Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ultimele retele de cartier

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Salut. Mai foloseste cineva retelele de cartier?

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu   :)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. Pe langa RDS am si net de la Birotec. SI nu ar da sa moara, pentru ca s-au dezvoltat si pe partea de telefonie fixa. Sunt un concurent serios pentru Digi si Telekom.

Cred ca ai vrut sa deschizi topicul pe aria fixa.

#4
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
De obicei toti acesti "concurenti seriosi" sfarsesc prin a fi cumparati de RDS sau Telekom.

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsergiu_psc, on 11 mai 2017 - 16:52, said:

De obicei toti acesti "concurenti seriosi" sfarsesc prin a fi cumparati de RDS sau Telekom.

De obicei dar nu mereu.!

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Logic o retea de cartier era o retea pe cablu utp  in care toata lumea din retea avea acelasi IP extern iar aplicatia preferata a utilizatorilor retelei era BORGCHAT-ul (nu de alta dar ramaneai des fara net si intrai pe borgchat sa injuri administratorul ca "iar nu merge netul" si sa mai descarci de la ceilalti din retea cate un film,un joc etc  (sa ai ce juca, vedea etc) ca netul revenea chiar si dupa o saptamana Posted Image
...de retele care inca dau un singur IP extern  la toti utilizitatori inca mai exista dar nu internet prin cablu utp !

Edited by stlk, 11 May 2017 - 17:04.


#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Poststlk, on 11 mai 2017 - 16:57, said:

Logic o retea de cartier era o retea pe cablu utp  in care toata lumea din retea avea acelasi IP extern iar aplicatia preferata a utilizatorilor retelei era BORGCHAT-ul (nu de alta dar ramaneai des fara net si intrai pe borgchat sa injuri administratorul ca "iar nu merge netul" si sa mai descarci de la ceilalti din retea cate un film,un joc etc  (sa ai ce juca, vedea etc) ca netul revenea chiar si dupa o saptamana Posted Image
...de retele care inca dau un singur IP extern  la toti utilizitatori inca mai exista dar nu internet prin cablu utp !

Eu zic sa te mai scuturi de trecut, ultimele retele de cartier aveau fibra in scara la switch, fiecare cu ip lui, ppoe regulamentar, ce spui tu de borgchat era pe vremea cand rds se incalta cu fesul si zicea ca e mare firma

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPlaton, on 11 mai 2017 - 17:06, said:

Eu zic sa te mai scuturi de trecut, ultimele retele de cartier aveau fibra in scara la switch, fiecare cu ip lui, ppoe regulamentar, ce spui tu de borgchat era pe vremea cand rds se incalta cu fesul si zicea ca e mare firma
Eu nu consider o retea de cartier, o retea cu fibra ! aia era (si este) o retea de internet in toata regula, de ce sa spui de cartier ? pe ce criteriu ? reteaua de cartier se definea prin a fi o retea mai saraca. Reteaua cu fibra optica si IP extern individual nu intra in categoria retea de cartier .

Edited by stlk, 11 May 2017 - 17:30.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
eu sunt la o retea de cartier care are fibra la multi clienti in casa (majoritatea). de asemenea acum urmeaza sa implementeze si tehnologie gpon si sa ofere si net si tv pe aceeasi fibra.
bucuresti, zona eroii revolutiei, o retea care in ciuda serviciilor deosebite pe care le ofera inca are un numar relativ mic de clienti incat sa se poata ocupa serios de clienti, nu bataie de joc. ca asta era marea problema a fostelor retele de cartier, odata ce se dezvoltau nu mai puteau oferi mentenanta dinaintea maririi nr de clienti.

evident ip ul extern ptr fiecare client este inca de acum vreo 11-12 ani cand intr-adevar cam totul era pe utp.

Edited by bossake, 11 May 2017 - 17:20.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata, pentru ca in Slatina nu au existat retele de cartier, aici mereu net fix a insemnat RCS-RDS, televiziunea prin cablu la fel, din 2005 majoritatea au trecut si cu telefonia fixa la ei.

La Bucuresti in studentie am avut UPC si RDS, nu aveam retele de cartier pe scarile pe care am stat, una era monopol UPC, alta monopol RDS.

#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postdjl, on 11 mai 2017 - 16:48, said:

Eu   Posted Image
Eu ma asteptam ca tu sa foloseti cel mult dial-up Posted Image (prietenii stiu de ce...)

Edited by alexx1402, 11 May 2017 - 17:49.


#12
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postalexx1402, on 11 mai 2017 - 17:34, said:

Eu ma asteptam ca tu sa foloseti cel mult dial-up Posted Image (prietenii sti de ce...)

Eu ma asteptam sa deschida un topic La cel fel de retele sunteti abonati?

#13
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
In Vaslui exista o retea de cartier care are 300Mbps cu doar 22 lei / luna inca din ianuarie 2016.Eu mi-am reziliat contractul in noiembrie 2015 ca se tot deconecta internetul si mereu trebuia sa contactez patronul firmei pentru deranjamente , daca sunam la deranjamente nu venea nimeni sa repare.

Edited by andupustiu, 11 May 2017 - 18:27.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Da.......alternativ cu Digi, eu folosesc si Gemenii Network: http://www.gemenii.ro/

Edited by xmanyacs77, 11 May 2017 - 19:28.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdjl, on 11 mai 2017 - 16:48, said:

Eu   Posted Image
Se vede dupa subiecte. Tot de cartier!Posted Image

#16
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postxmanyacs77, on 11 mai 2017 - 19:28, said:

Da.......alternativ cu Digi, eu folosesc si Gemenii Network: http://www.gemenii.ro/

Ce servicii ai de la Gemenii? Mie imi expira contractul cu telekom-ul si ma bate gandul sa ma abonez la ei.
Au GPON si dau net gigabit plus TV.

Edited by sonnydellmarco, 11 May 2017 - 22:43.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postsonnydellmarco, on 11 mai 2017 - 22:30, said:

Ce servicii ai de la Gemenii? Mie imi expira contractul cu telekom-ul si ma bate gandul sa ma abonez la ei.
Au GPON si dau net gigabit plus TV.
Eu am doar abonament la internet Phoenix 500 si platesc 58 lei pe luna.Posted Image

#18
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postandupustiu, on 11 mai 2017 - 18:26, said:

In Vaslui exista o retea de cartier care are 300Mbps cu doar 22 lei / luna inca din ianuarie 2016.Eu mi-am reziliat contractul in noiembrie 2015 ca se tot deconecta internetul si mereu trebuia sa contactez patronul firmei pentru deranjamente , daca sunam la deranjamente nu venea nimeni sa repare.

Da, asta pentru ca-i durea undeva de SLA si probabil patronul ii platea in scarba. Asta le-a adus moartea multor firme de cartier: cand pica netul de la ei, nu stiai cand revine.

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 16:48, said:

Da. Pe langa RDS am si net de la Birotec. SI nu ar da sa moara, pentru ca s-au dezvoltat si pe partea de telefonie fixa. Sunt un concurent serios pentru Digi si Telekom.

Cred ca ai vrut sa deschizi topicul pe aria fixa.

Medias, nu ?

View Postdjl, on 11 mai 2017 - 16:48, said:

Eu   Posted Image

Tot Gemenii ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate