Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

java , c# sau c++

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Discutam acum cativa ani cu un colaborator - lucrand impreuna la un proiect C#/C++ - despre limbaje de programare, curios fiind de ce mai folosim un limbaj chipurile invechit. Am ramas fara replica secunde bune, cand l-am auzit spunand foarte convins: "dar C++ nu are generics". Posted Image
Acesta e criteriul dupa care judeca unii limbajele de programare: propria lor ignoranta.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Vechi (daca ne luam dupa data primei aparitii) sau nu (data revizuirii standardului) ramane un produs ce este tata si mama pentru celelalte, contine facilitati de control pe care urmatoarele nu le au (intentionat) asa ca nu poate fi dat la o parte.

Edited by neagu_laurentiu, 03 June 2017 - 11:56.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 TS030, on 03 iunie 2017 - 11:55, said:

Acesta e criteriul dupa care judeca unii limbajele de programare: propria lor ignoranta.

Decat argumente ignorante, prefer unul sincer de genul "dezvoltatorii nostri n-ar fi in stare sa scrie C++ without shooting themselves in the foot".

Edited by dani.user, 03 June 2017 - 12:57.


#22
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Daca dezvolti o aplicatie pe sisteme de operare M$ (o apl desktop de ex) atunci, in general e bine sa ai in vedere tehnologii M$ - la partile care ruleaza pe Windows ma refer.

Au pile la sistemul de operare si prin urmare performante superioare. Tin pasul cu cele mai noi versiuni de netFramework, ...

M$ are prostul obicei inca de la inceputul anilor 90 (Windows 3.1), ca in multe din tehnolgii sale sa foloseasca functii nedocumentate, la care tertii nu au acces, de unde si performantele superioare.

Edited by RomeoM, 08 June 2017 - 11:13.


#23
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 RomeoM, on 08 iunie 2017 - 10:59, said:

M$ are prostul obicei inca de la inceputul anilor 90 (Windows 3.1), ca in multe din tehnolgii sale sa foloseasca functii nedocumentate, la care tertii nu au acces, de unde si performantele superioare.
Nope.Anumitii API nu sunt documentati, doarece un posibil atacator citind docum si-ar putea da seama sau docum i-ar sugera in mod indirect , un posibil exploit.
Ce este mai eftin : sa documentez acele API-uri si apoi sa pun pe altii sa fixeze posibile exploituri (adica timp, bani) sau nu dau documntatia catre terti si nu ma costa nimic ?

Edited by lightpoint, 09 June 2017 - 10:51.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Pana la API-uri "secrete", se pot obtine destule optimizari folosind cele publice

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 andreisergiu12345, on 02 iunie 2017 - 10:55, said:

Salutare!As avea si eu o intrebare care este cel mai bun dintre java c++ si c#?vorbesc strict din punct de vedere al popularitatii,al vitezei si al portabilitatii?
Cel mai popular: Java
Cel mai portabil: Java
Viteza: C++ in marea majoritate a cazurilor
Memorie: Java maninca memorie ca un capcaun. Un Eclipse proaspat deschis - 250 mega, nici nu pot sa visez ce dracu poate sa faca cu atita memorie :lol:

#26
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 andreisergiu12345, on 02 iunie 2017 - 10:55, said:

As avea si eu o intrebare care este cel mai bun dintre java c++ si c#?vorbesc strict din punct de vedere al popularitatii,al vitezei si al portabilitatii?

Depinde in principal de problema pe care doresti sa o rezolvi. Ce relevanta are faptul ca o lingura e mai populara decat o furculita?

De exemplu, uneori un program realizat in Java poate fi mai rapid decat C++, deoarece JVM-ul poate (re)compila "just in time" mai eficient codul pe baza informatiilor obtinute la rularea programului, informatii care nu sunt disponibile compilatorului de C++. In alte situatii se poate misca ca o balena esuata.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Depinde, in cazul Java speri sa optimizeze mai bine, in cazul C++ te pui si optimizezi de mana ce nu te multumeste si stii o treaba.

#28
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
cum e java mai portabil?

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 dd13, on 15 iunie 2017 - 09:39, said:

uneori un program realizat in Java poate fi mai rapid decat C++, deoarece JVM-ul poate (re)compila "just in time" mai eficient codul pe baza informatiilor obtinute la rularea programului, informatii care nu sunt disponibile compilatorului de C++.
In teorie da. In practica, depinde. Mai multe teste comparative am facut cu .NET decat JVM si, desi e acelasi producator, fiind alta echipa in spate ce pare sa nu comunice deloc, nu egaleaza pe VC++ nici sa-l pici cu ceara. Ba chiar si Mono in anumite testea batea implementarea MS!

Edited by neagu_laurentiu, 15 June 2017 - 20:49.


#30
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Sunt si eu intr-o dilema foarte neplacuta, de curand am decis ca, pe langa serviciul actual (temporar) care imi ofera timp liber berechet (ajung acasa in jurul orei 16, chiar daca mai lucrez si sambata, cam des, ce-i drept) dar si acoperire pana cand voi gasi altceva, sa invat programare, chiar daca nu am licenta in domeniul IT, poate-poate voi reusi sa ma angajez, incep si de jos, accept si bani mai putini (evident ca ar fi oricum mai multi decat iau in momentul de fata), stiu ca este o problema in acest domeniu, se cauta intens in Romania (poate sunt si oameni care sunt programatori recalificati din alt domeniu), zic eu ca nu am nimic de pierdut.

Mi-a recomandat un fost coleg de facultate, sa ma axez pe programare, logica programarii, electronica, sa inteleg anumite functii ale masinii, apoi spune sa incep cu C, sa ii invat logica lui, ca exista diferenta intre C, C++, C# etc mai degraba la sintaxa, logica ramane aceeasi, apoi sa invat derivatele lui java, dar sa invat logica (nu ma tot repet, incerc sa il citez partial).

https://www.ejobs.ro...eveloper/917335
Cei de sus cer cunostinte "medii-avansate" pe 6-8 programe, ai avantaj daca ai proiecte realizate pentru tine si pentru altii, ceea ce e putin dubios, de regula sunt freelanceri respectivii..
Bine, faptul ca jobul face parte din 3-4 departamente si ca este un post pentru entry... pana la >3 ani experienta, ori nu inteleg eu, ori angajatorul nu stie ce vrea ori altceva.
E drept, la beneficii, faptul ca sunt zilele libere trecute, e putin dubios, ca si eu imi iau zile libere, legal in primul rand.

https://www.ejobs.ro...tml--css/917227
Altii care le cer pe toate.

https://www.ejobs.ro...eveloper/917650
Imi plac, sunt ceva mai axati pe ceea ce vor de la un viitor angajat, macar stii o treaba. Ca in titlul anterior scrie una si dupa ce citesti tot anuntul, incepi sa plangi!

https://www.ejobs.ro...ion-team/917761
Ei sunt cei mai tari, dupa anunt. Banii sunt irelevanti, parerea mea. Sunt cu mult intrecuti de beneficii, program de lucru, comoditate la birou, atmosfera etc. Spun asta pt ca unde lucrez eu este in productie, am lucrat si la birou in subsol si intr-o cladire normala..

https://www.ejobs.ro...phpmysql/916977
Dubiosi, cer 2 ani experienta in munca, dar in anunt poti avea cunostinte medii php sau mysql (presupun ca le vor pe ambele).

Ca sa ii raspund initiatorului, da, toate.

Edited by bogdan_z, 17 June 2017 - 21:36.


#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Uite un topic care prezinta o situatie oarecum asemanatoare cu a ta. In programare nu prea exista cale de mijloc, ori esti all in, ori nu profesezi.

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 bogdan_z, on 17 iunie 2017 - 21:20, said:


Mi-a recomandat un fost coleg de facultate, sa ma axez pe programare, logica programarii, electronica, sa inteleg anumite functii ale masinii, apoi spune sa incep cu C, sa ii invat logica lui, ca exista diferenta intre C, C++, C# etc mai degraba la sintaxa, logica ramane aceeasi, apoi sa invat derivatele lui java, dar sa invat logica (nu ma tot repet, incerc sa il citez partial).

Prietenul tău ți-a spus corect, dar incomplet.

Ceea ce vrei să stăpânești sunt:

* engleză
* gândirea analitică (logica); dacă fugi de matematică, mai bine nu; la fel dacă în școală ai fost cam slăbuț la matematică; poți să faci bani decenți fără matematică, aici nu vorbesc despre matematică, ci despre gândirea analitică, iar relația ta cu matematica relevă relația ta cu gândirea analitică, iar aia e extrem de importantă în programare
* terminologia; învață foooarte mulți termeni tehnici, și folosește-i; vezi articolul "lucruri pe care orice programator ar trebui să le știe"
* stăpânirea cel puțin a două paradigme de programare, procedurală și orientată pe obiecte. C e bun pentru început pentru că e simplu și ai destulă terminologie de învățat cu el, dar e doar programare procedurală. Java de exemplu e orientată pe obiecte (OOP)

Nu sări peste etape și nu te grăbi. Înțelege cum funcționează lucrurile. E nasol că lucrezi, ajungi acasă obosit, și uneori poate vrei doar să te relaxezi. Pe de altă parte, faptul că lucrezi deja te-a făcut mai puternic ca un student sau elev,  deci ai mai multă forță/voință în acele ore zilnice de studiu

* Programează zilnice cel puțin 3-4 ore, și rezervă o zi pe săptămână în care programezi un bloc de 8-10 ore, cu mici pauze
* Păstrează acest ritm și aceste principii timp de 2-3 ani ca să devii angajatul

Am fondat în trecut un curs de programare (l-am lăsat să moară din lipsă de rentabilitate, dar m-am ținut de șandrama cam 3 ani) și câțiva cursanți erau în situația ta, și au reușit să se angajeze.

Îți dai seama că punctele de mai sus se regăseau și în structura acelui curs ( era mai degrabă un bootcamp prelungit).

#33
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 bogdan_z, on 17 iunie 2017 - 21:20, said:

Mi-a recomandat un fost coleg de facultate, sa ma axez pe programare, logica programarii, electronica, sa inteleg anumite functii ale masinii, apoi spune sa incep cu C, sa ii invat logica lui, ca exista diferenta intre C, C++, C# etc mai degraba la sintaxa, logica ramane aceeasi, apoi sa invat derivatele lui java, dar sa invat logica (nu ma tot repet, incerc sa il citez partial).
De fapt colegul tau se refera la faptul de  a-ti dezvolta gandirea de programator si capabiitatea de a  invata limbaje noi de programare in timp foarte scurt.

Quote

https://www.ejobs.ro...eveloper/917335
Cei de sus cer cunostinte "medii-avansate" pe 6-8 programe,
nu-s programe,de fapt sunt cateva medii programare si o paradigma de programare

Quote

Ei sunt cei mai tar....
Spun asta pt ca unde lucrez eu este in productie, am lucrat si la birou in subsol si intr-o cladire normala..
Tu esti paznic la compania la care vrei sa te angajezei ca programator sau cum ? :))

Quote

https://www.ejobs.ro...phpmysql/916977
Dubiosi, cer 2 ani experienta in munca, dar in anunt poti avea cunostinte medii php sau mysql (presupun ca le vor pe ambele).
Dubios este faptul ca desi nu stii nimic de programare ,te arunci la joburi de C++. Parca ai fii un turist care confunda o banca cu un cazino.
Mai degreaba daca vrei o schimbare de cariera fa-te balerin sau bona dar nu in software =))

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 dani.user, on 03 iunie 2017 - 12:38, said:

Decat argumente ignorante, prefer unul sincer de genul "dezvoltatorii nostri n-ar fi in stare sa scrie C++ without shooting themselves in the foot".
Sa recunoastem ca e un limbaj pt chinezi batrani... De ce m-as complica cu asa ceva intr-un proiect obisnuit?

#35
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 aaaa4567, on 19 iunie 2017 - 21:27, said:


Sa recunoastem ca e un limbaj pt chinezi batrani... De ce m-as complica cu asa ceva intr-un proiect obisnuit?
Pai nu tu, ci chinezii bătrani
In schimb tu stai cu mana întinsă ca milogul
și aștepți toolurile de la chinezii bătrani,  tanarule :))

Edited by lightpoint, 19 June 2017 - 21:38.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 aaaa4567, on 19 iunie 2017 - 21:27, said:

De ce m-as complica cu asa ceva intr-un proiect obisnuit?

Unii nu se multumesc cu sau n-au parte de proiecte obisnuite.

Edited by dani.user, 19 June 2017 - 21:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate