Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Autoutilitara sau suv sau?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Sarcastic1983

Sarcastic1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2017
Buna seara,
Sunt in cautarea unei masini cu care vreau sa impac si capra si....uneori si varza. Hai sa va explic situatia mea: detin un magazin alimentar undeva la 50km de resedinta de judet unde si locuiesc. Pentru aprovizionare folosesc un Fiat doblo 2005. Masina de familie este un Logan 1.5 dci din 2008. Acum problema si dilema mea este urmatoarea: vreau sa inlocuiesc masina de familie cu alta masina care sa ma ajute sa aprovizionez magazinul pe timp de iarna(zapada/polei) si pe care sa o folosesc si ca masina de familie in restul timpului. Precizez ca drumul de 100km in total( dus.intors) pt aprovizionare il fac zilnic.
In mintea mea vad 2 variante:
1. O autoutilitara gen Amarok, hilux, Navara, ranger;
2. Un 4x4 gen Duster, Santa Fe, Tiguan chiar si tuareg.
  Precizez ca doresc sa achizitionez o masina SH iar bugetul este 12000-15000 euro.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Versiunea 1, carosata.
V2 sufera de portbagaj mic pt astfel de scopuri.

#3
Sarcastic1983

Sarcastic1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2017
Ideea este ca o voi folosi 95% din timp ca masina de familie. Plus de asta iarna nu este asa mare rulaj. Mentionez ca acum iarna pe zapada ma duc cu loganul pt ca are abs. Deci ca spatiu pt cateva zile nu ar fi o problema sa aprovizionez cu ceva mai mic gen Duster sa zicem

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
problema e ta principala este cat consuma si cat costa intretinerea acestor masini...
imi este teama ca in final o sa iesi mai ieftin cu taxi...

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
categoria 1 nu aș lua second hand.

Sfat: Duster nou. un mic leasing și gata

#6
Sarcastic1983

Sarcastic1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2017
Imi asum faptul ca vor fi alte costuri. Daca vroiam ieftin ramaneam la Logan care are 130000km si este luata de noua de mine.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si crezi ca e rentabil sa faci zilnic 100km cu un Hilux sau Touareg ? Alea consuma mult.
As alege un Duster.

#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

 Sarcastic1983, on 12 mai 2017 - 21:53, said:

Imi asum faptul ca vor fi alte costuri. Daca vroiam ieftin ramaneam la Logan care are 130000km si este luata de noua de mine.
categoria 1 nu a fost utilizată în condiții ușoare ci în cele mai vitrege. o astfel de mașină nu se vinde decât după ce a fost stors tot din ea. În plus vine cu anumite coturi de operare iar să o ții în oraș este un chin pt ea.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu folosesc tot mai rar ( spre deloc ) celelalte masini de cand am luat Rangerul. Initial fusese gandita ca masina de plimbat cainele , dupa aceea ca masina de expeditie ..si acum nu ma mai dau jos din ea . Te obsnuiesti cu feeling-ul de tanc si iti confera o senzatie de siguranta .

Edited by JurasikMan, 12 May 2017 - 22:10.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 JurasikMan, on 12 mai 2017 - 22:09, said:

Eu folosesc tot mai rar ( spre deloc ) celelalte masini de cand am luat Rangerul. Initial fusese gandita ca masina de plimbat cainele , dupa aceea ca masina de expeditie ..si acum nu ma mai dau jos din ea . Te obsnuiesti cu feeling-ul de tanc si iti confera o senzatie de siguranta .
E cam instabil la viteza mare deoarece are centrul de greutate sus. Am condus si patrol si l200... insa dupa ce ajungi intr-o masina normala zici ca esti in cart.

As alege Amarok, insa nu stiu in ce masura gasesti in 12-15k.

#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Subaru Forester e 4x4 si stabila ca o masina normala la viteze mari.
Gasesti pe youtube destule exemple in care le da clasa greilor de la Audi si altii

Edited by Nytro84, 12 May 2017 - 22:52.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te complici inutil cu un suv sau 4x4 daca spui ca si Loganul face fata cererii . Ori iei un Dokker nou ori un MCV nou si stii o treaba , garantie apa paie si bataie ...

Edited by Baxon, 12 May 2017 - 23:40.


#13
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Sharan, Iti poti face o schela metalica in portbagaj astfel incat legumele si pet-urile sa le pui jos si pana in plafon inca doua rafturi pentru marfa sensibila.
Daca nu, Transporter, mai faci si un ban cu el.

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Sarcastic1983, on 12 mai 2017 - 21:53, said:

Imi asum faptul ca vor fi alte costuri. Daca vroiam ieftin ramaneam la Logan care are 130000km si este luata de noua de mine.
Ai costuri apropiate de exploatare cu Duster, aceeasi platforma. Daca rabati scaunele spate spatiul interior are 1.6 m lungime. Cand nu ajunge spatiul, poti adauga portbagaj plafon (un exemplu): http://www.daciashop...r&category_id=0
sau o remorca ieftina: http://www.remorci.i...rci-monoax.html
In rest, masina de familie.

Edited by Wotan, 13 May 2017 - 00:38.


#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Sarcastic1983, on 12 mai 2017 - 21:32, said:

In mintea mea vad 2 variante:
1. O autoutilitara gen Amarok, hilux, Navara, ranger;
2. Un 4x4 gen Duster, Santa Fe, Tiguan chiar si tuareg.
  Precizez ca doresc sa achizitionez o masina SH iar bugetul este 12000-15000 euro.

Ha ha ha..  Tipic romanesc balcanic.  Patronas de butic la tara si ''jipanul'' care o sa-i manance toti banutii..  Il si vad cum descarca din Tuareg pufuleti si eugenii...

Dupa cum ai inceput era bine. Adica Logan nou si Doblo. Acum era momentul de maxim un Duster.

Ba...eu nu stiu ce aveti in cap..  Te intreb acu'. Iti permiti asa...peste noapte o reparatie de 2-3 mii la un cazan de ''jipan strain''? FARA SA PLANGI. Ca fii sigur ca or sa vina...si repede.. Poate nu ti-ai dat seama, da cu 15.000 iti iei un cazan de Tuareg sau Santa Fe...

Edited by mariovrs, 13 May 2017 - 06:29.


#16
Sarcastic1983

Sarcastic1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2017
Mario aici te cam pripesti din mai multe motive:
1 nu e chiar un butic...sa zicem un market
2 nu sunt chiar asa cum crezi tu(gen bobita). Chiar am 2 facultati
3 marketul nu este singura mea ocupatie
4 imi permit o reparatie de 2...3000 fara sa plang daca nu este lunara
5 pt carat eugenii si pufuleti exista distribuitorii.
In concluzie ceream o parere despre ce masina sa.mi cumpar FARA SA FIU JUDECAT SAU CATALOGAT IN VREUN FEL

#17
Sarcastic1983

Sarcastic1983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2017
Asta era ideea....in sfarsit on topic. Multumesc pt raspuns.
Imi recomanzi Duster nou in cunostinta de cauza sau doar ai o parere buna despre aceasta masina? Tinand cont ca marea majoritate a timpului este masina de familie ma cam gandesc si la siguranta...

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@Sarcastic1983
de vrei sa amesteci afacerile cu placerea?
nene cumpara un suv care vrei tu pentru plimbat familia/amanta/amantele si pentru carat ia o masina de carat....
te si vad cu peturile de ulei si baxurile de faina pe tapiteria de piele.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate