited by Fane, 10 June 2017 - 02:11.


#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 Fane, on 10 iunie 2017 - 02:09, said:

tu pana la urma ce vrei sa faci cu acel sistem de sunte? 5.1 se justifica la filme, unde ti-ar trebui si un media player mai potent. canalele tv, doar o parte din cele HD au sonor 5.1. pt uitat la tv e suficient in general un sistem 2.1 bunicel sau un soundbar / soundbar cu woofer. scapi intr-o buna masura si de problema pozatului firelor.

edigee, ce spui tu contrazice o parte din ce stiam eu despre digital si analog in audio, dar e prea tarziu de un versus, mai ales ca pe problema lui Topp suntem de acord.
Am spus ca nu-s audiofil.  Is batran, astept nepoti.
Continam mai la vale, trebuie sa ies si nu pot urmari discutia (2-3 zile).... ?!Posted Image
Va multumesc.
Fane, hai la mine, is 15 km.
  Din cate stiu, pe DVB-T2   (nu DVB-T), (singurul standard existent) se transmit doar TVR (1,2,3 si HD) plus televiziunea zonala (IS, TM, etc).
Radiocom si-a incheiat harta de acoperire in noiembrie trecut.

Edited by Topp, 10 June 2017 - 02:24.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Topp, on 10 iunie 2017 - 01:59, said:

Corect.
Insa in speta e vorba de un sistem 5.1. Care are intrare in tv.
Cum sa aiba intrare in TV? Semnalul merge dinspre TV spre sistem deci la TV e iesire. Punct.
Atentie cu termenii! Conexiunea nu inseamna intrare. Poate fi ori intrare ori iesire. Termenii de intrare/iesire(in/out) se refera strict la sensul semnalului NU la faptul ca acolo exista o conexiune(RCA,jack ,optic ,TRS,XLR,etc). Deci daca "bagi cablul undeva" nu se numeste intrare ,nu se refera la cablu ci la semnal.
Si ce legatura are faptul ca un sistem e 5.1 ,7.1 ,7.2 ,sau stereo cu directia semnalului?

Edited by edigee, 10 June 2017 - 10:35.


#15
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Tv-ul are iesire pentru casti , conectezi acolo  boxele astea si ai rezolvat.

#16
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
După atâta descrieri care de care mai castanii (ce mi-a plăcut faza cu baițul castaniu) ale sălașului Philips-ului, un bugețel, ceva ?

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Mirel_F, on 10 iunie 2017 - 12:56, said:

Tv-ul are iesire pentru casti , conectezi acolo  boxele astea si ai rezolvat.
E si asta o posibilitate dar nu o recomand. Pe acolo deja semnalul e trecut prin pre-ul de casti al TV-ului si nu e prea OK sa-l folosesti ca semnal de LINE. Nu ca s-ar arde ceva dar semnalul audio e alterat de acel preamplificator.

Edited by edigee, 10 June 2017 - 14:31.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Si placile audio dau semnal ceva amplificat, iar alea sunt boxe de comp. Ar fi si un mic avantaj: ii functioneaza volumul de pe telecomanda televizorului.

Edited by Fane, 10 June 2017 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate