Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Nu-mi mai buteaza!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Pana astazi, aveam win 10 instalat. am vrut sa trec pe linux, Elementary OS mai exact. facut usb bootabil cu Rufus, instalat fara probleme. dupa restart imi apare ecran negru cu No bootable device found. Am dat testare componente, HDD nu e defect, deci nu e de la el. daca dau testare live mi-l ia fara probleme. Am incercat si pe legacy, si pe uefi fara secure boot si cu secure boot, nimic. am instalat si o versiune de Ubuntu 17.10, fix aceiasi eroare.(si live merge). Am un Dell inspirion 5558.(Daca trebuie mai multe detalii tehnice am sa le precizez ulterior).Nu vreau sa intorc la Windows, vreau ori ubuntu, ori elementary os, dar tind sa cred ca e ceva legat de biosu meu, nu de distributie. Ce e de facut?

Edited by DianaNegru, 07 June 2017 - 20:13.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
https://itsfoss.com/...e-found-ubuntu/

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La instalare in mod UEFI trebuie sa pui grubul pe partitia EFI, daca HDD-ul este partitionat GPT. Va trebui sa alegi din interfata UEFI boot managerul corespunzator.
Daca HDD-ul este partitionat in stil MBR, atunci trebuie sa bootezi in mod Legacy. Mai este necesar sa marchezi ca activa partitia pe care pui grubul.

#4
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Muta setarea la loc pe UEFI mode. Va trebui sa dai restart ca sa se salveze setarea, dupa intri din nou in Boot Setting menu si urmezi tutorialul pus de shogun1 mai sus

#5
DianaNegru

DianaNegru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2015
Problema e ca nu pot urma tutorialul. El a fost facut pe un Acer, eu am Dell si m-am uitat la security si nu am add trusted file. Pun poza daca se doreste.

Pt _-_, am spus ca am incercat sa bootez si Legacy, si Uefi si nu a mers nicidecum.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tutorialul acela este pentru un caz particular. La Dell nu se potriveste.

@DianaNegru
Am citit ce ai spus, dar nu ai spus cum este partitionat HDD-ul (GPT sau MBR si daca l-ai partitionat in stilul corespunzator setarilor interfetei UEFI), nu ai spus unde ai pus grubul, nu ai precizat daca ai marcat ca activa partitia, respectiv nu ai precizat daca ai selectat din interfata UEFI bootmanagerul corect, respectiv prioritatea de bootare in mod corespunzator (cand ai optat pentru modul Legacy).
Daca ai procedat corect, dar interfata UEFI/ BIOS-ul tot nu gaseste un HDD de pe care sa booteze, atunci poate fi o problema hardware: HDD montat in mod incorect, cablu de alimentare sau cablu de date intrerupt, o problema cu placa de baza, o setare incorecta (de exemplu nu folosesti intefata AHCI sau este activa vreo protectie care impiedica scrierea bootloaderului in MBR sau scrierea fisierelor de boot pe partitia EFI etc.).

Cand bootezi in mod Live CD poti monta HDD-ul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate