Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

O experienta stranie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Reborned

Reborned

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2017
Salut tuturor!

Urmaresc acest forum de ceva vremea asa ca am decis sa cer si eu un mic ajutor:

Deci.. Ma numesc Andrei am 19 ani si azi dimineata am avut o serie de vise ''cretine'' si urate. Unu' se facea ca fug acasa la ai mei si nu ma mai recunosc si pun cainii pe mine.. In fine, asta nu ar fi fost atat de ''straniu''. Stiu ca am avut mai multe vise. Ultimu' se facea ca un membru' venit recent in familia noastra, ma lasa-se singur intr-o casa si se facea ca ei se gandeau la mine si atunci eu in vis vedeam din perspectiva mea. Si se facea ca dormeam intr-un pat si ca se urca ceva pe mine. In acel moment am simtit o apasare si o presiune foarte mare pe tot corpul (eram constient ca era vis)  si in acelasi timp acel ''ceva'' facea si un sunet.. M-am speriat tare in vis si cand sa ma trezesc aveam senzatia ca totul e real si ca am ceva pe mine, ma simteam paralizat mai exact. Totul a durat cam 10 secunde, apoi simteam usor cum muschii isi revin si m-am trezit super speriat, am facut si un atac de panica si eram super transpirat. Nu am strigat ''Iisus'' si nici rugaciune ceva nu am facut ca sa ma imi revin, probabil sperietura aia grava m-a facut sa revin la normal.

Intrebare mea este: Ce Dumnezeu' a fost?! Este prima oara cand o patesc, cei drept am fost si super obosit azi noaptea cand m-am pus sa dorm.

Pe net am citit ca ar fi vorba despre o tranzitie intre fazele de somn, mai ales ca a fost un cosmar si m-am trezit prea brusc sau ceva de genu'..

Va multumesc pentru timpul acordat!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostReborned, on 28 mai 2017 - 12:56, said:

...azi dimineata am avut o serie de vise ''cretine'' si urate.

Intrebare mea este: Ce Dumnezeu' a fost?! Este prima oara cand o patesc, cei drept am fost si super obosit azi noaptea cand m-am pus sa dorm.

Pe net am citit ca ar fi vorba despre o tranzitie intre fazele de somn, mai ales ca a fost un cosmar si m-am trezit prea brusc sau ceva de genu'..
Negativ ! sunt vise lucide.
Aceste vise lucide sunt pot fi de o intensitate atat de mare incat omul poate muri in somn de frica.
Cauzele viselor lucide sunt stresul, alimentatia precara si o viata dezechilibrata.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Ce ar fi să vizitezi un psiholog?

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cu greutatea cum stai? Dacă ești gras, să nu cumva să ai apnee... asta dă vise nasoale și senzații ca ale tale.

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
stai linistit,nu o sa patesti nimic,te sperii la inceput,apoi o sa te obisnuesti cu asta

#6
Reborned

Reborned

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2017
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Cat despre raspunsurile in bataie de joc, ma asteptam. Doar e Romania, eh!

M-am informat mai bine, in mare parte am vazut despre ce este vorba. Nu, ''gras'' nu sunt te asigur. Chiar nu inteleg ce cauta asemenea useri ''mistocari'', pe un forum despre Paranormal.. Pacat, d'aia nu tine nici o comunitate de genu'.

In fine, zi buna tuturor!

#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostReborned, on 28 mai 2017 - 12:56, said:


cei drept am fost si super obosit azi noaptea cand m-am pus sa dorm.

Ai gasit singur raspunsul. Sint multi factori care influenteaza somnul: daca sintem foarte obositi, daca avem a perioada dificila si multe probleme de rezolvat, daca am mincat ceva greu de digerat inainte de culcare, daca avem probleme de sanatate.
Deci nu trebuie sa te panichezi imediat.

Edited by Gaby_M, 28 May 2017 - 13:16.


#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Sleep paralysis, nu are treaba cu paranormalul.

https://www.buzzfeed...Y0yR#.lhVYyaDJv

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QmbpOucNVn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sef-chenko, 28 May 2017 - 13:20.


#9
Reborned

Reborned

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2017
P:S: Foarte interesant acel documentar, o sa ma uit.

Edited by _-_, 28 May 2017 - 14:31.
Nu este necesar sa raspunzi trollilor. Ai butonul 'Report".


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca e pe bune atunci ai visat asa din cauza ca: ai avut ceva discutii cu parintii, ai urmarit ceva film sau ceva stiri cu niste cazuri asemanatoare, iar noaptea fiind obosit ai inceput sa "rumegi" informatia din timpul zilei si o iesit un cosmar. Din fericire, eu noaptea visez numai femei, bani si masini Posted Image

#11
Reborned

Reborned

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2017
Bun deci..

Foarte multi ''profesori'' de romana pe aici. In fine, fiecare cu dreptul si opinia lui.

Nu va mai grabiti sa judecati dupa cum va duce pe voi capul. ''Parintii'', ''Pedepsit'', ''Iesit'' sau ca's gras si nu stiu ce mananc.  Pe langa faptul ca parintii mei sunt plecati demult si eu stau singur de 1 an, nu am treaba cu nimeni si nimic, fac absolut ce vreau. Nu sunt obez si am o alimentatie normala. Si daca as fi fost gras, care ar fi fost problema? Nu eram tot om?! Merg linistit la munca (Da, lucrez la 19 ani) si cu prietenii mei pe afara. Eu va inteleg ca probabil majoritatea de aici, fiind un forum vechi, aveti o anumita varsta cu mult mai mare peste a mea. Insa degeaba o aveti fizic, daca nu si mental. Oamenii au tot felu' de probleme, unele mai ''ciudate''. Daca tie nu ti se intampla, nu inseamna neaparat ca altii care patesc sunt nu stiu cum. Multi prieteni mi-au spus ca Romania sta extrem de prost la capitolul mentalitate.. Si eu care credeam ca doar politicienii si coruptia sunt, dar acum m-am convins ca nu e doar asta.

Cam atat am avut de zis, m-am convins cum e cu aria asta.

Edited by Reborned, 28 May 2017 - 13:53.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am facut curatenie la topic si te rog sa nu mai raspunzi la postarile trollilor...

Cine crede ca aria de fata este pentru ironii ieftine s-ar putea sa ii dispara zambetul de pe fata cand se va trezi cu sanctiuni.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostReborned, on 28 mai 2017 - 12:56, said:

Si se facea ca dormeam intr-un pat si ca se urca ceva pe mine. In acel moment am simtit o apasare si o presiune foarte mare pe tot corpul (eram constient ca era vis)  si in acelasi timp acel ''ceva'' facea si un sunet.. M-am speriat tare in vis si cand sa ma trezesc aveam senzatia ca totul e real si ca am ceva pe mine, ma simteam paralizat mai exact. Totul a durat cam 10 secunde, apoi simteam usor cum muschii isi revin si m-am trezit super speriat, am facut si un atac de panica si eram super transpirat. Nu am strigat ''Iisus'' si nici rugaciune ceva nu am facut ca sa ma imi revin, probabil sperietura aia grava m-a facut sa revin la normal.

In general oamenii care au pacate si apasari, sunt bantuiti de demoni si entitati in vis, care ii fac sa se confrunte in vis, cu fricile pe care le au. Exact asa s-a intamplat in cazul de fatza. Binenteles, lucrurile, in astfel de momente s-ar putea rezolva simplu daca te-ai putea trezi sau ai putea spune, in vis "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul" dar o dupa cum ai observat si tu, nu poti sa faci acest lucru si atunci te sperii rau.  E bine sa stai de vorba cu tine insuti in stare de veghe sa inventariezi fricile, pacatele pe care le ai si punctele din viata ta pentru care esti nemultumit de tine si daca reusesti sa rezolvi cate ceva, astfel de vise nu vor mai reveni.  Astfel de vise provin din apasari pe care le ai in stare de veghe, in viata de zi cu zi.  Multa lume cauta tot felul de semnificatii in vis in loc sa se uite in oglinda.

Partea interesanta este ca am intalnit astfel de cosmaruri si la oamenii care sunt, teoretic, credinciosi, adica merg la biserica, se roaga dar... tot au niste conflicte nerezolvate cu sine si aici este locul incare isi vara necuratul coada.... Un om aliniat cu sine, fara frici exagerate, multumit de viata pe care o are, nu are astfel de cosmaruri.

Universul incearca sa ne provoace, sa confrunte in vis cu fricile si angoasele noastre, pentru a ne determina sa le infruntam.  Daca ce consoleaza cu ceva - peste 90% din oameni traiesc cu frici, obsesii, angoase, apasari si... desigur vicii si patimi.

Edited by rosix, 28 May 2017 - 14:57.


#14
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View Postred46, on 28 mai 2017 - 13:09, said:

Ce ar fi să vizitezi un psiholog?

Pe threadul de psihologie nu mai trec psihologi iar ceilalti sint pe bani.
Asa cum s-a mai spus: stai linistit ca te obisnuiesti cu asta si poti sa te "perfectionezi" pe masura ce te antrenezi. :)

#15
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
INCUBUS
Attached File  paraliza-vo-son-01.jpg   87.74K   29 downloads

#16
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Ce treaba are cumintenia lui Brancusi cu incuBus?

#17
Reborned

Reborned

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2017
Ma bucur sa vad ca exista si oameni cu care te poti intelege, mai ales pe subiecte de genu'.

Nu as merge chiar atat de departe cu paranormalul. Eu nu am simtit nici o apasare pe piept (Cum se zice in acea legenda cu Incubus). Simteam muschii paralizati(de la maini si picioare), nu imi amintesc foarte bine exact. Stiu ca a fost fix cu 5-6 secunde inainte sa dechid ochii sa ma trezesc. Cineva mi-a spus ca a fost o tranzitie doar intre etape, din cauza sperieturii, creierul nu ar fi avut timp sa se trezeasca complet si am facut detalile din vis sa para reale. Chestia aia cu apasarea de a parut extrem de reala mi-a cauzat nelinistea si panica, restu' visurilor nu.

Eu acum nu stiu ce sa cred. Am uitat sa va spun, lucrez noaptea si majoritatea timpului dorm ziua. Acum am avut norocul sa fiu liber si am dormit noaptea, dupa cam 2-3 saptamani de dormit numa' ziua.

Edited by Reborned, 28 May 2017 - 15:28.


#18
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016

View Postrosix, on 28 mai 2017 - 14:42, said:

In general oamenii care au pacate si apasari, sunt bantuiti de demoni si entitati in vis, care ii fac sa se confrunte in vis, cu fricile pe care le au. Exact asa s-a intamplat in cazul de fatza. Binenteles, lucrurile, in astfel de momente s-ar putea rezolva simplu daca te-ai putea trezi sau ai putea spune, in vis "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul" dar o dupa cum ai observat si tu, nu poti sa faci acest lucru si atunci te sperii rau.  E bine sa stai de vorba cu tine insuti in stare de veghe sa inventariezi fricile, pacatele pe care le ai si punctele din viata ta pentru care esti nemultumit de tine si daca reusesti sa rezolvi cate ceva, astfel de vise nu vor mai reveni.  Astfel de vise provin din apasari pe care le ai in stare de veghe, in viata de zi cu zi.  Multa lume cauta tot felul de semnificatii in vis in loc sa se uite in oglinda.

Partea interesanta este ca am intalnit astfel de cosmaruri si la oamenii care sunt, teoretic, credinciosi, adica merg la biserica, se roaga dar... tot au niste conflicte nerezolvate cu sine si aici este locul incare isi vara necuratul coada.... Un om aliniat cu sine, fara frici exagerate, multumit de viata pe care o are, nu are astfel de cosmaruri.

Universul incearca sa ne provoace, sa confrunte in vis cu fricile si angoasele noastre, pentru a ne determina sa le infruntam.  Daca ce consoleaza cu ceva - peste 90% din oameni traiesc cu frici, obsesii, angoase, apasari si... desigur vicii si patimi.

Asta este doar o opinie,opinia ta...a mea...etc nu înseamnă că este adevărată  (corecta).
La cate vise din acestea am avut de-a lungul timpului,de fiecare data diferite,ce concluzie sa trag ?
Eu unul sunt tare curios ce urmează după rahatul asta numit (viata).
Ganditi-va simplu,dacă tot ce este inventat a fost sa zicem inventat de cineva,cum trebuie sa fie acel cineva sau acel ceva,ca și gândire ? Posted Image
Sa inventezi anumite forme: gay,răutate,ciuda,invidie,ura....etc ?
Sa presupunem ca religia nu ar fi o invenție,diavolul de cine a fost inventat ?
Asta cu: am fost creați de către cineva care reprezinta binele,sa nu fie doar un mit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate