Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#307
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Le-am incurcat.
Deci,
1. ceva verde prin geam
2. brazi vecin dr si balarii stg (cu niste copacei mai departe)
3. padurice
4. vecin 3 lucarne - bolta etc

#308
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Ok. Am inteles ideea de verde. Nu conteaza ordinea.Posted Image

#309
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
In plus, se vad casute noi in jur, aparent normale, fara fite si fonfleuri....

Comentariul despre iarba era ca nu am ce sa zic de constructie, in sensul asta.

Chestia cu tigaia...uf. Si tu....
Ideea era ca nu te-ai prins. :P

View PostCDS_961, on 18 mai 2018 - 21:02, said:

Ok. Am inteles ideea de verde. Nu conteaza ordinea.
Voiam sa observi ca chiar m-am uitat...imi imaginam cumva casa terminata, tu cu gasca acolo, te trezesti dimineata, vezi verdele ala pe geam.... asculti linistea, daca tot ai zis...

#310
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Asta cu iarba am prins-o (in sensul ca nu aveai ce sa zici de casa). De aia am pus si emoticoanele pe acolo.
La aia cu tigaia, doar am crezut ca am prins-o (legat de "alta intrebare").
Mai gresesc si eu. Sau mai ales eu.
E sfarsit de saptamana, ce naiba!

#311
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da' zau!

Bafta si spor mai departe.

#312
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Nu ca nu s-ar mai fi facut nimic, dar nici prea mult.
Avem asa: geamuri, canalizare si apa.
Piesa de rezistenta este usa de la intrare. Mamaaa, ce lupte cu sotia. Eu voiam ceva mai simplu, dintr-o bucata. Ea nu, ca vrea cu "pui". Ce sa fac, am bagat adanc mana in buzunar si iata usa. Toti vecinii ma invidiaza, au inceput sa ma intrebe de unde am luat-o si cat am dat pe ea. Mi-e acum sa nu ma dea vreunul pe goarna la ANAF sa ma intrebe aia de unde am avut atatia bani.

Hmmm, nu stiu ce s-a intamplat, nu a vrut sa mai incarce si s-a intrerupt si conexiunea. Agenturilii. Sau ANAF-ul a intrat deja pe fir.
Deci

Attached Files



#313
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Hai da-i bataie ca acusica vine iarna. :P

#314
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Da. Sunt un pic blocat acum de instalatii, dar sper sa o rezolv curand.
Mai rau e ca am recalculat bugetarile si am constatat ca nu prea mai am "vlaga". Nu stiu cat o mai duc. S-ar putea sa inchid o mica perioada, pana mai prind "puteri". Ideea ar fi sa pun usa de intrare (4-6 saptamani de la comanda), sa dau tencuiala decorativa (ca sa termin exteriorul si sa protejez peretii, iar apoi dupa ce mai strang ceva. Poate din septembrie incolo. De acum incepe cu tzaraita. Mai degraba trebuie sa fac si gardul, aspect neglijat pana acum, dar imperios necesar, mai ales daca franez un pic si nu prea o sa mai fie cineva pe santier.
Asa ca @viotl, cred ca ma prinde iarna.

Need help (advise): initial am decis plafoanele cu rigips dublu. Acum, la capitolul bugetari, incep sa ma gandesc si la posibilitatea de a face cu un singur rand. Mai mult, cineva mi-a spus ca nu prea a vazut tavane cu placi duble. Da, la pereti e uzual, dar nu la tavane.
Opinii?

Edited by CDS_961, 02 June 2018 - 18:07.


#315
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La tavane nu e deloc uzual si nici nu prea vad cu ce ar ajuta. Structura dubla ar putea ajuta la soliditatea tavanului.

#316
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eu zic ca te maninca undeva sa pui dublu la tavane. Intreaba-l pe Florin-Bodcasa, avea oarece idee cu ce se maninca rigipsul.

Cit despre buget...welcome to the club!

#317
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Multumesc Viotl si Bylly00. I-am dat un mesaj lui Bodcasa si mi-a confirmat. Sunteti deja trei, asa ca ma duc sa ma culc. Deci un singur rand de rigips. Profilele, deja puse la 2 randuri, raman asa, voi avea o prindere mai buna si risc scazut de curbare a tavanului.
Mai e mult pana departe, in conditiile in care, asa cum spuneam mai sus, s-ar putea sa inchid o perioada, pana mai imi revin financiar.
Pana atunci, sper sa am puterea sa fac electrica, sanitarele si IPAT-ul.
Totodata, invatand de pe la voi, ma gandesc sa fac cumva sa bag si trotuarele si pluviala, ca sa nu am surprize neplacute cu apa la fundatie. Initial am vrut doar trotuarele, dar dupa aia inseamna sa le sparg ca sa fac pluviala.
Pentru pluviala, e clar pana la un punct: teava de jur-imprejur, care clecteaza din burlane. Dupa care unde dracu o duc? Stiu, dren, dar la mine pamantul e ca betonul, sta apa pe el de numa-numa. Am vazut asta iarna si in primavara (februarie-martie) cand au fost ceva precipitatii si baltea tot terenul, s-a dus apa in 2 luni. Daca fac rezervor, in afara de costurile mari (sapatura, rezervor, pompa etc), ma mai tem si de posibile mirosuri in timp de la apa statuta. Nu ai cum sa o pompezi toate la irigat, tot ramane pe fund, face mizga si miros.
La trotuare: avand in vedere ca voi incerca sa ma ridic cu 15-20 cm de la cota actuala a terenului, ma gandesc ca initial ar trebui sa vin la cota dorita si abia apoi sa fac trotuarul. Alfel ma trezesc ca sunt mai jos decat terenul. Deci se impune intaiamplasarea tevilor de pluviale, aducerea pamantului, tasarea in zona de trotuar, strat de rupere capilaritate, apoi turnat betonul, dop de smoala, iar cand o fi, pavele.
Gresesc? Ceva sfaturi se poate?

#318
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostCDS_961, on 06 iunie 2018 - 12:46, said:

Stiu, dren, dar la mine pamantul e ca betonul, sta apa pe el de numa-numa. Am vazut asta iarna si in primavara (februarie-martie) cand au fost ceva precipitatii si baltea tot terenul, s-a dus apa in 2 luni.
Foarte probabil nu e chiar asa.. exista un strat de astfel de argila care se "umfla" cand sunt precipitatii si devine (semi)impermeabila dar depinde cat de gros e acel strat, nu ai studiu geo? La noi avem vreo 30-40 cm apoi cam 1 m e pamant de padure (nu glumesc, am poze!) si dupa aceea ceva strat mai galben si nisipos cu pietricele din ce in ce mai mari pe masura ce cobori. Dincolo de 3-4 m pamantul este ok dpdv preluare ape, ideea e sa treci de acea argila contractila. Noi rezolvam problema asta cu un put absorbant, am explicat la noi pe topic ce si cum.

Altfel la trotuare ma gandesc ca ingropi pluvialele la marginea lor a.i. sa ai acces ulterior fara sa spargi trotuarele. Si trebuie tasat bine pamantul inainte de stratul de pietris (piatra concasata sparta). Daca nu vrei sa torni beton vezi cum a facut colegul Vali1900, cred ca este o solutie foarte ok aceea.

#319
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostCDS_961, on 06 iunie 2018 - 12:46, said:

Pentru pluviala, e clar pana la un punct: teava de jur-imprejur, care clecteaza din burlane. Dupa care unde dracu o duc? Stiu, dren, dar la mine pamantul e ca betonul, sta apa pe el de numa-numa. Am vazut asta iarna si in primavara (februarie-martie) cand au fost ceva precipitatii si baltea tot terenul, s-a dus apa in 2 luni. Daca fac rezervor, in afara de costurile mari (sapatura, rezervor, pompa etc), ma mai tem si de posibile mirosuri in timp de la apa statuta. Nu ai cum sa o pompezi toate la irigat, tot ramane pe fund, face mizga si miros.
La trotuare: avand in vedere ca voi incerca sa ma ridic cu 15-20 cm de la cota actuala a terenului, ma gandesc ca initial ar trebui sa vin la cota dorita si abia apoi sa fac trotuarul. Alfel ma trezesc ca sunt mai jos decat terenul. Deci se impune intaiamplasarea tevilor de pluviale, aducerea pamantului, tasarea in zona de trotuar, strat de rupere capilaritate, apoi turnat betonul, dop de smoala, iar cand o fi, pavele.
Gresesc? Ceva sfaturi se poate?
La pluviale..multe variante nu's: ori o colectezi..ori faci un dren (sapatura adanca de x  pe y pe z adancime pe care-l umpli cu piatra..si bagi apa acolo)..dar pt asta iti trebuie un studiu geo..sa vezi daca straturile de mai jos is permisive (e clar ca alea de la suprafata pot fi mai lutoase..deci apa balteste)..
La trotuare asa am procedat si eu...intai am ingropat tevile de pluviale..apoi am bagat piatra pe zona de trotuar...care va fi compactata cat se poate..apoi un strat subtire de nisip si dale de 40/40 pe post de trotuar.

Edited by manghels, 06 June 2018 - 13:08.


#320
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Mda.
Am studiu geo, ma uit la el ca mata (pisica domne, nu sunt nesimtit) in calendar. Dar stiu ca e pamant belea pana la 6 m cat au sondat la studiu.
Imi traduceti si mie:
0 -0.40 vegetal; 0.40-1.70 argila cafenie-galbuie plastic vartoasa (lut Lb); 1.7-2.2 argila prafoasa galben cafenie plastic vartoasa (lut Lc); 2.2-3.5 argila prafoasa galben cebusie plastic vartoasa cu diseminatii calcaroase;
sol fosil (lut Lc); 3.5-5.5 argila prafoasa cafenie cenusie plastic vartoasa cu diseminatii calcaroase (lut Lc).
Daca asta inseamna sa fac un put absorbant mai adanc de 5.5 m, ma bag la o cheltuiala de ma usuca. Ca si cum as face bazin de captare.
Hai ca ma bag pe net la cautat explicatii. Uite asa ma specializez si in geodezie, doar sa vad permeabilitatea terenului meu pt. pluviale.
La ce dracu mi-o fi trebui casa? In amaratul meu de apartament nu am treaba cu pluviala. Doar strada se inunda cand sunt ploi puternice si nu face fata canalizarea. Si atunci chem taxiul Uber de la Mila 23 si gata.

#321
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCDS_961, on 06 iunie 2018 - 17:37, said:

Mda.
Am studiu geo, ma uit la el ca mata (pisica domne, nu sunt nesimtit) in calendar. Dar stiu ca e pamant belea pana la 6 m cat au sondat la studiu.
Imi traduceti si mie:
0 -0.40 vegetal; 0.40-1.70 argila cafenie-galbuie plastic vartoasa (lut Lb); 1.7-2.2 argila prafoasa galben cafenie plastic vartoasa (lut Lc); 2.2-3.5 argila prafoasa galben cebusie plastic vartoasa cu diseminatii calcaroase;
sol fosil (lut Lc); 3.5-5.5 argila prafoasa cafenie cenusie plastic vartoasa cu diseminatii calcaroase (lut Lc).
Daca asta inseamna sa fac un put absorbant mai adanc de 5.5 m, ma bag la o cheltuiala de ma usuca. Ca si cum as face bazin de captare.
Hai ca ma bag pe net la cautat explicatii. Uite asa ma specializez si in geodezie, doar sa vad permeabilitatea terenului meu pt. pluviale.
La ce dracu mi-o fi trebui casa? In amaratul meu de apartament nu am treaba cu pluviala. Doar strada se inunda cand sunt ploi puternice si nu face fata canalizarea. Si atunci chem taxiul Uber de la Mila 23 si gata.


Poti face ca mine dar te costa destul . Bazin 3x3x3 m =27 mc. Versi toate burlanele in el .  Din calcul iese ca la un acoperis de 120-150 mp ai nevoie de 2 ruperi de nori sa il umpli ceea ce este putin probabil. Apa din el o poti folosi la udat cind nu ploua.
Dezavantajul este costul (sapat, cofrat, turnat, capace,manopera si materiale). Eu am canalizare si daca se umpli dau de la preaplin in ea. Acum daca se umple ala e clar ca e un mic potop si nu vad ce solutii ai , poate sa cresti pesti in curte sau scoici.

#322
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpicomouse, on 07 iunie 2018 - 07:45, said:

Poti face ca mine dar te costa destul . Bazin 3x3x3 m =27 mc. Versi toate burlanele in el .  Din calcul iese ca la un acoperis de 120-150 mp ai nevoie de 2 ruperi de nori sa il umpli ceea ce este putin probabil. Apa din el o poti folosi la udat cind nu ploua.
Dezavantajul este costul (sapat, cofrat, turnat, capace,manopera si materiale). Eu am canalizare si daca se umpli dau de la preaplin in ea. Acum daca se umple ala e clar ca e un mic potop si nu vad ce solutii ai , poate sa cresti pesti in curte sau scoici.

Ma sunt si alte dezavantaje printre care as enumera: trebuie golit regulat altfel se impute apa/culoare verde, vara ai unde dar de toamna pana primavara e mai complicat.. Plus ca trebuie sa ai spatiu sa il faci si inca o gura de vizitare, mai putin verde si mai multe beton. Si da, ai nevoie de scenariu de prea-plin...fara canalizare...viata e poveste...ai nevoie de alte solutii.

@Dan: discuta cu un geolog calificat, nu e nevoie sa inveti tu prea multe, iti explica ala ce se poate face. Eu cred ca se poate sa gasesti o solutie corecta, evident presupune un efort de informare si realizare. Dar fara o solutie corecta o sa fie multe neajunsuri in viitor...eu m-as preocupa putin de calul alb :)

#323
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
@picomouse, in afara de dezavantajele enumerate de @catalijns, dar si de tine (pretul), ar mai fi o problema: imi va trebui dublu!!!!. Pentru ca acoperisul are cam 297 mp.
Da, varianta cu canalizarea nu este rea, ba chiar foarte buna, in sensul ca nici nu as mai face bazin cu prea plin in canal, ci direct. Dar ar fi un pic cam ilegal. Nu stiu daca ma va verifica cineva vreodata, dar nu m-as simti impacat sa "o comit". Iar daca se va intampla ceva cu canalizarea si va rabufni, parca nu as vrea sa o vad ca se imprastie pe casa mea. Bine, sanse sunt f. mici, pt ca am supapa de sens.
Ma tem ca va trebui sa fac un drenaj la o adancime mai mare, unde va permite permeabilitatea, deci cu costuri mari. Voi discuta cu geologul care mi-a facut studiul terenului.

#324
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostCDS_961, on 06 iunie 2018 - 17:37, said:

La ce dracu mi-o fi trebuit casa?
Taci ma n-auzi, nu vorbi cu pacat... :D
O sa vezi cind o sa termini de ce.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate