Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cel mai bun site de cumparaturi chinezesti

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pe langa aliexpress si alibaba, ce alte site-uri folositi pentru cumparaturi?
Am aflat si de buiyncoins.com.
Ma gandesc sa cumpar in viitor de la ei, dar nu stiu care din ele merita.
Sunt diferente intre ele sau toate-s la fel?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
lightinthebox
gearbest
banggood

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
dx

#4
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
eu mai folosesc gearbest, geekbuying, vickmall..

#5
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Aliexpress folosesc de ceva timp (atat in RO cat si in state), cred ca am vreo 50 de comenzi pana acum.
O singura data am avut o problema cu un pachet care dupa 4 luni inca nu a ajuns. I-am anuntat si mi-au trimis altul; dupa 2 luni a ajuns al doilea pachet trimis, dupa inca 1 luna am primit de la posta sa ridic primul pachet trimis.

In rest timpul de asteptare intre 3 sapt si 3 luni. Sunt multumit pana acum, am luat o gramada de chestii ieftine, dar folositoare, in special accesorii pentru telefon, dar si electronice. Totul e sa nu ai nevoie repede de produsul respectiv.

Edited by Corupt, 20 May 2017 - 08:28.


#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Alea cu "ali" is mari si consacrate. "Cel mai bun" conteaza prin prisma modului in care gestioneaza disputele, sunt doar intermediari. Acuma, un vanzator poate faca piscoşaguri pe un site mai mic, nu-i problema daca ii banat, insa pe un site mare (ali) nu prea risca deoarece pierde o gramada de clienti.

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Fasttech. Interval de primire cuprins intre 3 si 5 saptamani.
Comenzile a caror valoare este sub 10 EUR (cu tot cu transport, daca exista, uneori exista la sume mici) si a caror greutate nu depaseste cca. 400gr. ajung in cutia postala a adresei la care se solicita trimiterea (prin Posta Romana). La Fasttech se poate solicita inscrierea unei valori mai mici de 10 USD in asa fel incat sa nu fii nevoit sa ridici trimiterea de la oficiul zonal vama al Postei Romane.
La optiunile de trimitere se bifeaza Singapore Post, asta daca este valabila optiunea - sunt situatii in care nu este valabila.

Edited by addumi, 20 May 2017 - 08:42.


#8
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Pe aliexpress se plateste cu cardul?

#9
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Da!

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Gearbest, poti sa alegi sa-ti vina coletul fara a plati taxe vamale. Evident aceasta optiune nu este disponibila in Ro.

#11
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Tinydeal!!

Edited by alexciupy, 20 May 2017 - 13:58.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Pe aliexpress am avut anul trecut niste surprize. Rele (mai multe). Daca am primit ce am comandat nu consider ca e surpriza.
-Rele: m-am lasat sedus de pretul foarte bun al unor stickuri de memorie de 16, 32 GB. Am comandat 2x16 si 2x32. Din cele 4 primite, unul de 32 s-a incins si s-a deformat, unul da erori permanent, 2 pot fi folosite dupa n formatari low level dar nu ma pot baza pe ele. Le-am comandat ca sa fac o arhiva cu fotografiile familiei, am gandit ca sunt mult mai accesibile de pe o tableta sau telefon decat un hdd extern. Am cautat sa aiba carcasa metalica, erau identice cu cele kingston dar fara numele firmei scris pe ele. Vanzatorul mi-a promis ca daca fac o noua comanda, imi trimite in plus stickuri bune in locul celor defecte. Nu a facut-o. Prima oara comandasem 2x32 si 1x16, a doua oara am comandat 1x16.
Am mai comandat un digitizer de tableta, simte  cu 180 grade, ca atingerile decalate cu 180 grade, aici e posibil sa nu fi cerut eu ce trebuie desi e identic ca aspect cu cel original.
Bune:hdd caddy, mai multe huse pt tablete si telefoane.
-Neutru: o comanda de mouse wireless bluetooth nu a venit in mai mult de 80 de zile, am reclamat si mi s-au returnat banii (cam 14 lei) si dupa vreo 2 saptamani a venit si mouse-ul. Nu era bluetooth, cerusem un model fara adaptor usb, cel primit era cu adaptor usb.
Parerea mea e ca nu merita sa comanzi altceva decat fleacuri, sa nu iti para rau de bani.

Edited by altuser09, 20 May 2017 - 15:01.


#13
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
De la chinezi nu se cumpara produse comune, cum sunt stickurile USB! La aceste produse tot timpul cel mai bun pret il vor avea magazinele locale pentru ca astea cumpara en-gros la preturi foarte mici.

#14
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Sunt anumite produse care nu se gasesc la noi, sau sunt rare si au preturi mari, si atunci merita cumparate de la chinezi. De exemplu eu am cumparat niste brelocuri interesante, lanterne din alea scumpe, cantare electronice ieftine, incarcator li-ion. La noi nu se gasesc decat lanterne ieftine slabe calitativ, cantarele sunt scumpe si nici nu prea sunt din alea mici si incarcator li-on iar nu prea este decat la preturi prea mari fata de ce este la gearbest. Am luat si un subler ieftin care la noi se vinde la pret triplu
https://www.aliexpre...2789586043.html

Edited by AlexaLesby, 21 May 2017 - 13:30.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
incearca si ebay(are o gama de produse imensa,vorba aia fara numar)
eu sunt multumit de ebay

Edited by I2O, 21 May 2017 - 13:52.


#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 musta1, on 21 mai 2017 - 12:47, said:

Exceptand bisnitarii care cumpara sa revanda la chioscul lor sau pe siteurile de anunturi nu inteleg de ce ai comanda de pe siteurile astea chinezesti... nu prea am vazut nimic pe acolo care sa fie mult mai ieftin la bucata decat in Romania si care sa ma faca sa spun ca e oferta foarte buna si trebuie sa dau comanda. In plus, in Romania mai ai si o garantie, o protectie ca si consummator, un retur facil si gratuit...

Piese si componente.

#17
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Se misca bine astia de la banggood. Comanda plasata pe 26 Martie 2018, expediata pe 28 Martie 2018

iar trackingul conform 17track:

2018-04-05 05:13
Arrival at Destination Post (Country: RO)
2018-04-01 14:26
Despatched to overseas (Country code: RO)

Este vorba despre un smartwatch Android 5.1 la 150 USD.

Edited by -koss-, 05 April 2018 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate