Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Radare omologate in mers

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Mizu, on 11 mai 2017 - 11:53, said:

Ce motivatie credeti ca ar avea cineva sa reduca inutil limitele de viteza? E o conspiratie a gaborilor, sa va dea amenzi? Eu va asigur ca daca se ridica limita la 70 in localitati, majoritatea veti merge cu 90.
Nu e o conspiratie, insa statul castiga bine din lipsa autostrazilor.
Si sunt destule E.uri si D.N.uri care pot avea limita de viteza ridicata la 60kmh sau 70 kmh, dar nu se vrea pentru ca se scot bani usor de la cetateni cand ii prinzi circuland pe D.N. cu 68kmh sau 72 kmh.
Cat timp nu exista autostrazi se poate mari limita de viteza in destule comune tranzitate de drumuri nationale si europene.

#74
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 gushpi, on 11 mai 2017 - 11:40, said:

dar daca privim in retrospectiva?
anii 50-60:
-limita in localitati = 60km/h
-limita in afara localitatii = 80km/h
In anii 50 nimeni nu depasea viteza de 50 km/h ca nu avea cum, calul putere nu tragea caruta cu viteza asa mare. :D

 notrust, on 11 mai 2017 - 16:26, said:

Cat timp nu exista autostrazi se poate mari limita de viteza in destule comune tranzitate de drumuri nationale si europene.
Stai calm, ca la ce propuneri idioate aveau unii in legatura cu autostrazile si traseul lor si cu ele vor trebui limitate la fel in unele portiuni.
Si aici ma refer la faptul ca toate satele faceau cereri sa treaca autostrada prin satul lor, dar si la faptul ca zona autostrazilor se va dezvolta si isi vor pune toti idiotii casele cat mai in buza autostrazii :D
Asta e Romania, in oras idiotii isi fac casa si pe trotuar, la sat isi fac casa pe sosea, in camp si-o fac pe autostrada :D Romanul cand isi face casa daca nu fura un pic si din spatiul public sau al vecinului nu se simte bine.

#75
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
noi, ca natie, suntem niste tampiti.
Nu am auzit EVER pe cineva "sa-mi pun centura, e siguranta mea, nu vreau sa mor in caz de accident". am auzit doar "nu am bani de amenda"
Nu am auzit EVER pe cineva " e localitate, limita 50, incetinesc, e siguranta altora in joc, mai ales ca sunt multe treceri de pietoni", am auzit doar " flash-uri, iar stau m*^%tii aia la panda".
E, sa vezi cum o fi cand intra vreun tampit cu viteza  si-ti omoara un membru al familiei, in localitate, poate chiar pe trecerea de pietoni. Atunci tu revoltat, ca de ce nu respecta regulile de circulatie, ca de ce politia nu face nimic. ( Nu am patit, dar doar gandul ca s-ar putea intampla ma oripileaza )
De fiecare data cand aud pe cineva vorbind de amenda luata, si-o ia atat pentru greseala facuta, dar si pentru atitudinea lui fata de politist. Vin cocalari cu idei gen "de ce n-ai casca pe cap", "de ce ma opresti aici daca nu mergeam cu viteza", "ai atestarea metrologica a radarului?", " ala mergea mai repede decat mine, de ce m-ai oprit pe mine?", "Arata-mi si mie routingul zilnic, sa vad ca ai voie  sa stai aici" Toate, intrebari de cacat. Nu sunt politist, tata,mama, bunicul nu e, dar inteleg rolul lor. Daca nu ar fi ei si regulile pe care respecta, ar fi haos. E deja si asa, dar ar fi mult mai groaznic

Ce cacat, spirit civic = 0.

#76
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Pentru ca topicul se numeste RADARE OMOLOGATE IN MERS, doresc sa fac cateva precizari:

1. Putem discuta de radare foarte vechi MPH Phyton (cele cu borcan), care sunt omologate atat stationat cat si "din mers", dar nu sunt omologate "INSTANT ON", adica sa-ti dea drumul "in nas" ci pot utiliza doar CO-ul
2. Radare vechi Autovision Bee iii, omologate stationar sau in miscare, constant on dar si INSTANT ON, adica pot sa-ti dea drumul radarului si "in nas"
3 .Cel mai noi radar (cinemometru), "pistolul laser" Trucam, omologat doar in regim stationar, cu functionare bineinteles IN NAS. Pistolul Trucam nu poate masura viteza daca se afla in miscare (el/aparatul)...
4. Cele cateva radare cu bucla inductiva, dar nu discutam despre ele aici.

Deci toate radarele montate pe autospeciale, fie ele inscriptionate fie neinscriptionate  sunt omologate si pentru masurarea "din mers".
In unele zone ale tarii, de ani de zile se practica patrularea si amendarea soferilor utilizand neinscriptionate Phyton...
Mai nou au inceput sa monteze si radarele "bee" pe neinscriptionate

#77
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu nu am precizat ca cele mai mult folosite , sunt in Moldova . O fi la noi foamea de bani mai mare ?? Cum esi din Moldova , de pe la Gheorghieni , Reghin , deja poti sta mai linistit , dar zona Moldovei , e jale , sunt ca mustele .

#78
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Imprumuta acum si altii aceast stil...

#79
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 TheRipper, on 12 mai 2017 - 06:58, said:

noi, ca natie, suntem niste tampiti.
Nu am auzit EVER pe cineva "sa-mi pun centura, e siguranta mea, nu vreau sa mor in caz de accident". am auzit doar "nu am bani de amenda"
Nu am auzit EVER pe cineva " e localitate, limita 50, incetinesc, e siguranta altora in joc, mai ales ca sunt multe treceri de pietoni", am auzit doar " flash-uri, iar stau m*^%tii aia la panda".
E, sa vezi cum o fi cand intra vreun tampit cu viteza  si-ti omoara un membru al familiei, in localitate, poate chiar pe trecerea de pietoni. Atunci tu revoltat, ca de ce nu respecta regulile de circulatie, ca de ce politia nu face nimic. ( Nu am patit, dar doar gandul ca s-ar putea intampla ma oripileaza )
De fiecare data cand aud pe cineva vorbind de amenda luata, si-o ia atat pentru greseala facuta, dar si pentru atitudinea lui fata de politist. Vin cocalari cu idei gen "de ce n-ai casca pe cap", "de ce ma opresti aici daca nu mergeam cu viteza", "ai atestarea metrologica a radarului?", " ala mergea mai repede decat mine, de ce m-ai oprit pe mine?", "Arata-mi si mie routingul zilnic, sa vad ca ai voie  sa stai aici" Toate, intrebari de cacat. Nu sunt politist, tata,mama, bunicul nu e, dar inteleg rolul lor. Daca nu ar fi ei si regulile pe care respecta, ar fi haos. E deja si asa, dar ar fi mult mai groaznic

Ce cacat, spirit civic = 0.
PERFECT ADEVARAT !!

#80
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 Mizu, on 11 mai 2017 - 11:53, said:

Eu va asigur ca daca se ridica limita la 70 in localitati, majoritatea veti merge cu 90.
Cu 90 (de fapt 99) se merge acum, limita de permis. :) Asta pentru cei care n-au stații, waze, sau alte de-astea.
Dacă limita crește la 70, viteza crește la 119. Cui îi mai trebuie autostrăzi? :)

 TheRipper, on 12 mai 2017 - 06:58, said:

noi, ca natie, suntem niste tampiti.
Nu am auzit EVER pe cineva "sa-mi pun centura, e siguranta mea, nu vreau sa mor in caz de accident". am auzit doar "nu am bani de amenda"
Nu am auzit EVER pe cineva " e localitate, limita 50, incetinesc, e siguranta altora in joc, mai ales ca sunt multe treceri de pietoni", am auzit doar " flash-uri, iar stau m*^%tii aia la panda".
Ei, nu generaliza. Eu zic toate astea, și mai multe. Ba chiar respectarea regulilor reprezintă o mare relaxare pentru mine, că nu stau permanent stresat să văd cum și de pe unde pot să mai ciupesc oleacă. Și n-am stat niciodată cu ochii beliți după radare sau poliție în general.
Iiar becurile nu mi le ard să-i avertizez pe alții decât de pericole reale (cai, vaci, accidente sau alte obstacole). Bine, 99% dintre cei pe care îi avertizez au impresia că-i avertizez de radar :D Dar tot reduc viteza, așa că scopul mi l-am atins.

Iar pentru ”grăbiți”, am făcut și eu destule drumuri de sute de km, dar știu să-mi planific timpul și niciodată n-am întârziat față de estimare. ;)

#81
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 TheRipper, on 12 mai 2017 - 06:58, said:

noi, ca natie, suntem niste tampiti.
Adevarat! De ce naiba sa amendezi ca nu porti centura? ce pun in pericol in afara de hoitul personal? daca sunt idiot nu am decat sa-mi rup dintii in volan cu prima ocazie. La fel de bine pot sa ii rup jucand fotbal. A, ca statul pot sa-mi refuze decontarea serviciilor medicale sau plata ajutorului de inmormantare ar fi desigur o masura logica si fireasca....dar sa ma amendezi ca vreau sa ma mor!? nu inteleg asta decat prin foame de amenzi.

#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 flomelomanul, on 11 mai 2017 - 12:50, said:

Absurdul situatiei este acela ca in orasul Calan (...) limita de viteza e 70 km/h ...
Trec destul de des prin Calan ca sa stiu ca limita de 70 km/h e doar la intrarea si iesirea in/din oras, in rest e 50 km/h.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#83
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Limitarea aia la 50 e pusă acolo pentru că urmează intrarea la Lukoil iar puțin mai încolo e și o trecere de pietoni.
Mai există o singură limitare la intersecția către Streisângiorgiu, unde sunt și treceri de pietoni, în rest limita este de 70. Chiar și în imaginea pusă de tine se vede clar marcajul cu limita de 70 de pe carosabil pe sensul opus.
Poate că or mai fi limitări la 50 în orașul nou (pe acolo n-am fost niciodată ca șofer, ci doar ca pasager și nu cunosc situația), dar astea nu interesează în contextul mesajului pus de mine, fiindcă nu sunt pe DN66, eu la acest drum mă refeream.

Edited by flomelomanul, 14 May 2017 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate