Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achizitie router wireless 300Mbs

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
Buna azi am fost la operatorul meu de calbu si mi-am facut un upgrade la internet pana la 300mbs. Eu momentan am un router Dlink Dir 300 ce "cica" suporta  300/150 mbs viteze wireless, dar tind sa cred ca viteza aia de 300 o suporta per totalul diviciurilor conectate. Eu am un laptop Asus X 556U cu wireless ce suporta wireless 802.11 b/g/n. Problema e ca routerul are viteze de doar 100Mbs la porturile lan/wan, nu cred ca poate sa scoata mai mult de 100mb/s prin cablu, apoi 150mbs prin wireless asa cum sustine... Deci eu cred ca ar trebui sa i-mi cumpar un router nou ce are viteza pe lan/wan de 300Mbs NU? Pe adaptorul wireless imi arata 150Mbs dar eu nu pot depasi 5Mbs prin wireless pe laptop fata de pe PC unde ajung si la 12Mbs vitezea reala de download. Uite si un exemplu in poza. Daca e sa i-mi achizitionez un router care ar fi cel mai ieftin care sa suporte si viteza prin cablu wireless de 300Mbs? Eu am gasit asta dar as prefera si ceva mai ieftin: http://www.pcgarage....-842-dual-band/

Attached Files



#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
cu ruterul ala o sa ai viteza mai mare daca si pe partea de adaptor wifi iti pui un adaptor wifi pe banda 5GHZ, altfel o sa-ti mearga la fel pe wifi..singura diferenta o sa fie pe cablu, dar nu stiu daca modelul ala are hardware NAT, Vezi de la TP-link model care sa suporta esi hardware NAT, ca altfel nu faci mare lucru.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Îți trebuie un router cu port Gigabit (aka 1000 Mbps)

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai nevoie de router Gigabit dual band  si de dispozitive care sa stie 5.0 Ghz.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Este bun routerul ales de initiator, este si Gigabit si dual band.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
studiaza aici.

#7
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
ti-ar trebui si un SSD ca sa vezi o diferenta de viteza asa in general..

#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
1. Sigur e D-Link Dir300? Ca ala nu stie decat standard g nu si n - deci nu ai avea cum se te conectezi la o viteza de 150mbps (e vorba de link de 150mbps, nu de viteza de download care alta mancare de peste).
2. La laptop, in Device manager, ce placa wifi iti indica? Asta ca sa stii daca suporta link de 150mbps sau 300mbps.
Daca suporta 300 (si cred ca asa e), atunci chiar numai pe 2.4Ghz ai putea obtine pana o viteza reala de download de pana in 150Mbps, adica inspre 20MBps in conditii f.bune de semnal de la router (atentie la Mbps si MBps, 1MBps=8Mbps), deci o reala imbunatatire chiar si fara banda de 5Ghz.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pt 300Mbps in 2,4GHz trebuie sa faca channel bonding.

Edited by Fane, 22 May 2017 - 20:00.


#10
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Se poate obtine fara probleme link speed de 300 cu setare in router Channel width la 40MHz + aproape de router (si fara a se suprapune cu routerul unui vecin care emite cu 1W - routerul nu vecinul Posted Image ) + placa wifi sa stie 2x2.
De aceea am intrebat de care este.

Edited by radu000, 22 May 2017 - 20:41.


#11
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
Pe PC am SSD @meanman  pe laptop am "Qualcomm Atheros AR956x Wireless Network Adapter" @radu000 am cautat ceva pe net si nu cred ca suporta, viteze mai mari de 300Mbs , deci nu am sa am nevoie de cine stie ce router, inafara de unul care sa suporte Gigabite lan... am gasit asta: https://altex.ro/rou...n-usb-2-0-negru

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ai tras o concluzie tare proasta din ce s-a scris aici, routerul ales e si el pe masura

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdafta, on 22 mai 2017 - 22:49, said:

Pe PC am SSD @meanman  pe laptop am "Qualcomm Atheros AR956x Wireless Network Adapter" @radu000 am cautat ceva pe net si nu cred ca suporta, viteze mai mari de 300Mbs , deci nu am sa am nevoie de cine stie ce router, inafara de unul care sa suporte Gigabite lan... am gasit asta: https://altex.ro/rou...n-usb-2-0-negru

Nu te imbata cu apa rece. Ia-ti un router ca lumea care sa suporte accelerare hardware. Recomand TP-LINK WDR4300 (se mai gaseste sh) sau Archer C2

#14
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Din ce am gasit eu, AR956x este de tip 1x1, deci suporta doar linkspeed de maxim 150Mbps, la fel cum se vede in poza din primul post, adica o viteza reala de download de cca 75Mbps, (aprox 9MBps). Asta in conditii ideale, la fata locului din diverse motive (cat e de capabil routerul, departare fata de router, interferente cu semnalele routerelor de la vecini, probleme de drivere etc.) viteza asta poate scadea si e posibil sa ajunga si la valori de 30-50Mbps (adica 4-6MBps). Dar asta se poate vedea numai atunci cand pui routerul in functiune.
Pe PC e normal sa obtii viteze mai mari atat vreme cat e conectat prin cablu si nu wireless.
Primul router e cat de cat OK. Va suporta fara probleme si viteza de 300Mbps prin cablu. Ramane de vazut cum se comporta la tine. Ia-l de undeva unde poti face retur fara probleme (in caz ca nu obtii imbunatatiri - tinand cont de ceea ce am scris in primul paragraf).
Al doilea eu zic pas, nici macar nu suporta acea viteza de 300Mbps pe cablu.

Edited by radu000, 23 May 2017 - 09:01.


#15
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
Multumesc tuturor de sfaturi, oricum azi a venit si meseriasul si mi-a setat viteza la 300Mbs. Normal ca inca nu mi-am luat router dar daca placa mea de baza suporta Gigabite de ce sa nu incerc putin viteza asta noua. Asa ca am pus cablul de la net direct in PC si... mi-am adus aminte ca trebuie sa pun o parola si un username... toate bune si frumoase. Recunosc ca nu prea ma pricep la retele dar eu am 2 conexiuni la internet una care e broad band de 1Gbs si una care e reteaua sau ceva de genu si surpriza de 100Mbs. Deci am viteza de 300bs sau am facut ceva gresit? Mentionez ca am setat la al2lea la cea de 100Mbs in Advanced/SPeed&duplex la 1.0Gbs...

Attached Files



#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Era mai simplu sa-i dai un speedtest, dar cred ca cel de 1 Gbps e link-ul corect.

#17
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
Viteza nu depasesete 100Mbs. Am incercat sa pun si pe laptop cablul direct dar da o eraore ceva de modem error.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate