Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Achizitie casca moto pasager

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Salut,

Cel putin pentru un moment, nu imi pot lua motor, dar din fericire, am prieteni care ma mai plimba si m-am decis ca este timpul sa imi cumpar o casca (pana acum mergeam cu castile lor). Din moment ce nu merg in fiecare zi cu moto, nu stiu daca merita sa-mi iau una intre 1500-2500 lei.
M-as orienta catre casti bune undeva pana in 600-700 lei, chiar si sh, dar ingrijite.. Exclud chinezariile de 50 lei.
Sfaturi si sugestii, va rog?

#2
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
De ce nu ii intrebi pe "prietenii" tai motociclisti ce casca sa iti iei.Ar trebui sa fie/fii mai informat decat altii,daca tot sunteti in aria moto.Daca ei nu iti pot spune ca sunt cu ele zi de zi, ce pretentii ai de la altii?

#3
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 C63AMG, on 17 mai 2017 - 07:59, said:

De ce nu ii intrebi pe "prietenii" tai motociclisti ce casca sa iti iei.Ar trebui sa fie/fii mai informat decat altii,daca tot sunteti in aria moto.Daca ei nu iti pot spune ca sunt cu ele zi de zi, ce pretentii ai de la altii?
Am vorbit cu ei si mi-au recomandat cateva. Am gasit si eu cateva casti si ei mi-au spus daca merita sa le iau sau nu. Ideea e ca vreau sa vad cat mai multe pareri

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Comanda de pe
https://www.motoemot...-pentru-strada/
Open face sau full face ?

Edited by Baxon, 17 May 2017 - 08:05.


#5
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 Baxon, on 17 mai 2017 - 08:03, said:

Comanda de pe
https://www.motoemot...-pentru-strada/
Open face sau full face ?
full face

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Crede-ma ca NU iti va da nimeni aici pe forum un raspuns pertinent.Doar intrigi si contre.

#7
akmstriker

akmstriker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.02.2015
Salut,

Vezi modelul https://www.moto24.r...atte-color.html eu am ceva similar, cea din link este pregatita pentru anti aburire.

Cauta asa:

- Vizibila, culoare deschisa (alba) sau reflectorizanta
- Integrala / full face
- Anti aburire
- Foarte bine ventilata
- Probeaza cu cagula inainte sa cumperi

Edited by akmstriker, 17 May 2017 - 08:21.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pretul foarte mare al unei casti de protectie ar putea deveni infim in momentul producerii unui accident,salvandu-ti viata.
Am vazut destui iresponsabili si inconstienti facand bravade pe doua roti purtand,la bascalie,casti de protectie pentru constructii.

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu am luat acum cand a fost SMAEB un scorpion exo 510.A fost redus la 750lei....
Indiferent ca esti pasager sau pilot,casca si o geaca cu protectii nu trebuie sa lipseasca!In viziunea mea astea doua sunt obligatorii pe motor!Nu ca restul nu ar fi (manusi,ghete,pantaloni...etc)....

#10
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Sh niciodata, nu o zic din experienta mea, ci a altuia care o foloseste acum pe post de ghiveci.
Diferenta dintre o casca de 700 si 1500, protectii superioare, aerisiri, zgomot, calitatea materialelor si brand-ul.
Arai, Airoh, Shoei, Agv, Suomy astea sunt premium
Shark, Caberg, LS2, Nolan, Schuberth, Scorpion ; sunt mai putin cunoscute, dar fac casti destul de bune.
Parerea mea, cel mai mult investeste in casca. Daca ai grija de ea te tine 4 ani lejer.
Ca best buy la un pret relativ mic eu am ales un shoei qwest acum 1 an de care sunt foarte multumit, undeva la 240 de euro am dat pe ea.
Inca ceva, daca ai ocazia sa cumperi din magazin ia de acolo, una e sa probezi si sa dai banu, alta sa vina curieru de 5 ori la tine, ca nu ti se potriveste si dai retur

Poate te ajuta
https://sharp.dft.gov.uk/

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Claudiu998, on 17 mai 2017 - 10:33, said:

Parerea mea, cel mai mult investeste in casca. Daca ai grija de ea te tine 4 ani lejer.
E cu termen de expirare sau ii trebuie revizii anuale/lunare etc?

Nu ma pricep, de aia intreb.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu te pricepi stai deoparte si nu posta !

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Baxon, on 18 mai 2017 - 07:14, said:

Daca nu te pricepi stai deoparte si nu posta !
Am inteles acum. Ala-i termenul de expirare.
Tu cat mai ai?

#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pentru pasager, nu sunt recomandate tipul enduro:
[ https://cdn2.avanticart.ro/motoemotion/pictures/casca-ixs-hx-207-globe-11590-4.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate