Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Generator DC pentru magnetron sputtering

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare tuturor !

Datele problemei: Vrau sa fac o instalatie de magnetron sputtering (https://en.wikipedia...tter_deposition) care sa meraga in regim DC, problema la care m-am oprit este construirea unui generator DC care sa mearga pana la 1000 V DC variabil adica sa pot varia tensiunea DC intre 0 si 1000V. Modul in care m-am gandit sa o fac este urmatorul: sa iau un transformator de cuptor cu microunde sa-l leg la un dimmer in primar (220V) iar in secundar sa pun o punte redresoare de 1000V si 50A. Recunosc ca, cunostintele mele in ale electronicii sunt limitate. Exista o alta metoda sa fac un astfel de generator sau mai trebuie sa adaug ceva la acest circuit ?

Multumesc anticipat !

Edited by catosp, 12 May 2017 - 20:22.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Din ce am văzut acolo ai nevoie de impulsuri foarte rapide şi puternice, de ordinul zecilor de microsecunde. Un dimmer împreună cu transformatorul ăla nu realizează aşa ceva. Mai degrabă ar fi nevoie de un condensator încărcat la tensiune mare, care să fie descărcat prin magnetron. Asta implică alt gen de circuite. Oricum dacă nu ai experienţă ar fi de preferat să nu te joci cu astfel de montaje, tensiunile şi energiile implicate pot fi foarte periculoase, chiar mortale.

#3
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Transformatorul nu va functiona bine cu fronturile foarte abrupte generate de dimmer. Nu e o buna solutie. Mai buna ar fi utilizarea unui autotransformator pentru alimentarea transformatorului de cuptor de microunde.
Iar in privinta puntii, 1000V Vrr nu este de ajuns. Ar trebui 3000V, daca se poate 4000V. Curentul, insa, poate fi mult mai mic: 5A poate spre 1A.

Edited by ain, 12 May 2017 - 20:44.


#4
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Plasma ar trebui sa se formeze undeva pe la 300-400 V, iar curentii sunt de ordinul mA. Cred ca am un autotransformator din '70 romanesc si voi incerca cu el, insa ma gandeam daca exista o solutie mai eleganta la acea hardughie de autotransformator.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Transformator de linii de TV vechi, dar trebuie comandat altfel.

#6
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 catosp, on 12 mai 2017 - 21:00, said:

Plasma ar trebui sa se formeze undeva pe la 300-400 V, iar curentii sunt de ordinul mA.
Depind mult de ce vid poti/vrei sa faci. Am ales curentul ala tinand cont de cat poate sa scoata transformatorul ales. Desi, daca ma gandesc mai bine, mai bine se arde o punte decat un transformator de 1KW, dar protectia se poate face mai elegant altfel.
Pe un forum de electronica exista proiecte de alimentatoare flyback pentru tensiunea de anodica a unor montaje de tuburi. Daca vrei, ti le indic pe PM.

#7
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 ain, on 13 mai 2017 - 09:10, said:

Depind mult de ce vid poti/vrei sa faci. Am ales curentul ala tinand cont de cat poate sa scoata transformatorul ales. Desi, daca ma gandesc mai bine, mai bine se arde o punte decat un transformator de 1KW, dar protectia se poate face mai elegant altfel.
Pe un forum de electronica exista proiecte de alimentatoare flyback pentru tensiunea de anodica a unor montaje de tuburi. Daca vrei, ti le indic pe PM.
Ok multumesc frumos !

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ai limba pe o baterie de 9V? Cum e senzatia?
La furat-o la 220V~, evident nu cu limba? Asa ca mai bine nu te baga.
Crede-ma, eu am gresit si la 18.000 si e foarte nashpa..Am avut noroc ca , curentul era limitat 18.000/2*120K=
Iar ce vrei tu e si mai periculos..Chiar, cat e curentul care a trecut prin mine la 18KV?
Asa ca mai bine lasa...

Edited by Prien, 17 May 2017 - 22:23.


#9
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 Prien, on 17 mai 2017 - 22:23, said:

Ai limba pe o baterie de 9V? Cum e senzatia?
La furat-o la 220V~, evident nu cu limba? Asa ca mai bine nu te baga.
Crede-ma, eu am gresit si la 18.000 si e foarte nashpa..Am avut noroc ca , curentul era limitat 18.000/2*120K=
Iar ce vrei tu e si mai periculos..Chiar, cat e curentul care a trecut prin mine la 18KV?
Asa ca mai bine lasa...
Nu am inteles nimic din ce ai spus...in fine..am hotarat sa-l fac cu un transformator 220V-220V pentru izolare galvanica, iar in secundar un multiplicator de tensiune cu diode si capacitori.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
asa e. Scriu in hierogife.
Se spune condensatori..

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Prien, on 17 mai 2017 - 22:23, said:

Chiar, cat e curentul care a trecut prin mine la 18KV?
Undeva sub 75mA deoarece mai e inseriat in circuit si rezistenta lu' matale.
Oricum destul de urat.Nu-l sfatuiesc pe initiator sa continue la nivelul sau de conostinte.Daca nu ai conostinte si experienta poate fi fatal lucrul cu tensiuni inalte.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
O varianta simpla de realizare a unui circuit pentru produs acele impulsuri ar fi cu un "spark gap oscillator".
Nu sunt ele foarte precise dar s-ar putea sa le poti regla suficient :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate