Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Trotinete electrice, E-TWOW, Xiaomi Mijia etc

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
1254 replies to this topic

#361
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Depinde ce curbe vrei sa iei cu o trotineta... Totusi nu este un motor. Intradevar cauciucurile cu camera sunt mai silentioase dar se uzeaza mult mai repede si se pot intepa foarte usor pe cand un cauciuc plin fara camera poate rula pana la 10.000 km pana sa fie nevoie sa-l schimbi.
Cu o trotineta daca mergi cu 30km/ora pe trotuar trebuie sa  fii si putin inconstient avand in vedere de calitatea trotuarelor din tara noastra si de faptul ca nu prea exista piste speciale pe care sa mergi.

Daca mi-as lua Joyor si as merge numai pe trotuar cu ea atunci as lua-o degeaba fiindca oricum nu poti merge mai tare de 25_30 km/ora cum mergi si cu Etwow.
Iar sa mergi numai pe strada este destul de riscant......dar fiecare cu alegerea lui.

Edited by ravy21, 23 May 2018 - 07:21.


#362
eminence

eminence

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.08.2008
Am Booster din 2017. Pana acum nu am fost atent la autonomie (pentru ca nu fac mai mult de 10km/zi), dar acum m-am decis sa o monitorizez. Am scos 25km in conditiile in care urc zilnic un deal (Calea Turzii, Cluj). Sunt convins ca as scoate 30km pe un traseu mai "plat". Mai mult de atat efectiv nu as avea nevoie, si nu as plati un cent in plus pentru inca 5-10km autonomie. Sa fim seriosi, prize avem peste tot si in 3h e incarcata full. La fel, nu as prefera +10km autonomie pentru incarcare in 7h. Ca si viteza... I-am scos limitarea, prinde 35km/h lejer, la urcare pe deal nu scade sub 20km/h, pe mine ma uimeste in fiecare zi cat de sprintena e. Cand aud de 45km/h pe un astfel de vehicol... brr. 30-35 e arhisuficient sa nu va puneti siguranta in pericol, mai ales ca nici masinile, nici pietonii nu sunt atenti la genul asta de vehicole, e si foarte silentioasa, daca omul e cu nasul in telefon se baga in tine si daca stai pe loc, apoi daca gonesti cu 40km/h.
Iar cu plierea... pentru mine ar fi de neconceput sa nu o pot plia, asa mai bine ma duc cu bicicleta ca nu mi-e lene sa pedalez. Trotineta o iau cu mine in birou, in cafenele, magazine, astfel o pot tine tot timpul cu mine fara sa-mi fie frica de hoti, daca ploua o urc in bus, in taxi, etc. Iar acasa pliata ocupa infinit mai putin spatiu decat daca nu as plia-o.
In fine, pentru partea de suport/garantie... E o jucarie mecanica/electrica, nu va tine la infinit, sunt mult mai linistit cand stiu ca o fac pachet si o trimit la Craiova daca o sa am probleme.
Dezavantaje? Cauciucul plin, franele, suspensiile si pretul.
Mi-ar placea sa nu simt fiecare microdenivelare din drum, sa franeze ceva mai eficient in caz de urgenta si, evident, sa fie ceva mai ieftina.
Dar daca ai acelasi traseu zilnic inveti rapid zonele unde poti merge rapid si unde nu, iar ca pret, tot timpul ma gandesc ce economie fac daca compar cu mersul cu masina. Asta in bani, nu mai vorbim de timp.

#363
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Franarea pe suport magnetic nu prea are cum sa fie spontana in special daca ai peste 80kg. Dar te gandesti ca nu-ti afecteaza roata in timp, iar asta este un mare plus pentru tine ca utilizator fiindca daca ar fi sa schimbi roata pe fata (unde exista motorul) te-ar costa ceva banuti si nu cred ca ti-ar conveni sa dai niste sute de lei pe o roata. Ca si pret trotinetele electrice inca sunt scumpe si asta fiindca sunt si foarte practice si usoare, spre deosebire de un scouter sau un motor pe care nu ai cum sa le iei intr-o mana sau sa mergi cu ele in casa si sa le bagi sub pat sau dupa usa. :)
Dar pana la urma daca nu ai buget iti iei o trotineta clasica (manuala), depinde de buzunarul fiecaruia. Oricum la noi in tara totul este mult mai scump fata de alte tari din Europa sau de peste Ocean. Din punctul asta de vedere suntem mai speciali ce pot sa zic...

#364
intered

intered

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.05.2018

 eminence, on 23 mai 2018 - 09:01, said:

Am Booster din 2017. Pana acum nu am fost atent la autonomie (pentru ca nu fac mai mult de 10km/zi), dar acum m-am decis sa o monitorizez. Am scos 25km in conditiile in care urc zilnic un deal (Calea Turzii, Cluj).  Ca si viteza... I-am scos limitarea, prinde 35km/h lejer

25km dupa un an de incarcari descarcari zilnice suna bine.
35km/h? Ai cumva Booster S? (cel cu acumulatorii Samsung) - intreb pentru ca aveam impresia ca deabia a aparut varianta S si stiam ca doar aceea prinde peste 30/h.


@ravy21 - bine ca avem piesele la indemana...ca si alea sunt semi-consumabile. Doare mult mai putin daca schimbi cate una doua dupa 2 ani decat sa o folosesti pana pica un lucru important (sau toata trotineta) si sa fi nevoit sa cumperi alta.

Edited by intered, 23 May 2018 - 12:51.


#365
cft

cft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007
Salut si bine v-am gasit. De 1 luna a intrat si in mine febra trotinetelor si am reusit sa ajung la a doua un e-twow master.
Istoria a inceput cu una nemotorizata cu care am facut cca. 20km, Floreasca - Corbeanca inrtr-o ora.
Apoi am luat in freewell rider t1, de care am foat foarte incantat de finisaje, insa sin cauza autonomiei scazute (97kg, 14km) am decis sa o schimb si asa am ajuns la ora actuala sa am autonomie de 28km cu Master de la e-twow la viteza de 25km/h.
1. Fiind modelul Master automat nu are nicio lumina pe spate. Aveti ceva recomandari in acest sens, tot caut de ceva timp si inca nu am gasit ceva practic.
2. Sunt tentat sa iau si o oglinda Spy:
Oglinda M-Wave,Spy Mini,3Dhttps://www.emag.ro/oglinda-m-wave-spy-mini-3d-270028/pd/DBCF4YBBM/?utm_campaign=share%20product&utm_source=mobile%20app&utm_medium=ios
Daca se considera reclama se poate sterge link-ul.
3. Ma tenteaza roata gonflabila pe spate, avand un comportamnet mai bun pe zone cu nisip. Ce parere aveti, ati incercat asa ceva?
Merci si sa ne vedem cu bine pe afara :)!

#366
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Ma gandeam sa imi schimb si eu Xiaomi-ul pentru un E-Twow master, mai ales ca era oferta de la carrefour la 2000lei (cu tot cu voucherul pmb), insa pe urma am aflat si eu de autonomia aia de "40km" a ei.
In cazul asta, ori pun un battery pack la Xiaomi, ori cumpar un Joyor ca sa am si ceva viteza mai multa.

#367
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Salutare, ce parere aveti despre aceasta trotineta de la Hervis ?  Link--->>> Xplorer Zoom <<<---Link

#368
aurelv

aurelv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.09.2008
@cft - ce roata gonflabila pe spate? Exista asa ceva?

@Sunny_Days - depinde pentru ce o vrei, Daca e doar pentru plimbari prin parc si ocazionale poate ar avea sens. Dar la ce drumuri/trotuare avem sa te lupti cu ele cu roti de 5.5" nu mi se pare cea mai buna idee. Eu as plusa cu 100-150 lei si mi-as lua Xiaomi direct din China.

#369
cft

cft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007

 aurelv, on 24 mai 2018 - 07:51, said:

@cft - ce roata gonflabila pe spate? Exista asa ceva?

@Sunny_Days - depinde pentru ce o vrei, Daca e doar pentru plimbari prin parc si ocazionale poate ar avea sens. Dar la ce drumuri/trotuare avem sa te lupti cu ele cu roti de 5.5" nu mi se pare cea mai buna idee. Eu as plusa cu 100-150 lei si mi-as lua Xiaomi direct din China.
Cauta pe net, eu am gasit. Nu la ei pe site.
@Sunny_Days, exclus roti mici de 5.5", pentru drumuri mai mari de 4-5km.

#370
aurelv

aurelv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.09.2008
@cft - multam de idee. pretul la noi este destul de piperat. Noroc cu aliexpress:

https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0

Sincer, la bani astia m-ar tenta sa incerc. Pretul camerei separat mi se pare destul de piperat.

#371
cft

cft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007

 aurelv, on 24 mai 2018 - 08:09, said:

@cft - multam de idee. pretul la noi este destul de piperat. Noroc cu aliexpress:

https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0

Sincer, la bani astia m-ar tenta sa incerc. Pretul camerei separat mi se pare destul de piperat.

Daca te gandesti la o comanda, ma bag si eu.


#372
aurelv

aurelv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.09.2008

 cft, on 24 mai 2018 - 08:54, said:

Daca te gandesti la o comanda, ma bag si eu.

Daca ma hotarasc te anunt, momentam mai ma documentez sa vad daca chiar face ceea ce spune :), Intre timp, i-amk adresat o intrebare vanzatorului daca poate sa-mi spuna greutatea :).

#373
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004

 cft, on 23 mai 2018 - 22:16, said:

1. Fiind modelul Master automat nu are nicio lumina pe spate. Aveti ceva recomandari in acest sens, tot caut de ceva timp si inca nu am gasit ceva practic.
2. Sunt tentat sa iau si o oglinda Spy:
Oglinda M-Wave,Spy Mini,3Dhttps://www.emag.ro/oglinda-m-wave-spy-mini-3d-270028/pd/DBCF4YBBM/?utm_campaign=share%20product&utm_source=mobile%20app&utm_medium=ios
Daca se considera reclama se poate sterge link-ul.
3. Ma tenteaza roata gonflabila pe spate, avand un comportamnet mai bun pe zone cu nisip. Ce parere aveti, ati incercat asa ceva?
Merci si sa ne vedem cu bine pe afara Posted Image!

Salut. Daca vrei sa inlocuiesti roata pe spate cu una gonflabila trebuie sa fii constient ca vei avea o autonomie mai mica si o viteza maxima mai mica. Ca sa nu mai vorbesc de riscul mare de a face pene dese. Alegerea iti apartine.

Eu am renuntat la ideea montarii unui bec pe spate si mi-am cumparat 2 benzi reflectorizante cu led care le montez pe rucsac si care ofera o vizibiltate mult mai buna decat orice bec montat pe aripa. (https://www.emag.ro/...rch-Action=view)

M-am gandit sa imi iau si eu o oglinda dar inca n-am gasit nimic care sa-mi convina (nici ca pret si nici ca design).... Oglinda trimisa de tine ar fi ok dar trebuie sa fii constient ca la pretul de acolo trebuie sa mai adaugi minim 15 ron taxe de curier (fiindca este vanduta de partener Emag si nu de Emag). Oricum daca ti-o iei sa faci o poza dupa ce o montezi si sa o atasezi aici pe forum ca sa vedem si noi cum vine pe ghidon.

Edited by ravy21, 24 May 2018 - 11:25.


#374
intered

intered

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.05.2018
Ieri am fost sa iau la test si sa cumpar Booster Plus S.
Am pus'o la incarcat pana s'a facut full. I s-a mai intamplat cuiva sa se incinga incarcatorul destul de tare? (cana fierbinte)

#375
cft

cft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007

 ravy21, on 24 mai 2018 - 11:21, said:


Salut. Daca vrei sa inlocuiesti roata pe spate cu una gonflabila trebuie sa fii constient ca vei avea o autonomie mai mica si o viteza maxima mai mica. Ca sa nu mai vorbesc de riscul mare de a face pene dese. Alegerea iti apartine.

Eu am renuntat la ideea montarii unui bec pe spate si mi-am cumparat 2 benzi reflectorizante cu led care le montez pe rucsac si care ofera o vizibiltate mult mai buna decat orice bec montat pe aripa. (https://www.emag.ro/...rch-Action=view)

M-am gandit sa imi iau si eu o oglinda dar inca n-am gasit nimic care sa-mi convina (nici ca pret si nici ca design).... Oglinda trimisa de tine ar fi ok dar trebuie sa fii constient ca la pretul de acolo trebuie sa mai adaugi minim 15 ron taxe de curier (fiindca este vanduta de partener Emag si nu de Emag). Oricum daca ti-o iei sa faci o poza dupa ce o montezi si sa o atasezi aici pe forum ca sa vedem si noi cum vine pe ghidon.

Da, este normal ceea ce sustii in ceea ce priveste consumul/viteza si posibilitatea de a face pana, dar confortul este mai presus, pentru mine. Inca sunt in studiu :).
Am analizat mai bine posibilitatea montarii oglinzii pe ghidon si nu prea am spatiu, asa ca posibil sa caut ceva de genul acesta:
Oglinda pentru bicicleta good.handhttps://www.emag.ro/oglinda-pentru-bicicleta-good-hand-13122/pd/D6RH5KBBM/?utm_campaign=share%20product&utm_source=mobile%20app&utm_medium=ios
Da, scumpa in draci dar pentru siguranta....
Ar mai fi posibilitatea unei oglinzi care se prinde la ochelarii de soare :). Studiem problema.

#376
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004

 intered, on 24 mai 2018 - 11:31, said:

I s-a mai intamplat cuiva sa se incinga incarcatorul destul de tare? (cana fierbinte)

Da, mi se incinge si mie. Este normal la incarcatoarele E-Twow...

#377
aurelv

aurelv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.09.2008
confirm si eu pe booster plus S - se incinge binisor Posted Image.

Ca tot veni vorba - cei cu booster plus s, la voi bateria se misca in locasul ei? Eu daca ridic trotineta si o misc sus-jos simt cum bateria se deplaseaza cativa centimetri buni - explicatia care mi s-a dat de la ei mi-a parut putin in afara subiectului Posted Image). Anume ca din cauza dierentelor de temperatura marimea bateriei variaza si de aceea nu este fixata Posted Image).

La xiaomi, joyor am verificat si bateria este fixa. La al meu vechi Xiaomi chiar am desfacut capacul bateriei sa vad cum arata si este fixata ferm in suruburi.

Edited by aurelv, 24 May 2018 - 13:07.


#378
intered

intered

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.05.2018
Multumesc de raspunsuri legate de temperatura. M-am mai linistit si nu prea. Macar stiu ca nu trebuie sa fac un drum inapoi cu incarcatorul.
Alt lucru daca tot am intrebat de incarcator: s-au laudat ei ca acest incarcator opreste singur incarcarea de indata ce trotineta ajunge la 100% si nu mai trimite curent. Ceea ce inseamna ca o poti lasa/uita la incarcat ca nu iti vei bate joc de acumulator.
Ati verificat asta cumva incat sa fiti ferm convinsi ca nu mai trimite curent?

Am sa incerc sa vad daca are joc bateria si revin cu un raspuns pe seara. Dar ca idee, m'am uitat la capacul de baterie si am observat ca nu sunt la vedere suruburile de prindere.
Oricum, daca are joc se poate deschide si pune ceva moale acolo sa se umple golul. Dar presupun ca se pierde garantia? Cu toate ca nu vad nici un sigiliu la capac.

Cat despre greutate, mie mi se pare chiar usurica fata de multe alte modele. Usoara si compacta. Dar ca idee, pe site scrie la Plus S: 11.1 kg (pe cutie scrie N.W: 11 kg si G.W 13 kg).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate