Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

CUBE AIM PRO BLACK GREEN 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Salut.Am achizitionat de curand un MTB CUBE AIM PRO BLACK GREEN 2017 cu roti de 29 si frane hidraulice Tektro HD-M285, Hydr. Disc Brake (160/160).
Sunt nou in ceea ce priveste acest tip de sistem de frane avand in vedere ca pana acum am avut un MTB clasic cu frane V-brake.
As vrea sa stiu de la cunoscatori mai avizati ,in cazul in care va trebui sa inlocuiesc placutele pe viitor...daca pot pune alt tip sau trebuie neaparat de la tektro?? Am vazut ca nu prea se gasesc pe la noi sau nu stiu eu unde sa caut..Shimano se gasesc la greu dar tipul din magazinul de unde am luat-o mi-a zis ca nu se potrivesc si ca doar Tektro trebuie sa pun si sa merg la el sa dea comanda...cand va fi nevoie...Evident ca va umfla pretul si nu-mi convine.De aceea va intreb daca trebuie neaparat tektro exact modelul descris sau se pot pune si de la alta firma?Sau in cazul cel mai rau trebuie schimbat si etrierul  cu unul de shimano hidraulica? :D

Mersi anticipat.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Merge si cu alt tip de placute, atat timp cat au aceiasi forma si compozitie. Am schimbat anul trecut placutele Tektro cu Ashima, nu observ nici o diferenta de calitate intre ele.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Mie-mi par același tip de plăcuțe pe care le am și eu la Tektro Auriga. Și ale mele sunt aceleași plăcuțe care se potrivesc și la Shimano Deore. Iar de-astea se găsesc de la diverși producători și-n diverse compoziții, pe toate gardurile, vorba vine. :)

Mergi la cineva care știe despre ce vorbește, nu la cineva care vrea doar să-ți ia banii. ;)

#4
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Salut din nou.Vreau sa-mi schimb janta la roata din față la bicicleta mea (Cube AIM pro 29") .Este foarte moale(ca sa nu zic proasta) si se descentreaza usor.Am centrat-o deja si cel care mi-a centrat-o a spus ca si una ieftina e mai buna decat actuala.Si el s-a mirat avand in vedere marca bicicletei.Janta actuala e marca Alex Rims.
Aveti vreo recomandare de janta de bun simt si ca pret evident ? Stiu ca e o bicicleta entry-level dar totusi si vechiul meu MTB are jantele mai bune si nu s-au descentrat avand in vedere cate gropi si borduri am sarit.Mi-a spus ca janta e foarte moale si ca se va descentra relativ usor.Si din pacate a avut dreptate.Culmea e ca cea de pe spate e ok.De aceea as vrea sa o schimb pe cea din fata cu o janta mai bunicica...dar nu exorbitant de scumpa.Mersi anticipat.

Caracteristicle jantei actuale:32H,622mm diametru, franare pe disc ,valva schraeder. AM gasit un WTB de 29 dar e pt valva presta...si camera mea are valva schraeder.

Edited by optimus prime, 21 August 2017 - 18:09.


#5
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

View Postoptimus prime, on 21 august 2017 - 18:06, said:

Salut din nou.Vreau sa-mi schimb janta la roata din față la bicicleta mea (Cube AIM pro 29") .Este foarte moale(ca sa nu zic proasta) si se descentreaza usor.Am centrat-o deja si cel care mi-a centrat-o a spus ca si una ieftina e mai buna decat actuala.Si el s-a mirat avand in vedere marca bicicletei.Janta actuala e marca Alex Rims.
Aveti vreo recomandare de janta de bun simt si ca pret evident ? Stiu ca e o bicicleta entry-level dar totusi si vechiul meu MTB are jantele mai bune si nu s-au descentrat avand in vedere cate gropi si borduri am sarit.Mi-a spus ca janta e foarte moale si ca se va descentra relativ usor.Si din pacate a avut dreptate.Culmea e ca cea de pe spate e ok.De aceea as vrea sa o schimb pe cea din fata cu o janta mai bunicica...dar nu exorbitant de scumpa.Mersi anticipat.

Caracteristicle jantei actuale:32H,622mm diametru, franare pe disc ,valva schraeder. AM gasit un WTB de 29 dar e pt valva presta...si camera mea are valva schraeder.

Erata: nu janta se descentreaza ci roata din cauza jantei. :)

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
http://www.supremebi...rdx-28-32h.html
http://www.coolbiket...-622/prod/11090
Merg cu anvelope de maxim 2.25.
Parca are valva de care iti trebuie, suna si verifica, sunt magazine din Tm.

Desi poti lua alta camera cu presta, nu e mare problema...

Edited by sirgoofy, 22 August 2017 - 09:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate