Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat pentru alegerea unei carcase PC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Va salut
Vreau sa cumpar o carcasa PC
Din cele vazute, au ramas in atentia mea urmatoarele:
1.  Corsair Carbide Series Clear 600c
http://www.corsair.c...full-tower-case
2.  Thermaltake Suppressor F31 Window
http://www.thermalta...ndow/Design.htm
3.  FRACTAL Design Define R5 Blackout Edition - Window
http://www.fractal-d...-edition-window

In principiu sunt limitat de niste situatii de amplasare:
Daca pozitionez carcasa in jurul biroului, este buna versiunea 1 (corsair) pentru ca are fereastra spre exterior (invers)
Dezavantaj- numai 2 locasuri de HDD 3,5" ( eu am acum 4...  sigur as putea sa pun numai 2 de capacitate mare)

in locasul din mobila din stanga, nu incape datorita faptului ca este inalta - 535mm iar locasul are dimensiunea pe verticala maxim 510mm

Modelele 2 si 3 incap in acel locas....dar corsarul arata mai bine... Posted Image

Voi care model m-ati sfatui sa-l iau?
Apropo, sistemul este:
MB: MSI Z270 Xpower Gaming Titanium
i7 7700k
sistem racire lichid: NZXT Kraken X31
Sursa Modulara Corsair RMx Series RM750x 750W
1x SSD 240gb samsung
4x HDD

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   58K   39 downloads
  • Attached File  2.jpg   39.48K   39 downloads
  • Attached File  3.jpg   54.28K   35 downloads

Edited by ambra1, 26 May 2017 - 11:53.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Parerea mea (am trecut prin aceeasi dilema/problema), daca vrei sa ai un birou functional cu minima mentenanta, nu merge pe carcasa cu geam. Praful omniprezent se va instala in interior si in loc sa cureti doar filtrele o data la 1-2 saptamani va trebui sa si demontezi carcasa periodic pentru a sterge praful din ea.
In plus, efectul "wow" dispare relativ repede si nu te mai uiti la interiorul carcasei.
Mai mult, in dreapta biroului o sa stea in drum asadar locatia aia sub corpul din stanga pare ideala.

Iti recomand o carcasa inchisa, bine aerisita si cu design pentru racire cu lichid.

Eu unul am mers pe Phanteks enthoo ... initial cu geam pentru ca apoi sa cumpar o carcasa identica dar fara geam (cea cu fereastra a ajuns la fi'miu ca lui ii place sa se uite la luminte colorate care clipesc).

Edited by ro_explorer, 26 May 2017 - 12:23.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
da, scoate varianta cu carcasa-n drum, gandeste-te ca va avea si multe cabluri care ies/ intra in ea, deci arata urat.

#4
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postsirgoofy, on 26 mai 2017 - 12:11, said:

da, scoate varianta cu carcasa-n drum, gandeste-te ca va avea si multe cabluri care ies/ intra in ea, deci arata urat.
In momentul de fata am o carcasa Therrmaltake Gandalf argintiu. Este pozitionat langa usa ( cablurile sunt prin spatele biroului)
Este un turn mare si de aia vreau sa-l schimb .
Din cele 2 tipuri care incap in locasul din mobila din stanga...care e mai bun? Thermaltake Suppressor F31 sau FRACTAL Design Define R5 Blackout Edition?

Attached Files



#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca bagi carcasa IN birou, se va incinge.

apoi, vezi cu lungimea cablurilor. daca ai periferice wireless e mai bine, dar mai ai monitor si probabil sistem audio.

te-ai orientat deja catre carcase bune, asadar cu niciuna nu vei da gres. practic poti lua care iti place mai mult.

ai putea sa mai cauti si ceva de la nanoxia.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postambra1, on 26 mai 2017 - 12:50, said:

Din cele 2 tipuri care incap in locasul din mobila din stanga...care e mai bun? Thermaltake Suppressor F31 sau FRACTAL Design Define R5 Blackout Edition?
Eu votez pentru Thermaltake pentru airflow-ul care parca se preteaza mai bine la situatia de fata.
Va trebui sa te axezi pe evacuarea aerului prin tavanul carcasei si Thermaltake vad ca pare mai practic la partea asta (desi ambele carcase sunt de top). Nedetinand nici una pot doar sa imi dau cu parerea in functie de ce prezinta producatorii pe pagina (poze).
Tinand cont ca vei pune carcasa intr-un dulap cu spatele inchis, nu vrei sa acumulezi aer cald acolo asadar cel mai usor este sa il arunci direct sus caci va iesi mai usor din mobila.

Bafta la asamblat.

Edited by ro_explorer, 26 May 2017 - 13:28.


#7
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postshmu, on 26 mai 2017 - 12:55, said:

daca bagi carcasa IN birou, se va incinge.

apoi, vezi cu lungimea cablurilor. daca ai periferice wireless e mai bine, dar mai ai monitor si probabil sistem audio.

te-ai orientat deja catre carcase bune, asadar cu niciuna nu vei da gres. practic poti lua care iti place mai mult.

ai putea sa mai cauti si ceva de la nanoxia.
Pai cablurile sunt chiar acolo...
Locasul din birou este suficient de mare si .... nu are fund. Este deschisa in spate.

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   47.92K   19 downloads


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postambra1, on 26 mai 2017 - 13:35, said:

Este deschisa in spate.
In cazul asta ia o moneda si arunc-o in aer ... si dupa cum pica iei carcasa :) ...

#9
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postro_explorer, on 26 mai 2017 - 13:36, said:

In cazul asta ia o moneda si arunc-o in aer ... si dupa cum pica iei carcasa Posted Image ...
Pai daca sunt identice la performanta... ar trebui sa ma iau dupa pret...

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sau la banii aia dupa ce iti place. nu pari genul care sa se uite la 10-20 euro.

cum ti-am zis, ai putea sa arunci un ochi si la nanoxia. spre exemplu a mea are si fan controller (manual) inclus pt 6 venturi (2 linii x 3 venturi) si alte chestii interesante.

Edited by shmu, 26 May 2017 - 13:46.


#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Pe vechiul calculator am o antichitate fabricată în 2004 și uite că nu se mai încinge Posted Image
Aia la 500 face și căldură iarna?

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
kyky - nu totul se rezuma la "nu-mi ia foc sistemu cu celeron". mai conteaza si ce temperaturi ai cu componente de top. mai conteaza si cat de liniste e...

#13
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Pana la urma am cumparat :
FRACTAL Design Define R5 Blackout Edition - Window
http://www.fractal-d...-edition-window

Arata foarte bine. Am mai adaugat 2 ventilatoare de 140 ( din cumparare a venit cu 2x140 )
Deci acum am 2 frontale (140) si 1 la podea (140) care baga aer 1 la tavan (140) plus in spate (120) cel de pe radiatorul sistemului de racirea cu lichid.
Mai mult stau ventilatoarele. Nici nu se aud. Carcasa este foarte bine antifonata.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sa o folosesti cu placere. E o carcasa foarte buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate