Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Colon iritabil + bila lenesa?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SkyFlight

SkyFlight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2017
Salut, am o problema si eram curios daca ati avea niste sugestii sau daca s-a mai confruntat cineva cu ceva asemanator.

Iarna trecuta am fost diagnosticat cu colecistita(bila inflamata) dupa ce am facut niste abuzuri cu mancarea de sarbatori... Ecografie + teste de sange(in afara de bilirubina care s-a situat putin peste marginea superioara, 2-3%, acestea au fost ok). Problema cu acest eveniment a fost ca pana sa merg la medic si sa fac testele de mai sus am avut cateva atacuri de panica si asta cred ca mi-a dereglat si colonul(sau cel putin asa sustine doctorul). Am schimbat dieta si totul a revenit cat de cat la normal... pana acum o luna cand am avut probleme in familie(bunicul meu a fost diagnosticat cu paranoia, urmand amenintari cu suicid... ma rog, povestea e lunga),  toate astea avand loc in presesiunea de la facultate.

Am mers din nou la doctor care mi-a recomandat sa mai fac niste analize, care au fost ok, dar a refuzat sa-mi faca o trimitere pentru colonoscopie sustinand ca la varsta mea(20 de ani) cea mai probabila cauza este aceea de colon iritabil tinand cont de circumstante + de faptul ca mama mea se confrunta cu probleme de bila lenesa + colon iritabil de la 25 de ani. Desigur, i-am spus faptul ca eu cred ar putea fi cancer, dar a inceput sa rada si mi-a prescris niste calmante.... Acestea intr-adevar functioneaza, dar ma ingrozeste gandul ca ar putea fi ceva mai rau si calmantele doar mascheaza durerea...

Simptomele mele sunt: disconfort in zona abdominala(nelocalizata, uneori e in dreapta sus, alteori stanga jos sau sus..) care uneori devine durere de intensitate medie si dureaza relativ putin, disconfort in zona spatelui(din nou, nelocalizata), schimbari in periodicitatea mersului la toaleta(nu e scaun cu sange, dar mereu ma trezesc dimineata(7-8) cu imboldul de a merge la toaleta, durerea disparand dupa ce o fac), balonare medie(in general seara) si senzatia ca nu am 'terminat' atunci cand ies. Observ ca nu am intolerante decat la cafeina(ceai verde sau cafea) si ca in general mancatul de iaurt reduce semnificativ disconfortul. Desigur, avand vezica biliara 'lenesa' nici dulciurile si grasimile in exces nu le tolerez prea bine.

Scuze pentru long post... dar simt ca o iau razna, iar faptul ca doctorul de familie are impresia ca e doar pe plan psihologic nu prea ma ajuta... Aveti sugestii sau recomandari? Mentionez ca nu fumez si nici nu sunt obez...

Mersi in prealabil si o zi cat mai placuta va doresc :)

#2
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Ai PM!

Incepe tratament cu Ibutin 300mg de 3 ori pe zi cate un comprimat si Alprazolam 0,25mg cate un comprimat pe zi!

Edited by berila_mz, 03 June 2017 - 09:35.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Colon iritabil sigur! Nu esti singur! Lucreaza putin la emotii si sufletel.

Colonul e ca un al doilea creier, dpdv al reprezentarii nervoase!

Sanatate! Esti tanar si anxios-emotiv, asa esti tu! Obisnuieste-te cu gandul si ia-o ca atare. Mama ta e emotiva si ea?

Edited by arab, 03 June 2017 - 09:34.


#4
SkyFlight

SkyFlight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2017
Salut si multumesc pentru raspunsuri!

Da, mama mea este si ea destul de emotiva si se streseaza repede.

In general, cand nu iau calmante, beau ceai si incerc sa ma relaxez. Dar realizez ca niciuna din astea doua nu sunt neaparat o solutie reala la intreaga problema.. :(

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 SkyFlight, on 03 iunie 2017 - 09:21, said:

Scuze pentru long post... dar simt ca o iau razna, iar faptul ca doctorul de familie are impresia ca e doar pe plan psihologic nu prea ma ajuta... Aveti sugestii sau recomandari? Mentionez ca nu fumez si nici nu sunt obez...

Mai lasa-i naibii de doctori si incearca sa-ti controlezi alimentatia. Mai mult ca sigur ai o intoleranta la ceva: gluten, lactate, etc.  Ori amesteci, la fel ca peste 80% din romani alimentele aiurea la aceeasi masa si digestia nu se face corect, acestea fermenteaza si apar tot felul de probleme. Nu te mai cauta la medici ca n-ai nimic. Ideea este ca trebuie mancat rational, portii mai mici si cat mai putin gatit (cam tot ce e gatit, fermenteaza si provoaca gaze)... Nu te mai alimenta cu dulciuri si grasimi si incearca sa ai in alimentatie mai multe alimente amare /acre, care sa stimuleze secretia biliara fara medicamente. Foarte putini oameni au cultivat gustul pentru amar, dar alimentele usor amare (ex:grefele) fac foarte bine la digestie.

Edited by rosix, 03 June 2017 - 10:55.


#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
OMULEEE...bolile ti le controleaza CREIERUL... daca esti sanatos si dai comanda la creier ca suferi de o anumita boala sa fii 100%  convins ca ai sa te imbolnavesti de aceea boala. Tu stii ca au fost persoane care n-au stiut ca sufera de o boala si au trait cu boala aia zeci de ani de zile si cum i-au mancat in fund sa se "trateze" au dat ortul in 1-2 luni?

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 bogdan181180, on 03 iunie 2017 - 12:08, said:

OMULEEE...bolile ti le controleaza CREIERUL... daca esti sanatos si dai comanda la creier ca suferi de o anumita boala sa fii 100%  convins ca ai sa te imbolnavesti de aceea boala. Tu stii ca au fost persoane care n-au stiut ca sufera de o boala si au trait cu boala aia zeci de ani de zile si cum i-au mancat in fund sa se "trateze" au dat ortul in 1-2 luni?
Corect. Cu riscul de a "polua" topicul cu citate crestine, din biblie am invatat ceva important "daca ai ochiul luminos vei avea si trupul sanatos". In realitate in biblie e un pic eronat.
Deci conteaza enorm cum vezi lumea/mediul in care traiesti, daca il percepi ca fiind nociv atunci te vei stresa si in final te vei imbolnavi. Normalitatea e sanatatea, anormalitatea e boala, deci problema e cum percepi viata, mediul in care iti traiesti existenta. Sunt unii care vad jumatatea goala a paharului si se intristeaza, ceilalti jubileaza la jumatatea plina.

Edited by pacopaco1967, 03 June 2017 - 12:15.


#8
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 pacopaco1967, on 03 iunie 2017 - 12:14, said:

Corect. Cu riscul de a "polua" topicul cu citate crestine, din biblie
NU este nici un citat omule... este o chestie dovedita stiintific ca ...de exemplu... celula canceroasa se dezvolta mai rapid pe baza informatiilor primite de la creier..adica sa stii ca suferi de o anumita forma de cancer. Stii ca exista persoane care au trait zeci de ani cu HIV fara sa STIE,  simteau o oarecare oboseala mai mereu, si cand s-au internat  ca s-a intamplat o "boacana" sau au trebuit intamplator sa-si faca anlizele medicale.... au aflat ca au si HIV si au "crapat" in cateva luni?. Poti sa ai organele ULTRA SANATOASE... daca ti-a luat-o razna CREIERUL... "Doamna cu coasa" ...TE ASTEAPTA

Edited by bogdan181180, 03 June 2017 - 12:41.


#9
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Colon iritabil cel mai probabil. Viziteaza un gastroenteorolog pentru un consult. Recomand un tratament cu probiotice care sa refaca flora intestinala.

Edited by A-d-r-i-a-n, 03 June 2017 - 17:52.


#10
Paanio

Paanio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2018
Și eu am colon iritabil. De 4 ani. Mi-am schimbat dieta. Dar nu mai sunt cel care eram înainte de a ma îmbolnăvi. Mâncarea i-mi reduce stările de rău, dar bine nu mi-e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate