Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Criptare partiție root a unui sistem linux deja instalat

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Cisskoice

Cisskoice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2007
Salut tuturor!


Se dă următoarea problemă:

Pe un sistem este instalat Windows și Elementary OS, în dual-boot.
Există două partiții NTFS pentru Windows, respectiv stocare, și alte trei partiții pentru Linux: root, swap și home.

La instalarea sistemului, aveam o opțiune pentru a instala distribuția pe tot hard-disk-ul, cu criptare, dar având în vedere că am nevoie de ambele sisteme de operare, nu pot folosi acea opțiune de criptare.

Acum, după instalarea sistemului, există vreo metodă de criptare a partiției de Root și Home, pentru a nu putea fi accesate din alte sisteme linux (live usb, etc.).?

Știu că nu se poate cripta o partiție care este montată, din sistemul instalat. Astfel, mă gândeam că aș putea cripta partiția dintr-un pendrive linux, pe care îl dețin. (Kali).

Întrebarea este: Dacă încerc să criptez aceste partiții, obțin același lucru ca și instalarea default cu criptarea întregii instalări? Mai detaliat, sistemul Kali care îl am instalat pe un HDD extern este criptat, iar la bootare îmi cere o parolă pentru decriptarea sistemului. După încărcarea sistemului, îmi cere o altă parolă de logare, cea a utilizatorului sistemului.

Cum pot obține acest lucru cu sistemul deja instalat? (Elementary OS).


Vă mulțumesc!

#2
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Se pot cripta partitiile dupa instalare fara nici o problema, difera metoda pe care o folosesti in functie de distributia instalata.
De exemplu pentru Ubuntu poti urma urmatorul tutorial: https://www.howtogee...talling-ubuntu/

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă vrei să criptezi partiția root (/) și nu doar un folder (/home) cu date atunci ar cred că ar merge ceva de genul.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
In principiu, datele sensibile sunt in /home, /var si /tmp.
Tu nu poti cripta /root pentru ca nu ai partitia de /boot separata. Pentru ca grub sa booteze de pe o partitie criptata trebuie modificat sa incarce driverele de crypto inainte de orice si un dual-boot cu windows deja inseamna bataie de cap mai mult decat e necesara.

Nu vad in elementary OS optiune de criptare (https://itsfoss.com/...entary-os-luna/) Pt. Fedora si OpenSuSE garantez ca installer poti configura manual partitiile (marime, tip) si criptarea lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate