Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mouse de gaming pana in 150 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Vreau si eu cateva recomandari de mouse de gaming pana in 150 de lei. O sa il iau de la pcgarage deci sa fie pe stoc acolo.
Joc foarte mult shootere.

#2
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
http://www.pcgarage....-sakura-purple/


Este un mouse folosit de profesionisti, cu multe review-uri pozitive si specificatii excelente pentru shootere.

Edited by Dany_Darke, 21 May 2017 - 23:58.
nu se posteaza coduri de afiliere


#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
fa-ti un favor si nu lua de la pc garbage, decat daca ai vreun cod de reducere foarte mare si platesti cu cardul pt transport gratuit.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
E ok si pt office use totusi?

Dar unul wireless bun si sa nu sparga banca?

#5
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ai încă două topice pe subiect, aici și aici, eu recomand Newman GX1 Plus, e ușor, cablu pînzat, pentru palma mică și stil ”claw””.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 unbrutus, on 21 mai 2017 - 23:37, said:

E ok si pt office use totusi?

Dar unul wireless bun si sa nu sparga banca?

Orice mouse de gaming este superior unui mouse pentru office (daca e sa o iei strict functional, orice mouse de office se poate folosi pentru gaming dar nu vei avea precizia si anduranta unuia de gaming).

Mouse de gaming inseamna de fapt :
- in general mouse optic, cu led rosu sau IR, nu cu dioda laser (trackingul este mai precis cu senzor optic).
- senzor de rezolutie si sensibilitate inalta (pentru a nu rata nici o miscare)
- in general polling rate de 1ms
- acceleratie 0 si tracking 1:1
- anduranta deosebita a butoanelor
- CPI variabil (ca sa il poti regla conform feelingului personal si sa te poti adapta la orice joc cu acelasi feedback al mouse-ului).

La cele wireless (daca te concentrezi pe gaming) ai de schimbat baterii mai des un pic. Mousii wireless de gaming la nivel profi sunt foarte scumpi asa ca mai bine nu.
Eu am un Logitech G601 (gaming - wireless) pe care nu il mai folosesc caci gasesc un Steelseries Rival 300 ca fiind mai precis si mai usor de manevrat (gaming - cu fir). Ambele costa cam la fel (rivalul e usor mai ieftin).

Ca utilizator de rival, recomand si eu seria, nu m-au dezamagit pana acum.

Edited by ro_explorer, 22 May 2017 - 09:11.


#7
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016

 alexandrualexww2, on 21 mai 2017 - 23:21, said:

fa-ti un favor si nu lua de la pc garbage, decat daca ai vreun cod de reducere foarte mare si platesti cu cardul pt transport gratuit.

Tocmai asta era ideea Posted ImagePosted Image

 silverflower, on 22 mai 2017 - 05:10, said:

- Ai încă două topice pe subiect, aici și aici, eu recomand Newman GX1 Plus, e ușor, cablu pînzat, pentru palma mică și stil ”claw””.

Primul topic nu are legatura cu topicul meu
Si nici al doilea nu are legatura prea mare cu topicul meu.. Posted Image
Pare aiurea dar newman gx1 plus ala este prea ieftin Posted Image). Pretul sa fie intre 100-200 de lei maxim Posted Image) Ar trebui sa iau doi soareci de 80 de lei ca sa ma incadrez in pret.. Posted Image

M-am uitat pe la soareci de am inebunit. Inainte sa imi iau ceva citesc toate reviewurile de peste tot.. chiar si la alea in chineza/rusa/turca poloneza  ma uit
Mi-am selectat niste modele care imi plac dar tot sunt deschis catre altele
Genesis GX58 - imi place forma de nava spiatala.. mi se pare ca seamana foarte mult cu soarecele cougar 600M
Patriot VIPER V560
Genesis Xenon 200
Mionix Naos 3200
A4Tech Bloody TL60 Light Strike
Genesis GX75 Limited Edition -imi place iluminarea si briz-brizul metalic de pe spate
Cougar Minos X3 Black - driver free si imi place forma dar are culori limitate doar 8 la numar
... si cam astea ar fi. Nu ma atrag de niciun fel steelseries sau logitech.

Edited by M-I-N, 22 May 2017 - 09:28.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ro_explorer, on 22 mai 2017 - 08:51, said:

Orice mouse de gaming este superior unui mouse pentru office (daca e sa o iei strict functional, orice mouse de office se poate folosi pentru gaming dar nu vei avea precizia si anduranta unuia de gaming).

Mouse de gaming inseamna de fapt :
- in general mouse optic, cu led rosu sau IR, nu cu dioda laser (trackingul este mai precis cu senzor optic).
- senzor de rezolutie si sensibilitate inalta (pentru a nu rata nici o miscare)
- in general polling rate de 1ms
- acceleratie 0 si tracking 1:1
- anduranta deosebita a butoanelor
- CPI variabil (ca sa il poti regla conform feelingului personal si sa te poti adapta la orice joc cu acelasi feedback al mouse-ului).

La cele wireless (daca te concentrezi pe gaming) ai de schimbat baterii mai des un pic. Mousii wireless de gaming la nivel profi sunt foarte scumpi asa ca mai bine nu.
Eu am un Logitech G601 (gaming - wireless) pe care nu il mai folosesc caci gasesc un Steelseries Rival 300 ca fiind mai precis si mai usor de manevrat (gaming - cu fir). Ambele costa cam la fel (rivalul e usor mai ieftin).

Ca utilizator de rival, recomand si eu seria, nu m-au dezamagit pana acum.
Mersi pt explicatii
problema e ca rival 100 e fix de 2 ori mai ieftin prin alte tari...

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ca idee, la mine aici (nordics) e 30 euro (echivalent).
Nu te lua dupa preturile din "alte tari" caci nu il cumperi din alte tari.
Daca e sa te uiti la preturi bune la nivel european, ebay.co.uk ... sigur gasesti ceva super bun la aceeasi bani.

Acum am vazut ca am facut un typo in postul cu mousii ... Logitechul meu e un G602 ... mi-a alunecat degetul :).

Edited by ro_explorer, 22 May 2017 - 09:23.


#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
la banii astia, iti dau un sfat sa iti iei ceva de lux, vezi pe olx la tine in oras,daca are careva deathbadder sau steelseries rival 300 200 etc , negociaza la pret, incearca schimburi...oricum la tine in oras poti testa, chiar daca e second hand!p.s cumpara doar daca are garantie.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.emag.ro/m...k/pd/EHXR3BBBM/
Un mouse laser precis si mic.

Edited by bumpocbum, 22 May 2017 - 11:36.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mousii laser nu sunt potriviti pentru gaming. Suna cool, asa e, dar imaginea capturata cu un laser este mai putin precisa decat cea capturata prin expunere cu lumina normala.
Avantajul unui mouse laser este ca face tracking practic pe orice suprafata ... dar precizia este mai slaba ca la mousii optici clasici.

In plus, eu inca nu am intalnit un mouse a4tech care sa si functioneze corect dupa un an de utilizare (am avut vreo 3 in trecut, toti au ajuns la ghena). Poate ca s-au schimbat treburile intre timp ...

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul ma descurc bine cu el. Si are avantajul asa cum spuneai ca merge impecabil pe orice suprafata.

#14
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016

 bumpocbum, on 22 mai 2017 - 11:33, said:

http://www.emag.ro/m...k/pd/EHXR3BBBM/
Un mouse laser precis si mic.

Am avut un A4tech XL-750BK FULL SPEED.

 ro_explorer, on 22 mai 2017 - 11:40, said:

Mousii laser nu sunt potriviti pentru gaming. Suna cool, asa e, dar imaginea capturata cu un laser este mai putin precisa decat cea capturata prin expunere cu lumina normala.
Avantajul unui mouse laser este ca face tracking practic pe orice suprafata ... dar precizia este mai slaba ca la mousii optici clasici.

In plus, eu inca nu am intalnit un mouse a4tech care sa si functioneze corect dupa un an de utilizare (am avut vreo 3 in trecut, toti au ajuns la ghena). Poate ca s-au schimbat treburile intre timp ...

Am avut mouse a4tech din seria bloody care l-am abuzat la greu. Dupa 3 ani de folosire intensa.. a cedat scrollul.. cand dau de el se duce aiurea si are ceva probleme cu softwul. Daca schimb profilele se blocheaza. Este vorba despre un V5 de la bloody cu ultracore 3 activat.

#15
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
http://www.pcgarage....logitech/g300s/

Nu te uita la 6000 12000 DPi si alte aberatii ca sunt degeaba, eu mi-am stricat aim-ul incercat sa utilizez dpi f. mare. Daca te uiti, toti gamerii profi joaca la rezolutii foarte mici intre 800 si 1500

Edited by andreyvsjoker, 22 May 2017 - 17:13.


#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
^^ what he said ...
Un mouse super decent pentru pretul afisat.
Cauta un mouse similar intr-un showroom (eventual vezi la ei direct daca te lasa sa il simti in mana inainte de a-l cumpara) .. ergonomia unui mouse e importanta.

Edited by ro_explorer, 22 May 2017 - 17:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate