Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Infiintare SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Va salut,

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi si clarificari legat de infiintarea unui SRL cu urmatoarele date:
- Forma juridica: SRL
- eu o sa fiu administrator si actionar unic
- domeniu de activitate training nespecializat COD Caen 8559 si domeniu secundar consultanta Cod Caen 7022
- firma va desfasura cursuri ocazional si va avea clienti persoane juridice
- cursurile se vor tine in sali de conferinta inchiriate in diferite orase. Inchirierea salilor, deplasarea si cazarea, catering si papetaria fiind cam singurele cheltuilei.
- CA estimata 10,000 ron, maxim 15,000 deci neplatitor de TVA;
- cursurile vor fi predate de o terta persoana acreditata;
- sediul social va fi intr-un apartament ipotecat la banca proprietarul fiind un tert. Se face contract de comodat.

Intrebari:
1. Pentru sediu social trebuie acordul doar al asociatiei de proprietari sau si al tuturor vecinilor. Cum procedez daca nu gasesc toti vecinii sau daca nu isi dau acordul din diverse motive (i.e. ciufuti :D)? Trebuie cumva si acordul bancii la care este ipotecat apartamentul pentru sediu social?

2. Pentru tinerea cursurilor de terta persoana acreditata este de ajuns un contract de colaborare intocmit pentru fiecare curs in parte sau trebuie neaparat contract de angajare cu inregistrare in REVISAL? Asta este un punct critic, daca trebuie sa fie angajat permanent cu salariu minim, atunci nu prea mai este fezabila infiintarea societatii.

3. Care sunt cheltuielile cu firma de contabilitate? Nu anticipez volum mare, maxim 2 facturi emise pe luna si 2-3 facturi de cheltuieli inregistrate. Ma intereseaza declaratiile fiscale si depunerea lor, balanta si bilantul.

4. Dupa infiintare, inregistrez fiscal firma. Daca estimez CA mai mica de 220,000 de ron, dau o declaratie sau cum procedez? In cazul asta imi mai emite CIF si mai am atribut fiscal RO?

5. Am citit ca Actul Constitutiv si declaratia pe proprie raspundere a actionarului si a administratorului trebuie sa aiba data certa data de catre un avocat. Ce inseamna asta? Actul Constitutiv trebuie sa mi-l redacteze un avocat? Nu pot sa mi-l redactez dupa un model tipizat?

6. Se poate face contract de comodat pentru un autoturism care se va folosi la deplasari? In cazul asta se pot deduce cheltuielile cu combustibilul?

7. In afara de sediul social, trebuie neaparat sa am si un punct de lucru. Cursurile se vor tine in sali inchiriate.

8. Alte investitii pentru inceput: un laptop si un mobil prin aport si un proiector. Licenta windows in cazul asta nu cred ca mai e buna fiind o licenta family cred. Ce licenta recomandati sa achizitionez pentru Windows si Office si cam cat m-ar costa?

9. Pentru acoperirea acestor cheltuieli imediate dupa infiintare, imprumut firma cu o suma de bani necesara? sau cum se procedeaza?

Cam atat pentru moment, va multumesc anticipat.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Iti raspund ce stiu si eu din cap:

3. Vreo 150 lei.
4. Inregistrarea fiscala se face automat de la ONRC. E un camp prin declaratia de inregistrare legat de TVA. Nu bifezi platitor TVA si nu primesti atribut RO.
5. La asociat unic nu e nevoie de data certa.
6. Da.
7. Daca sunt diverse sali inchiriate, poti sa autorizezi activitati la terti, nu-ti trebuie sediu secundar.
8. N-ai nevoie de Windows. La firma se cuvine sa fim economi. Linux + LibreOffice e de ajuns pentru a proiecta un slideshow. Nu te complica cu aport de capital in natura, daca cumva asta vrei.
9. Da. Faci contract de imprumut, ultra-recomandabil fara dobanda.

Vezi si aici: https://www.onrc.ro/...e/nume-colectiv

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
1. ai nevoie de aporobarile vecinilor cu care apartamentul tau se invecineaza, nu al tuturor din bloc.

la restul a raspuns colegul.

dar totusi...10000 de lei cifra de afaceri???? sigur nu ai mancat un 0 sau moneda?

Edited by usrnm, 16 May 2017 - 09:54.


#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Multumesc de raspunsuri, va rog sa ma ajutati si cu un raspuns la punctul 2.

@usrnm, si nu trebuie si de la banca daca este ipotecat? Stiu ca trebuie de la finante o adeverinta.

Legat de CA, anul asta maxim 15,000 ron. Anul urmator estimez mai mult.

De asta intreb daca se poate face contract de colaborare in functie de volum pentru persoana care va tine cursurile. Nu pot asigura momentan salariul minim sau part-time.

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca persoana respectiva are firma poti face contract de prestari servicii.
Daca nu are, poti sa o angajezi part-time si platesti cat lucreaza. Doar ca acum vor sa modifice, sa trebuiasca platite darile la stat la nivelul salariului minim. Daca respectiva persoana are contract de munca in alta parte nu te intereseaza nici modificarea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate