Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Neacordare prioritate, dosar penal

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
andreistan999

andreistan999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2017
buna ziua , am si eu o intrebare, acum 5 luni am avut un accident rutier( nu am acordat prioritate de dreapta , tipul acela o intrat în mine iar eu m-am lovit la ochi , o venit salvare etc ... nu am fost nici unu la spital. doar el ca era beat soferul de la autovehicol , cum este posibil sa mi se faca dosar penal si ce pot face acum?)

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Esti sigur ca ai TU dosar penal?

Edited by Afrikaner76, 22 May 2017 - 07:01.


#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pentru că în urma neacordării de prioritate au rezultat răniți. Tu fiind și vinovatul, și rănitul.
Probabil dosarul se va soluționa cu neînceperea urmăririi penale. Beleaua e că pînă atunci mergi cu dovadă, nu poți ieși din țară.

Edited by abancor, 22 May 2017 - 07:11.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pe tine te aia grija ca ala nu stiu ce si nu stiu cum, nu ca tu ai provocat un accident soldat cu raniti?Posted ImageN-are importanta cine a fost ranit, decat in masura in care nu faci reclamatie , nu te dai in judecata  si  nu-ti platesti despagubiri. Cheltuielile medicale le platesti oricum. Si raspunderea esta a ta. Si raspunzi.

Edited by myshyk, 22 May 2017 - 07:28.


#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Cauta niste avocati foarte buni! ...daca celalalt sofer nu era beat poate reusea sa evite accidentul !... + din cauza ca era beat mergea ciudat si nu l-ai vazut , sau a semnalizat aiurea ... etc... cum spuneam , niste avocati foarte buni! Posted Image

Edited by excentryc, 22 May 2017 - 07:39.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai aflat exact ce s-a intimplat la spital cu ala (atit daca a avut ingrijiri medicale cit si ce i-a iesit la alcool)?

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
TU ai dosar ca ai facut accident cu raniti, el daca a avut alcoolemie peste limita legala are dosar pentru ca era baut. Fiecare cu infractiunea lui.

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
O fi baut in cintea ta... Ca ai fost baiat bun, tu ai incalcat legea si tot tu te ai si accidentat + ca i ai mai reparat si masina pe asigurarea ta

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Ce zice slai e foarte corect. Nu te privește pe tine infracțiunile altora.
DAR, da, există o șansă să scapi basma curată, după cum zicea cineva mai sus, ai nevoie de un avocat cu argumente bune.
Poți să te gândești, într-adevăr, că poate cel beat nu s-a încadrat cum trebuie, nu a văzut ca lumea intersecția, poate a semnalizat aiurea și te-a indus în eroare.
Problema ta este că trebuie să demonstrezi sau să convingi pe cine trebuie că nu din vina ta a fost provocat accidentul.

#10
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Mai intai de toate, inainte sa ne dam cu părerea ar trebui sa aflam (DACA initiatorul chiar are dosar penal) care este infractiunea care i se retine si in ce consta ea.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,269
  • Înscris: 06.07.2007

 excentryc, on 22 mai 2017 - 07:39, said:

Cauta niste avocati foarte buni! ...daca celalalt sofer nu era beat poate reusea sa evite accidentul !... + din cauza ca era beat mergea ciudat si nu l-ai vazut , sau a semnalizat aiurea ... etc... cum spuneam , niste avocati foarte buni! Posted Image
Adica sa minta in instanta.

#12
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Ca de obicei.Vechea poveste.Deschide topic,nu da prea multe detalii/amanunte si nici nu raspunde vreunui coleg.Nu va mai obositi sa ii raspundeti.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 andreistan999, on 22 mai 2017 - 05:28, said:

buna ziua , am si eu o intrebare, acum 5 luni am avut un accident rutier( nu am acordat prioritate de dreapta , tipul acela o intrat în mine iar eu m-am lovit la ochi , o venit salvare etc ... nu am fost nici unu la spital. doar el ca era beat soferul de la autovehicol , cum este posibil sa mi se faca dosar penal si ce pot face acum?)

Dosar penal se deschide si daca persoana accidentata esti doar tu.Asta-i procedura.La accidentele cu victime se deschide automat dosarul.
In cazul,fericit,in care procurorul de caz considera ca totul este in regula,atunci va clasa dosarul,tu urmand sa primesti o instiintare in acest sens.Daca nu au fost necesare zile de spitalizare,sansele ca dosrul sa se claseze sunt foarte mari.
Sa ai grija mare cu dovada inlocuitoare pentru permis.Sa-ti fie inregistrata atat la procuratura cat si la politie.

Din punctul meu de vedere,nu este nevoie de avocat.

 Afrikaner76, on 22 mai 2017 - 08:30, said:

Mai intai de toate, inainte sa ne dam cu părerea ar trebui sa aflam (DACA initiatorul chiar are dosar penal) care este infractiunea care i se retine si in ce consta ea.

Pai accident rutier cu victime,datorat neacordarii de prioritate,pentru care s-a deschis dosar penal.Vina este in totalitate a initiatorului.Chestia cu alcoolul nu are tangenta in acest dosar.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,269
  • Înscris: 06.07.2007

 adisz, on 22 mai 2017 - 08:38, said:



In cazul,fericit,in care procurorul de caz considera ca totul este in regula,atunci va clasa dosarul,tu urmand sa primesti o instiintare in acest sens.Daca nu au fost necesare zile de spitalizare,sansele ca dosrul sa se claseze sunt foarte mari.

Sa inteleg ca exista si cazul nefericit?
Adica daca eu ma rastorn cu masina din cauza ca vorbeam la telefon,  si-mi rup un picior, o mana, splina si 4 coaste, apoi stau in coma 2 luni in spital, voi face puscarie pentru vatamare corporala din culpa?

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai bani negri , acum ai ocazia sa ii faci albi . Te dai in judecata pe tine insuti pentru vatamare corporala si iti ceri daune de ( de exemplu ) 100.000 euro.  Nu te duci la proces in calitate de auzat ci doar in calitate de acuzator si castigi prin neprezentare .T-i platesti si poti justifica astfel 100.000 euro  Posted Image .

#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003

 JurasikMan, on 22 mai 2017 - 08:59, said:

Daca ai bani negri , acum ai ocazia sa ii faci albi . Te dai in judecata pe tine insuti pentru vatamare corporala si iti ceri daune de ( de exemplu ) 100.000 euro.  Nu te duci la proces in calitate de auzat ci doar in calitate de acuzator si castigi prin neprezentare .T-i platesti si poti justifica astfel 100.000 euro  Posted Image .

La masa verde, cu 3-0.
Nu?

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ce e drept, cu 100.000 te fac ăștia șef la departamentul glumeți :lol:

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 excentryc, on 22 mai 2017 - 07:39, said:

Cauta niste avocati foarte buni! ...daca celalalt sofer nu era beat poate reusea sa evite accidentul !... + din cauza ca era beat mergea ciudat si nu l-ai vazut , sau a semnalizat aiurea ... etc... cum spuneam , niste avocati foarte buni! Posted Image
Si cam ce interes ar fi avut sa evite accidentul, daca nu era baut? Mai degraba, baut fiind ar fi trebuit sa evite. Ideea e ca el va plati pentru ce a facut el, iar initiatorul, pentru ce a facut el. Ala, chiar si beat fiind, putea ajunge linisti acasa daca un sofer neatent/grabit/slab conducator auto, ar fi respectat legislatia rutiera. Iar acum, cauta sa dreaga busuiocul pe spatele altora.Nu-i  inteleg pe cei care sprijina si incurajeaza asemenea atitudine. Doar daca nu sunt si ei la fel de inconstienti/incapabili ca cel pe care-l aplauda.
@excentryc, @f300, @vlad29 marko: Parca stiam ca FS nu incurajaza pitrateria de nici un fel. N-aveti  impresia ca sfaturile voastre sunt cam  "piraterie"?Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 22 May 2017 - 10:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate