Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Verificare masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Salutare. Zilele astea am inceput cautarile pe internet dupa un Golf6 2.0TDI.
Planuiesc sa il iau din tara, inspectand masina impreuna cu tatal meu.
Nu vreau sa cumpar masina doar pe ochii nostri.
Intrebarea ar fi..cum se procedeaza cu testarea masinii in service? Se merge la reprezentanta Volkswagen sau mai bine in alt loc?
Se face programare? Daca da..se rezolva in aceeasi zi? Intreb pentru situratia in care ma deplasez km buni in alt oras si imi place masina.
O rugaminte am.. doresc sa se pastreze topicul cat se poate de serios. Recunosc ca nu sunt foarte informat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E de dorit sa mergi la reprezentanta, pt o diagnoza oficiala.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 MisuFoarfeca, on 13 mai 2017 - 20:07, said:

Salutare. Zilele astea am inceput cautarile pe internet dupa un Golf6 2.0TDI.
Planuiesc sa il iau din tara, inspectand masina impreuna cu tatal meu.
Nu vreau sa cumpar masina doar pe ochii nostri.
Intrebarea ar fi..cum se procedeaza cu testarea masinii in service? Se merge la reprezentanta Volkswagen sau mai bine in alt loc?
Se face programare? Daca da..se rezolva in aceeasi zi? Intreb pentru situratia in care ma deplasez km buni in alt oras si imi place masina.
O rugaminte am.. doresc sa se pastreze topicul cat se poate de serios. Recunosc ca nu sunt foarte informat.


Sa mergi cu fiecare masina la reprezentanta cam pierzi destui bani, ca o sa testezi multe pana gasesti una buna. Sau daca se cunoaste cu aia la reprezentanta mergi degeaba. Ca sa nu mai zic, ca unui prieten ce a mers sa verifice o masina, a incercat samsarul sa ii bage 50e in buzunar ca sa ii zica la cel caruia ii verifica masina ca totul e ok.

Mergi mai bine cu un mecanic priceput cu un tester (vag-com) si faci niste teste la turbo, injectoare, egr, etc. Apoi te mai uiti la km, verifici daca are ceva facturi, carte service si daca totul e ok mai faci un test de drum, iar daca totul e in regula , atunci merita sa mergi la un service sa o verifici si pe elevator. Te mai uiti si sa nu fi fost revopsita sau lovita, sau daca a fost revopsita doar fara sa fi suferit avarii, atunci ar trebui sa aibe poze doveditoare (inainte si dupa), vezi pe forumuri ca exista multi cu jurnale de bord. Eu nu as lua de la samsari, as prefera ceva inmatriculat la noi de 2-3 ani.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
De obicei samsarii au relatii la reprezentantele masinilor pe care le vand.
De obicei reprezentnanta face o verificare sumara unde totul iese bine, eventual o bucsa uzata si cam atat, si pentru asta platesti 300 ron si piezi jumatate de zi.

#5
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Mare atentie la kilometraj. Acelasi model, golf 6 2.0TDI adus din germania si cumparat de socrul unui prieten de la samsar arata "140.000" km in bord. La o verificare dupa seria motorului avea de fapt 340.000 conform reviziei din febriarie 2017.

#6
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016

 anub, on 13 mai 2017 - 20:49, said:

Mare atentie la kilometraj. Acelasi model, golf 6 2.0TDI adus din germania si cumparat de socrul unui prieten de la samsar arata "140.000" km in bord. La o verificare dupa seria motorului avea de fapt 340.000 conform reviziei din febriarie 2017.
nu poate decat sa se bucure ! are masina scumpa ! a platit-o pe 140.000 :)))

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 13 mai 2017 - 20:44, said:

De obicei samsarii au relatii la reprezentantele masinilor pe care le vand.
De obicei reprezentnanta face o verificare sumara unde totul iese bine, eventual o bucsa uzata si cam atat, si pentru asta platesti 300 ron si piezi jumatate de zi.
Pai si nu se dau niste acte de constatare? Daca ala mai merge si-n alta parte si se afla adevarul, ala de a dat initial ok-ul nu o beleste?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
hai ca nici km nu mai conteaza, daca totul este ok si merge :)) , pana la urma daca motorul functioneaza cum trebuie nu are cum sa se strice dintr-o data. Iar daca se strica, cu 500-1000e punem alt motor :)))

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Asa m-am dus eu la Santana jud Arad vreo 120 km cu masina sa vad o masina in poze arata bine cand o vad in realitate era revopsita cu trafaletul. Volanul uzat rau in bord arata 230 039 km imi zice linistit samsarul ca daca vreau mergem la reprezentanta. Mai verific putin si in usa din dreapta gasesc anuntul original in germana pe care scria clar 599 999 km.
Cand am vazut anuntul l-am pus la loc de unde l-am luat si am mers inca 120 km spre casa.
Dar noa asta e doar experienta mea cine nu ma crede poate verifica si pe pielea sa
Concluzia daca ai 8 000 de euro ia tata un Logan nou nu-ti bate capul cu prostii

Edited by Nytro84, 13 May 2017 - 21:52.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Gasesti si masini bune, dar nu la samsari. Din 30 masini ai sanse sa prinzi una buna. De asta ziceam ca nu are rost sa mergi la reprezentanta ca dai jumatate din bani pe verificari.

#11
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
poate cel mai important e sa vezi km reali.ia cu tine un prieten cu laptop si vagcom instalat si ai sa vezi real km.la modelul acesta sunt stocati in ECU doar  numai sa nu fie schimbat.ECU unitatea centrala .bafta

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TruculMagic, on 13 mai 2017 - 22:14, said:

Gasesti si masini bune, dar nu la samsari. Din 30 masini ai sanse sa prinzi una buna. De asta ziceam ca nu are rost sa mergi la reprezentanta ca dai jumatate din bani pe verificari.
Gasesti, cine zice ca nu... daca ai noroc. Eu am vazut peste 65 (saizeci si cinci) si toate aveau bube mai grave sau foarte grave. Timp pierdut si bani cheltuiti aiurea. In final m-am scirbit si din acest motiv am luat noua.

 TruculMagic, on 13 mai 2017 - 21:31, said:

hai ca nici km nu mai conteaza, daca totul este ok si merge Posted Image) , pana la urma daca motorul functioneaza cum trebuie nu are cum sa se strice dintr-o data. Iar daca se strica, cu 500-1000e punem alt motor Posted Image))
Mda... pai cu 500-1000 punem alt motor, cu inca 500 punem alta cutie, cu alta mie schimbam caroseria, cu alta mie schimbam bucsaraia si amortizoare si in final... ajungem la pretul dat echivalent al unei masini noi. Ce sa zic, imi place modul tau de gindire. Sanatos tun! Asa sa faci!

#13
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016

 _R_A_D_U, on 14 mai 2017 - 06:37, said:

Gasesti, cine zice ca nu... daca ai noroc. Eu am vazut peste 65 (saizeci si cinci) si toate aveau bube mai grave sau foarte grave. Timp pierdut si bani cheltuiti aiurea. In final m-am scirbit si din acest motiv am luat noua.


Mda... pai cu 500-1000 punem alt motor, cu inca 500 punem alta cutie, cu alta mie schimbam caroseria, cu alta mie schimbam bucsaraia si amortizoare si in final... ajungem la pretul dat echivalent al unei masini noi. Ce sa zic, imi place modul tau de gindire. Sanatos tun! Asa sa faci!
asa am facut eu acum vreo 10 ani cand eram tanar si naiv..am luat de la samsar un golf 4 benzina cu 6800 de euro si de fapt era dauna totala :)) si in urmatorul an am mai bagat inca o data in reparatii cat am platit initial..intre timp imi facusem si cel mai bun prieten cu mecanic !! in final tot o coaja o ramas pe care am donat-o unui unchi cu 2000 de euro numai sa nu o mai vad..acu creste buruieni pe ea !!  amin

Edited by alex87nfs, 14 May 2017 - 08:04.


#14
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 alex87nfs, on 14 mai 2017 - 07:49, said:


asa am facut eu acum vreo 10 ani cand eram tanar si naiv..am luat de la samsar un golf 4 benzina cu 6800 de euro si de fapt era dauna totala :)) si in urmatorul an am mai bagat inca o data in reparatii cat am platit initial..intre timp imi facusem si cel mai bun prieten cu mecanic !! in final tot o coaja o ramas pe care am donat-o unui unchi cu 2000 de euro numai sa nu o mai vad..acu creste buruieni pe ea !!  amin

si cam ce ai schimbat de 7000 euro la un golf benzina? hai sa lasam povestile din auzite si inventiile. 8000 sunt bani suficienti pt golf 6, pe la licitatii le gasesti incepand cu 5 6 mii, real 150 200 k km, masini bune daca au fost servisate la timp. Daca stii unde sa cauti poti sa cumperi ceva incomparabil mai bun decat loganul pe care vad ca toti il ridica in slavi. dezbaterea e nou vs sh, care sh vine cu ceva costuri potentiale insa daca ai noroc poti lua si masini bune in care nu invstesti mare lucru, insa te bucuri de o masina, nu doar de o conserva care te duce din a in b.

#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
@cavaliere tu traiesti in Romania? Sau de cat timp nu ai mai cautat o masina? Stii ce epave gasesti in 90% din cazuri?
Discutia era despre ce sa se uite la o masina sh este evident ca habar nu are despre masini.
Chiar si noi astia care stim la ce sa ne uitam la o masina facem sute de km plus timp pierdut pana gasim una cat de cat ok.
Cineva care nu se pricepe deloc la masini iti dai seama ce tzeapa ia?
Exact cine se pricepe la masini isi cauta una sh cine nu decat sa mai bage inca 2000 pe langa cei 8 000 in reparatii
Na fiecare face ce vrea pe banii lui daca vroia o masina de 3-4000 de euro da era ok una sh dar la banii aia sa-si o tzeapa.
Noa imi cer scuze ca am intervenit fiecare face ce doreste cu banii sai

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 TruculMagic, on 13 mai 2017 - 21:31, said:

hai ca nici km nu mai conteaza, daca totul este ok si merge Posted Image) , pana la urma daca motorul functioneaza cum trebuie nu are cum sa se strice dintr-o data. Iar daca se strica, cu 500-1000e punem alt motor Posted Image))
pai cam atat costa un motor de golf...

 masni, on 14 mai 2017 - 06:04, said:

poate cel mai important e sa vezi km reali.ia cu tine un prieten cu laptop si vagcom instalat si ai sa vezi real km.la modelul acesta sunt stocati in ECU doar  numai sa nu fie schimbat.ECU unitatea centrala .bafta
multi nu accepta decat test la reprezentanta (vezi cuvantul "autorizat" din anunturi).. greu de crezut ca vor accepta un laptop cu vagcom pirat.

EDC16 arata km reali, intr-adevar, insa f rar aud pe cineva vorbind de asta, nu stiu exact de ce

 _R_A_D_U, on 14 mai 2017 - 06:37, said:

Gasesti, cine zice ca nu... daca ai noroc. Eu am vazut peste 65 (saizeci si cinci) si toate aveau bube mai grave sau foarte grave. Timp pierdut si bani cheltuiti aiurea. In final m-am scirbit si din acest motiv am luat noua.


Mda... pai cu 500-1000 punem alt motor, cu inca 500 punem alta cutie, cu alta mie schimbam caroseria, cu alta mie schimbam bucsaraia si amortizoare si in final... ajungem la pretul dat echivalent al unei masini noi. Ce sa zic, imi place modul tau de gindire. Sanatos tun! Asa sa faci!
Dar nu al unui Golf nou... nu confunda loganul nou cu golful nou.

 alex87nfs, on 14 mai 2017 - 07:49, said:

asa am facut eu acum vreo 10 ani cand eram tanar si naiv..am luat de la samsar un golf 4 benzina cu 6800 de euro si de fapt era dauna totala Posted Image) si in urmatorul an am mai bagat inca o data in reparatii cat am platit initial..intre timp imi facusem si cel mai bun prieten cu mecanic !! in final tot o coaja o ramas pe care am donat-o unui unchi cu 2000 de euro numai sa nu o mai vad..acu creste buruieni pe ea !!  amin
ai avut ghinion se pare. si ai trecut la logan?

 MisuFoarfeca, on 13 mai 2017 - 20:07, said:

Salutare. Zilele astea am inceput cautarile pe internet dupa un Golf6 2.0TDI.
Planuiesc sa il iau din tara, inspectand masina impreuna cu tatal meu.
Nu vreau sa cumpar masina doar pe ochii nostri.
Intrebarea ar fi..cum se procedeaza cu testarea masinii in service? Se merge la reprezentanta Volkswagen sau mai bine in alt loc?
Se face programare? Daca da..se rezolva in aceeasi zi? Intreb pentru situratia in care ma deplasez km buni in alt oras si imi place masina.
O rugaminte am.. doresc sa se pastreze topicul cat se poate de serios. Recunosc ca nu sunt foarte informat.
Pe forum primesti de multe ori sfaturi care se bat cap in cap. As fi curios daca ai incercat sa suni macar la o singura reprezentanta sau sa le dai mail si sa ii intrebi daca ofera acest serviciu (de verificare masina inainte de cumparare) si cat ar costa, cat ar dura si daca ti se da o hartie cu kilometrii si istoricul real etc... Recomand sa faci asta intai si indiferent de sfaturile de pe forum

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 unbrutus, on 14 mai 2017 - 21:52, said:

...
Dar nu al unui Golf nou... nu confunda loganul nou cu golful nou.
...
Stai asa... eu n-am Logan [deocamdata] si n-am vorbit de el. Discutia era alta. Se pare ca n-ai prins ideea...
Sa nu fiu inteles gresit. Imi place Dacia, chiar am fost gata-gata sa iau asa ceva dar... nu mi-au facut o oferta (e alta discutie) si am luat altceva.

#18
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mentionez nu sunt interesat de Logan... apreciez sfatul, dar nu este un topic despre nou vs SH.

Sa inteleg ca este mai ok sa platesc un mecanic sa ma insoteasca? Poate el sa identifice o dauna totala?  Ce parere aveti de asa ceva? https://inspectoraut...ector-pe-teren/  Avantajul ar fi ca as putea verifica masina in weekend
Legat de km reali aflati prin vagcom, am inteles ca se pot modifica si in ECU..deci nu stiu exact. Desi voi avea in vederea si treaba asta + sasiu.
Sa ma incred in datele oferite de un dealer? Oferta asta: https://www.autovit....html#c0df960b5f  imi pare chiar ok.

Edited by MisuFoarfeca, 15 May 2017 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate