Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Ford Fiesta 2002 probleme..HELP !

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#181
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salut,masina e un Fiesta 1.4 Tdci 2002. Problema e ca atunci cand merg 30-60km cu ea apare un tacanit ca cel de tacheti si mi se aprinde si martorul de presiune de ulei la relanti..in mers n am probleme cu el. Uleiul pe care il folosesc acum e Aral 10w40..Ce poate fi? Cu ce sa incep?

Masina trage si merge perfect. Singura problema e cea de sus.

#182
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce rulaj are masina ?
Specificatia 10W-40 este mai vascos doar la rece. Se poate sa nu ajunga pe peste tot pana se subtiaza putin . Ar trebui sa incerci si cu un 5W. Zgomotul nu o sa dispara ca ai deja ceva uzura in tacheti si acolo unde apare uzura ai si bataia dar s-ar putea atenua la rece . Presiunea de ulei poate sa fie scazuta din mai multe motive . Cantitate insuficienta de ulei in baie , sonda decalibrata , uzura mare a motorului , functionare defectuoasa a pompei de ulei , etc .

Edited by JurasikMan, 25 May 2017 - 15:56.


#183
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View PostJurasikMan, on 25 mai 2017 - 15:49, said:

Ce rulaj are masina ?
Specificatia 10W-40 este mai vascos doar la rece. Se poate sa nu ajunga pe peste tot pana se subtiaza putin . Ar trebui sa incerci si cu un 5W. Zgomotul nu o sa dispara ca ai deja ceva uzura in tacheti si acolo unde apare uzura ai si bataia dar s-ar putea atenua la rece . Presiunea de ulei poate sa fie scazuta din mai multe motive . Cantitate insuficienta de ulei in baie , sonda decalibrata , uzura mare a motorului , functionare defectuoasa a pompei de ulei , etc .

220k are masina,uleiul e la nivel..nu mananca..problema e ca bataia e mai accentuata la cald..

#184
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostJericho22, on 25 mai 2017 - 15:48, said:

Masina trage si merge perfect.
Inca ... da' stii tu povestea cu rromu' si calu' Posted Image

View PostJericho22, on 25 mai 2017 - 15:59, said:

uleiul e la nivel..nu mananca

View PostJericho22, on 25 mai 2017 - 15:48, said:

se aprinde si martorul de presiune de ulei
Degeaba e la nivel daca n-are presiune.

#185
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postadrian_r5, on 25 mai 2017 - 16:05, said:


Inca ... da' stii tu povestea cu rromu' si calu' Posted Image



Degeaba e la nivel daca n-are presiune.

Pai...in mod normal presiune e dar nu e la relanti. Cel putin asta inteleg eu. Daca nu baga deloc presiune nu mi statea mereu martorul aprins?

#186
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai la relanti ai presiunea mai scazuta  pompa de ulei este antrenata de motor. Parerea mea e ca pompa de ulei e in pom, nu mai mefge cu ea asa ca faci motorul praf. Cam multe probleme ai la masina asta  esti aigur ca doar atatia km are?

#187
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View PostRealThing, on 25 mai 2017 - 16:19, said:

Pai la relanti ai presiunea mai scazuta  pompa de ulei este antrenata de motor. Parerea mea e ca pompa de ulei e in pom, nu mai mefge cu ea asa ca faci motorul praf. Cam multe probleme ai la masina asta  esti aigur ca doar atatia km are?

Da..sunt foarte sigur..

Si legat de presiune..nu mai pot merge cu ea atata timp cat in sarcina imi baga presiune cat trebuie?

Edited by Jericho22, 25 May 2017 - 16:25.


#188
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
schimba imediat uleiul.sigur mergi cu un ulei contrafacut.i-si modifica radical vascozitatea la cald deci peste specificatii.

#189
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostJericho22, on 25 mai 2017 - 16:22, said:

Da..sunt foarte sigur
clar ca fost bine intretinuta.....

#190
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postarg, on 25 mai 2017 - 16:23, said:


clar ca fost bine intretinuta.....

Da..chiar arata bine. Masina e adusa de mine din Germania..

#191
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tu ai pus uleiul ala? ai schimbat filtrul de ulei?

nu ar merge si un ulei mai subtire gen 5W40 ?

Edited by arg, 25 May 2017 - 16:28.


#192
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pare ca o bataie de lagar caz in care trebuie rectificat vibrochenu ... cuzineti noi .. etc.
Nu vreau sa te speri  dar stiu pe cineva cu acceiasi problema si a fost linia dusa.... pompa de ulei nu a mai facut presiune si s-au dus cuzinetzi si vibrochenu pt ca a mers cu ele asa pana a cedat de tot si rezolvarea cea mai ieftina a fost motor cu totul!
Asa ca, daca abia a inceput sa faca zgomot mergi la un mecanic urgent poate scapi doar cu un set de cuzineti si cu o pompa de ulei noua...

#193
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postarg, on 25 mai 2017 - 16:26, said:

tu ai pus uleiul ala? ai schimbat filtrul de ulei?

Da eu l am pus,adica am fost cu uleiul si filtru in service unde mi s a pus..

View PostNaijax, on 25 mai 2017 - 16:28, said:

Pare ca o bataie de lagar caz in care trebuie rectificat vibrochenu ... cuzineti noi .. etc.
Nu vreau sa te speri  dar stiu pe cineva cu acceiasi problema si a fost linia dusa.... pompa de ulei nu a mai facut presiune si s-au dus cuzinetzi si vibrochenu pt ca a mers cu ele asa pana a cedat de tot si rezolvarea cea mai ieftina a fost motor cu totul!
Asa ca, daca abia a inceput sa faca zgomot mergi la un mecanic urgent poate scapi doar cu un set de cuzineti si cu o pompa de ulei noua...

In mod normal daca e linia dusa nu trebuia sa aiba si alte simptome?

View Postarg, on 25 mai 2017 - 16:26, said:

tu ai pus uleiul ala? ai schimbat filtrul de ulei?

nu ar merge si un ulei mai subtire gen 5W40 ?

Urmează sa l inlocuiesc cu unul mai subtire..

#194
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Schimbul de ulei nu te va ajta, dar ma rog, masina ta, banii tai. La un motor ok nu are voie sa se apeinda becul de presiune la ulei sub nicio forma. Cand se aprinde ala, direct service scrie pe tine, asta daca nu vrei sa schimbi motorul.

#195
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View PostRealThing, on 25 mai 2017 - 16:45, said:

Schimbul de ulei nu te va ajta, dar ma rog, masina ta, banii tai. La un motor ok nu are voie sa se apeinda becul de presiune la ulei sub nicio forma. Cand se aprinde ala, direct service scrie pe tine, asta daca nu vrei sa schimbi motorul.

Nu am fost la service deoarece am zis ca daca se aprinde doar la relanti nu e mare lucru. .dar in mod normal daca nu avea ungere nu trebuia sa stea aprins mereu? Si la relantii se aprinde doar cand se incinge rau motorul..daca fac drumuri scurte nu se aprinde

#196
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostRealThing, on 25 mai 2017 - 16:45, said:

Schimbul de ulei nu te va ajta, dar ma rog, masina ta, banii tai. La un motor ok nu are voie sa se apeinda becul de presiune la ulei sub nicio forma. Cand se aprinde ala, direct service scrie pe tine, asta daca nu vrei sa schimbi motorul.
Pune un filtru de ulei prost,no-name,la un motor ok,si vezi daca se aprinde becul

#197
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Facem altfel: inainte sa schimbi filtrul de ulei si uleiul, la fel facea?

#198
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View PostRealThing, on 25 mai 2017 - 16:57, said:

Facem altfel: inainte sa schimbi filtrul de ulei si uleiul, la fel facea?

Nu stiu deoarece nu era inscrisa si nu am circulat cu ea decat dupa schimb

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate