Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Incarcare una sau doua baterii Li-Ion 18650 de la doua mini panouri solare de 0,6 w

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ideea cu tranzistorul bipolar în regim de amplificator de curent am folosit-o şi eu la nişte şurubelniţe Panasonic modificate pe Li-Ion, folosind încărcătorul original care dădea tensiune la limită. Un mosfet pe post de rezistenţă de încălzire am folosit la o miniincintă termostatată pt. un senzor de temperatură cu infraroşu.  Însă împrăştierea factorului beta şi dependenţa lui de tot felul de factori face cam dificilă implementarea.
AMC7135 se găseşte pe toate gardurile, e un integrat de 2 lei (la propriu), de fapt nici atât nu costă, cam 15 cenţi bucata. Se foloseşte pe larg în lanterne cu leduri.

Edited by mihaicozac, 20 May 2017 - 23:51.


#20
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Multumesc pentru schema si lamuriri!
M-i se parea super deosebita lumina de la cele 9 leduri de 5mm, ce sa mai vorbesc despre 5,6 w, ar fi extraordinar! Leduri de 1 w am.
Toate punctele presupuse sunt corecte.
Nu doresc sa folosesc baterii cu pb desi am cateva, fiindca am destule celule 18650 si in plus datorita dimensiunii bateriei. Ca si incarcare doresc sa fie solar ca sa nu mai am batai de cap.
Timpul de iluminare insumat nu cred ca o sa depaseasca 30 min pe o durata de 24 de ore.
Vorbind de pretul panourilor solare am crezut ca toate sunt la fel, pentru ca aproape toate arata la fel, ma refer la cele de 0.6w.
Mihai te rog, se poate un link de unde ai cumparat acele panouri care scot 200 ma?
Sa vad la ce magazin de piese gasesc AMC-ul, si saptamana aceasta fac teste pe breadboard :-) .

#21
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
6W cu iluminare led timp de 30 minute inseamna 3Wh (1000mA timp de o ora sau 2000mA timp de 30 de minute, este acelasi lucru) sau, in acest caz, 1000mAh necesari pentru acumulator. Daca adaug 20% ca rezerva atunci capacitatea minima a acumulatorului este de 1200mAh. Daca insolatia este de 8 ore pe zi cu eficienta totala de conversie de 50% din eficienta la insolatie maxima, cum ar fi pe timp de iarna, ar fi necesari 300mA de la celulele solare ( (1000+200)/8/0,5 ). Daca o celula solara genereaza 100mA la insolatie maxima atunci sunt necesare 6 celule solare in paralel. Cat despre eficienta, vara va fi o pierdere destul de mare prin regulatorul shunt pentru ca circuitul este calculat pentru cazul cel mai dezavantajos adica iarna cand trebuie sa asigure capacitatea minima necesara functionarii timp de 30 minute.
Ca posibila masura complementara cu privire la pierderile montajului, se poate adauga inca un acumulator cu litiu in paralel pe cel existent iar cu un comutator vara-iarna sa se selecteze un sir de leduri de 6W sau doua siruri de leduri de 6W. Asa, iarna lumineaza 6W si vara 12W. Vor fi necesare cam 6 integrate din cele mentionate anterior considerand curentul prin fiecare la 350mA (adica specific unui led de 1W).
Recomand ca fiecare celula solara sa aiba 3 TL-uri impreuna cu diodele schottky aferente pe fiecare grup de 2 celule (as prefera fiecare celula sa aiba propria dioda schottky si tl-ul propriu dar este prea mult). Asa nu se atinge curentul maxim prin TL in mijlocul verii. Pinul de reglaj ale ambelor TL-uri sa fie conectat la acelasi divizor rezistiv. Ca o masura de reducere a numarului de componente se poate folosi un singur TL431 care va fi montat in baza unui tranzistor PNP (cu Ic de minimum 1A) ca sa se realizeze un regulator shunt mai puternic. Recomand montarea acestui tranzistor pe acelasi radiator cu a ledurilor pentru ca acesta si cu ledurile nu vor functiona simultan.
Daca scadeti luminozitatea necesara de la leduri (adica numarul acestora) scad si cerintele referitoare la celulele solare.
LE: exista diferite metode de a mari cantitatea de lumina pe celule gen oglinzi reflectorizante pentru a reduce numarul acestora. Vara aceste reflectoare se pot indeparta.

Edited by The Stressmaker, 21 May 2017 - 09:27.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
De unde au apărut 6W? În schema mea ledurile sunt alimentate cu 350mA împreună, adică 1W pt. amândouă. La puterea asta nici nu se încălzesc iar randamentul este foarte mare. Dacă se doreşte putere ma mare e nevoie de mai multe perechi led-AMC.

#23
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Din postul #20. Se vrea o solutie pentru 6W.

#24
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Multumesc!

Ar fi extraordinar sa pot avea 5, 6w, dar cum lucrurile par sa se complice ( cel putin pentru mine ), o sa incerc schema lui Mihai si voi vedea ce rezultate obtin si in functie de aceasta mai vad ce si cum.
Mihai, astept un link daca cumva il mai gasesti pentru panouri, aceasta ca sa nu mai experimentez si eu alte produse neconforme standardului proclamat de diversi vanzatori plus ca mai castig si ceva timp.

Toate cele bune tuturor!

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ce am cumpărat de la ăsta a fost de calitate: http://www.ebay.com/...dIAAOSwopRYc6O0

#26
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Multumesc!!

#27
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Salut,

Exista vreun inlocuitor pentru AMC 7135?
Cred ca am cautat la aproximativ 10 magazine de piese electronice si nume cu rasunet, Connex, Comet, TME, etc...si nu am gasit.
Singurul loc unde am gasit a fost pe Ebay.


Multumesc!

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Se poate înlocui cu un tranzistor gen BD137 şi o rezistenţă de 3,3 ohmi în colector.

#29
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Multumesc!

#30
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Salutare tuturor,

Revin cu cateva mici teste, intrebari...
Sa incepem cu mini panourile solare.

Se pare ca in soare direct panourile in scurt scot maxim 270 - 280 mah, insa atunci cand este innorat valorile sunt undeva intre 0 - 40 ma.
Interesant este faptul ca atunci cand a plouat toata ziua, bateria s-a incarcat destul de bine, fata de timpul innorat cand valorile au fost mici sau aproape deloc. Nu inteleg cum, desi timpul era tot innorat.
Am efectuat testul conectand direct la panouri bateria 18650 care avea 3,5 V. S-a incarcat full in 2 zile, Direct pe panouri soarele lumineaza decat 3, maxim 4 ore.

Acum sa trecem la tranzistori.
Deoarece nu am gasit nicaieri AMC7135, decat pe Ebay, am comandat de acolo, insa pana vor ajunge mai dureaza.
Intre timp am cumparat BD137, BD237 si rezistenta aferenta ascultand sfatul lui Mihai.
Din pacate  luminozitatea este scazuta cu acesti tranzistori. Daca pun si rezistenta de 3,3 ledurile aproape ca nu se mai aprind.
Cel mai bun rezultat l-am obtinut cu tranzistorul 2222a dar nici acesta nu ofera luminozitate cat as dori.
Am masurat curentul punand cele doua leduril in paralel direct pe baterie, care avea 4 - 4,1 V.
Rezultatul a fost 220 ma. Posibil sa consume asa de putin deoarece sunt niste chinezisme ieftine de 1W. In felul acesta luminozitatea este suoer.
Sa fie o alta problema in afara tranzistorului, deoarece alta componenta in afara senzorului nu mai exista.
Curentul masurat pe scala de 10A, cu tranzistorul 2222a montat era de 0.04. Bateria avea 4, 1 V.
Exista si alti tranzistori mai buni ca si inlocuitor pentru AMC 7135?

Multumesc mult!

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
La 4V dacă ai pus ledurile direct pe baterie sigur s-au dus parţial, asta dacă nu cumva tensiunea pe celule scade la acel curent. La 220mA n-ar trebui să fie mai mult de 3,2V pe leduri.
Cât priveşte tranzistoarele, ar trebui verificat ce curent curge din senzor în bază, poate nu e suficient să le deschidă complet. La cei pe care îi am eu, ăia standard mar cu 2 potenţiometre, pe ieşire e o diodă înseriată cu o rezistenţă de 1k, adică vreo 2mA. Asta ar trebui să fie destul pt. un NPN obişnuit, AMC-ul consumă doar câţiva uA.

#32
Mihaig

Mihaig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.04.2003
Am testat cu  un led nou de 1 W.
Curentul maxim pe care ledul l-a tras pe o baterie de 4 v a fost 160 ma.Testul nu a fost efectuat decat 10 secunde pentru ca altfel se ardea.
Ledurile sunt acestea:

http://www.dx.com/p/...45#.WS6Co-uGOUm

Conform cu specificatiile oferite ar fi 3 V - 3,2 V si 300 ma, nu 160.
Sau poate testul a fost influentat de faptul ca am testat cu 4V si ar fi trebuit cu 3.
O sa incerc sa masor curentul din senzor catre baza, insa in alta ordine de idei, mai pot incerca si cu alte tranzistoare?
O sa am drum pe la magazinul de piese si pot sa mai cumpar cateva.
O varianta a fost 2SD965 pe care o sa il cumpar, dar poate mai sunt si altele.
Ce plaja de rezistente ar trebui sa am, pentru orice eventualitate?

Multumesc!

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Chinezăriile sunt pline de surprize, se poate ca un produs să fie diferit şi al tău să nu satureze tranzistorul. De aceea eu am folosit acel AMC, că are 2 avantaje, nu depinde de curentul de comandă disponibil şi generează şi un curent constant.
Cât priveşte ledul, nu ştiu ce să zic, din 2 una: ori e bateria proastă şi cade tensiunea când legi ledul pe direct, ori aparatul de măsură arată aiurea. O verificare indirectă ar fi să vezi cât se încălzeşte ledul, la 200mA adică ca. 0,6W e doar călduţ, la un curent real mai mare al trebui să firgă rău, după 10-15 secunde de funcţionare fără radiator.
Rezistenţa aia de 3,3 ohmi între colector şi led ar fi trebui să limiteze curentul la 300mA pt. o baterie încărcată.
Ca şi tranzistor mai poţi încerca cu un darlington sau mosfet cu prag mic, dacă ştrapezi dioda de ieşire din senzorul IR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate