Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

calendar al bad-urilor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ssskrface

ssskrface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2008
salutare

stiti vreun program pentru windows (7,8) care, odata instalat, imi poate afisa o situatie a bad-urilor de pe un hard de-a lungul timpului.
am descoperit ca hardul laptopului mi-e pe duca si as vrea sa stiu cam cand a inceput si in ce perioade s-au inmultit erorile.
cunosc multe programe care doar afiseaza atributele smart dar cu nici unul nu pot vedea mai in detaliu. sau poate nu stiu eu ?!?!?!

multumesc anticipat

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
nu exista asa ceva

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Hard Disk Sentinel. Tine log.

#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, dar tine log de cand il instalezi, nu cum vrea utilizatorul (si cum nu cred ca va gasi vreodata... Nici un producator si nici Windows-ul nu pune data la bad-uri cand le marcheaza. Ce sens ar avea?)

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Event Viewer logheaza scrierile/citirile nereusite precum si multe alte chestii. Bineinteles ca are sens sa ai evenimentele astea, sint din clasa celor mai grave erori hardware pe care le poti avea (normal, nu-s stocate chiar pe hard discul care moare daca aia e intrebarea, decit eventual daca e ala sistem...).

Si linux are la fel si sint default logate, primul exemplu cu google:

[Sun Jul 21 13:36:32 2013] sd 3:0:0:0: [sdd] Add. Sense: Unrecovered read error - auto reallocate failed
[Sun Jul 21 13:36:32 2013] sd 3:0:0:0: [sdd] CDB: Read(10): 28 00 08 7e eb 2c 00 00 20 00
[Sun Jul 21 13:36:32 2013] end_request: I/O error, dev sdd, sector 142535471

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intrebare de baraj: a vazut careva vreun HDD uzual care are ceas intern? Nu de alta, dar pare a fi prima conditie pentru ceva raportare detaliata...

#7
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Scandisk-ul de windows face un raport la gasire bad-uri, depinde de vechimea hdd-ului. In logul acela scrie si sectorul gasit. Faceti salvarea acelui log.
Ceasul hdd-ului este indicatorul de ore de functionare, "power on hours". La seagate ar fi "head flying hours" cu codul 240 daca nu exista "power on hours".
Problema este ca bad-urile fizice nu le vedeti pentru ca ori sunt corectate on-the-fly ori in idle de catre hdd fara instiintarea sistemului de operare daca are sectoare de rezerva. De abia cand s-au terminat aceste sectoare incep sa apara vizibil bad-urile la scanare cu scandisk.
Faceti salvari dese ale SMART-ului si comparati.
Fiecare hdd vine cu lista lui de atribute SMART asa ca trebuie asa va adaptati la ceea ce raporteaza hdd-ul pe care il detineti. De exemplu, al meu nu raporteaza "power on hours".
PS: recomandarea mea este sa schimbati hdd-ul daca au aparut sectoare de tip bad.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdexterash, on 14 mai 2017 - 06:18, said:

Intrebare de baraj: a vazut careva vreun HDD uzual care are ceas intern? Nu de alta, dar pare a fi prima conditie pentru ceva raportare detaliata...

Asta e valabil doar daca in mod normal hard discul e folosit singur, cum o lanterna de exemplu n-o sa poata sa-ti spuna ca s-au terminat bateriile la ora 7. Dar in sistemele legate intre ele monitorul poate foarte bine sa isi schimbe luminozitatea la ora 7 chiar daca nu are ceas in el.

#9
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Thanks f300 &stressmaker, am mai invatat ceva azi :)

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
E ca şi cum ai vrea să faci backup după ce ai pierdut deja toate datele.
Nu există aşa ceva.

#11
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Fac o corectie la ce am scris valabil pentru seagate barracuda 7200. Timpul de functionare in ore al hdd-ului este "power on time count". Se ia ca referinta acest "clock" (ceas) si de inregistreaza smart-ul intr-un fisier odata pe ora cu un program de genul disksmartview de la nirsoft si crearea unui fisier .bat cu atributele pe care il adaugati in schedule manager ca sa automatizati executia odata pe ora. Se foloseste un program de comparare fisiere pentru evidentierea diferentelor.
Nu am auzit de un program care sa faca asta de unul singur iar salvarea fisierelor pe un stick sau un hdd extern poate sa dea o idee in caz de crash. Fiecare fisier salvat are data si ora creearii asa ca este simplu de urmarit. Ca si scanare se poate folosi chkdsk si se poate face log in fisier ca aici (Eng): https://superuser.co...s-to-a-txt-file . Daca vreti si distributia lor atunci se complica treaba dar si intervalul de timp pana cedeaza hdd-ul scade pentru ca fiecare scanare solicita hdd-ul.
Pana la urma trebuie interpretate datele smart specifice acelui hdd pentru ca acelea tin evidenta la ce se intampla cu hdd-ul. Nu am bad-uri pe al meu, si asta dupa mai mult de 6 ani si peste 17000 de ore de functionare, asa ca nu am ce compara dar cred ca "reallocated sector count", "curent pending sector count" si "off-line uncorrectable sector count" sunt indicatorii pe care il cautati.
Cam astea sunt ideile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate