Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

[Astrofoto] 14mm f2.8 comparativ cu 16mm f4

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Credeti ca o sa faca diferenta 14mm f2.8 comparativ cu 16mm f4? Nu's sigur inca ca 1stop extra si aprox 3secunde o sa-mi aduca acel plus care sa justifice investitia pt astro. Alte variante ar fi 10/11mm zoom pt apc-s ( si nu vreau sa bag bani in lentile pt crop) sau fisheye ( si nu's deloc sigur ca o sa ma impac cu tipul asta de obiectiv)

Edited by cristi_cost, 02 June 2017 - 21:06.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vorbim de astro as prefera sa am stele punctiforme in colt, ca in privinta luminozitatii mai curand investesc intr-o montura EQ sau ceva echivalent plus locatie cu cer curat.

#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Montura o sa iau cand o sa schimb telescopul. Ma intereseaza ceva pt moment si care sa poata fi usor de transportat. Am avut o iesire de 2 zile acum 2sapt dar am prins turbulente mari si fara prea mare succes. Am programat o alta iesire pt luna viitoare, de aceea ma interesez de obiective. Pt fiecare iesire am de condus minim 4 ore pt un cer cat de cat bunicel, deci nu e chiar in spatele casei sa fie accesibil si vremea e loterie.

Edited by cristi_cost, 03 June 2017 - 09:17.


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ceva portabil e asta: http://www.teleskop-...y-platform.html , http://skywatcher.ro...rAdventurer.htm, sau un barndoor diy.
Dar pt. wide nu cred ca e problema cu turbulenta, mai curand devine sesizabila la focale mari spre foarte mari.

Quote

vremea e loterie
Nu chiar, urmareste cu cateva ore inainte predictiile meteo si vezi daca merita deplasarea sau nu.

Edited by crokodilu, 03 June 2017 - 14:02.


#5
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Usor de spus cu vremea, in primul rand predictiile sunt relative, vremea fiind f. variabila de la o ora la alta si de cele mai multe ori ce vad la meteo nu corespunde cu realitatea, in al 2lea rand cand fac o asemenea deplasare imi caut cazare si fac plata cu 1-2 luni in avans in fct de programul de la servici - fie ca e bine sau rau pt astro deplasarea tot o fac ramanand alte activitati/puncte de interes.

Revin totusi la intrebarea initiala: o sa se simta diferenta cu 14mm f2.8 vs 16mm f4 exceptand portofelul mai usor? Intreb fiindca pana recent am facut doar stargazing si cateva incercari prin telescop la luna si planete, la ultima iesire am fost ceva mai pregatit si am incercat pt prima data Calea Lactee.

LE: Mersi pt acele link-uri, sunt f interesante.

Edited by cristi_cost, 03 June 2017 - 15:02.


#6
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Si tot fara un raspuns clar. Oricum am facut o achizitie importanta si neplanificata de ultima ora ce imi da planurile, cu toate astea o sa-mi incerc norocul cu samyang/rokinon in combinatie cu ultima achizitie sa vedem ce o sa iasa. Eventual o sa pun o comparatie luna viitoare intre 16mm f4 si 14mm f2.8 cand o sa ajung in Wales daca vremea o sa-mi permita.

Edited by cristi_cost, 14 June 2017 - 12:00.


#7
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Salut Cristi,

Si eu sunt pe piata dupa un "wide lens" pentru astro photo.
Poti sa imparti ceva din experienta ta !?

Eu am gasit un "Nikon AF 10.5mm f/2.8G ED DX" si mai stau sa cercetez care este combinatia cea mai optima.

Multam anticipat si ... cer senin ! :)


Attached File  NikonLensNice1.jpg   35.4K   7 downloads

Edited by rolion, 14 March 2019 - 02:38.


#8
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Imi are rau dar nu ma pot pronunta in nici un fel. Acea lentila a vazut cerul o singura data si atunci am fost dupa cateva sticle bune de bautura ( cerul innorat >90%, pe la 1-2am si-a aratat frumusetea dar deja eram eu in nori). In rest vremea mi-a purtat pica de fiecare data cand am facut iesiri in acest scop ( locuiesc un UK, deci e de la imprevizibila spre f. prosta), iar din curtea casei nu pot scoate decat roseata de la poluarea luminoasa. In toamna o sa fiu pt. vreo 2 saptamani in Africa, sper ca atunci sa am ceva mai multa satisfactie.

Edited by cristi_cost, 18 March 2019 - 20:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate