Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tractorist-job bine platit sau povesti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dar ai spus foarte specific 2800 lei/luna.

#20
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Unde găsesti sa faci 45de mii de baloti din  prestari, cîti faci odată. Cine are mult de balotat se orientează spre baloti mari sau isi ia presa. Oricum daca faci doar prestări nu poti trăi doar din balotat mai trebuie sa faci si alte lucrari.

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Bani nefiscalizati..toti cei ce au utilaje prestează lucrări fară vreo formă legală .si anafu umblă pe câmp să mă prindă pe mine cu două babe care prăsesc la mine si nu le am trecut în registrul ala de la primărie ....

#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 silesax, on 06 iunie 2017 - 09:39, said:

...anafu umblă pe câmp să mă prindă pe mine cu două babe care prăsesc la mine...
Dom' primar din pricină de lipsă de sedilă, mi-ai zburat cafeaua pe nas...

PRĂSÍ, prăsesc, vb. IV. 1. Refl.  A face pui; a se reproduce, a se înmulți. ♦ Tranz. A crește animale, a face să se înmulțească.

PRĂȘÍT2, -Ă, prășiți, -te, adj. (Despre terenuri cultivate sau plante de cultură) Care este săpat și curățat de buruieni, afânat etc. – V. prăși.

Cuget totuși că-i a doua Posted Image

on: da, un tractorist este cu adevărat bine plătit.
Fiindcă nu face numai ce văd cei mulți, adică să stea cu picioru-n gaz și mâna pe volan.
Și din păcate, cei buni sunt rari.
Probabil și fiindcă cei foarte buni, lucrează pentru ei.

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))..fii sigur că a doua..asta ne mai trebuia să se prăsească si babele cu deficitu asta la fondu de pensii...

#24
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Stiu o ferma mare la care doar un tractorist este platit bine (cu adevarat bine), restul minimul pe economie. In campanie munciti de le sar capacele de dimineata pana noaptea, doar cu duminica libera. Patronul e clar cu ei: va rup oasele in campanie, dar va platesc tot anul, chiar daca nu am nevoie de voi decat 4-5 luni pe an. Oamenii aia stau pentru ca legislatia actuala nu cere permis pentru tractoarele inscrise (pentru cele inmatriculate ai nevoie) si cum nu au alta sansa de a face bani cinstit ori pleaca la capsuni, ciuperci, etc ori raman la ferma. Si-au facut socotelile si cei mai multi prefera sa ramana sa lucreze la ferma ca afara tot sezonier au nevoie de ei si tot le rup oasele.
Anaf-ul ce ai vrea sa faca ca e un pic neclara si aiurea legislatia, eu trebuie sa bat 60 de Km dus doar ca sa inregistrez un mucos pentru o zii tractorist, imi convine?. Te faci PFA, SRL  cu toate in regula si dai tractorul baiatului sa se duca el o zii la lucrari ca tu ai o treaba  ajungi in aceasi situatie cu Sile sa fii  prasit de Anaf. Daca ar scoate in camp in campanie lucratorii de la Anaf pariez ca nu ar acoperii benzina si pantofii din amenzi plus pierderile economice colaterale (combustibilul accizat si TVA-ul de la el aduce mai multe venituri decat o amenda si pamanturile lasate nelucrate). Nu incurajez mica  evaziune, dar mai trebuie lucrat la simplificare, Agriculutra  de subzistenta aduce mia multe venituri adiacente bugetului de stat decat venituri directe. Acum au in mana APIA mai baga o subventie, un program un alta ca sa iti faci un PFA sau SRL si rezolva ei cu zaharelul.

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 IdI1, on 06 iunie 2017 - 13:58, said:

...ajungi in aceasi situatie cu Sile sa fii  prasit de Anaf...
Topicul ăsta nu-l mai urmăresc, am monitorul plin de cafă.
Trimiteți report dacă aveți nevoie de vreun buton Posted Image

 IdI1, on 06 iunie 2017 - 13:58, said:

...Daca ar scoate in camp in campanie lucratorii de la Anaf pariez ca...
Și eu, că nu le-ar da nimeni pe mână nici măcar un 445.

#26
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Sunt multe de zis pe topic, insa un tractorist bun primeste intre 2000 si 3000 ron pe luna prin zona, ajutoarele pe la 1400-1700.
Poti sa castigi mai mult ca si combainier (4000+), dar dupa 3 saptamani  pe combina de la 8 la 22 esti copt.

#27
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 savantu, on 06 iunie 2017 - 15:10, said:

(4000+), de la 8 la 22.

Adică vreo 1300 lei pe luna.

Edited by mihai!, 06 June 2017 - 18:16.


#28
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 mihai!, on 06 iunie 2017 - 18:15, said:

Adică vreo 1300 lei pe luna.
Ai inmultit 4000 cu 4 luni ( estimarea ta de recoltat ) si ai impartit la 12 ?
Afla ca nimeni ( din cati stiu eu ) nu tine combainieri dedicati . Unul sau mai multi dintre tractoristii pe care ii ai este si combainier ( depinde de dimensiunea fermei evident ), in restul timpului lucreaza pe tractor. Ca regula ai oameni de anduranta ( arat, disc, scarificat ) si oameni de fineturi ( semanat, erbicidat, fertilizat ). Dintre ultimii ai de regula si pe combina.

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cei mai multi bani face la noi ala cu erbicidatu...tot satu cumpără erbicide,foliare fungicide insecticide de la el..pîrîie de bani..

#30
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu te plange ca si ala o sa ii dea inapoi la doctor inzecit daca are de gand sa traiasca mult si chinuit.

#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
De ce ??

#32
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 savantu, on 06 iunie 2017 - 18:27, said:

Ai inmultit 4000 cu 4 luni ( estimarea ta de recoltat ) si ai impartit la 12 ?
No.
Am socotit ca ziua de munca normală are 8 ore iar orele suplimentare se plătesc dublu.

#33
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Hhahahhahahahaha
In agricultura muncesti pana iti permite vremea. Uneori non-stop lucreaza utilajele, cu 2-3 schimburi.
DAr cel mai des se practica, la 6 dimineata esti in camp, la 12 noaptea esti inapoi in pat. N-as muncii asa nici pe 2000E.

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Asa munceau astia în IMB ,am vo doi prieteni care au muncit vreo câtiva ani acolo pe tot anu luau cam 2000 ron pe lună dar 5ore stăteau noaptea acasă...nu au mai rezistat..

#35
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 medelin992, on 07 iunie 2017 - 08:00, said:

Hhahahhahahahaha
Așa face in cabina si ala care muncește pamantul.

Ce contează ca e in agricultură. Condiții normale de munca trebuie sa fie peste tot.
Normalul a ajuns anormal...

Ca sa fure motorina va băga plugul cu 10cm mai puțin sa traga cu sarcina mai mica.
Iți face rahat zeci de hectare  de cultura pentru ca ii dai cu 1000 lei mai puțin decât ar merita.
Tu îți bati joc de el, el își bate joc de tine.

Ps: nu ma adresez tie personal.

Edited by mihai!, 07 June 2017 - 13:22.


#36
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Depinde, fermele mari pun pe tractoare sisteme de monitorizare a parametrilor de functionare. Se poate vedea chiar și în timp real cum funcționează respectivul utilaj, daca sta, cât consumă..... Cu ciordeala s-au orientat acum spre semințe și pesticide, mult mai bănoase decât motorina. Și la semănători sunt sisteme de monitorizare a densității deci și acolo e mai dificil. La tratamente.... mai greu.
Cât despre salarii, sunt mari in campanie dar asta înseamnă lucrul în schimburi, tractoarele ajung in ferma doar defecte. În rest vine pe camp schimbul și carburantul. Chiar și la recoltare, la rapiță spre exemplu, se lucrează până noaptea târziu.
În general un utilaj modern îți oferă condițiile de confort astfel încât să nu cazi lat după 12 ore de lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate