Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

RCS-RDS pus sub urmarire penala

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ati vazut cum alearga o capra neagra pe creasta ? Nu tine piciorul pe piatra ...atinge doar cat sa isi poata lua avant catre alta piatra. Asa se fac afacerile. Orice afacere mare este doar o lunga lista de ilegalitati ( mai mult sau mai putin vizibile ) care au ca scop diversificate ( si de multe ori inovative )  modalitati de creditare . Toate afacerile mari au avut astfel de momente. RCS-RDS va scapa . Inseamna prea mult in acest moment . Vor pica niste capete pentru bucuria prostimii ...si atat .

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Vor plati cu bani iar șefii cu pușcărie. Așa cum e normal. Dar dacă stau puțin să mă gândesc ăștia au dat mită pentru ca eu, client de-al lor să văd meciurile alea. Le mulțumesc atunci :) De Dragomir ce să zic? Sper să nu mai iasă de la bulău.

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De fapt au dat bani pentru ca ei sa aiba val de noi abonati care sa vina la ei doar pentru ca sunt dornici sa vada meciurile. De ce sa vada meciurile nu stiu, ca nu prea ai ce vedea... blaturi si aranjamente penale.

Edited by samebo, 10 May 2017 - 19:05.


#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Spuneam la modul general, au dat mită ca să ofere ceva abonaților și să atragă pe alții, evident. Nici eu nu urmăresc campionatul ăsta de două parale, aș fi preferat să cumpere UCL sau UEL decât să-i umple conturile milițianului.

#23
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostHansCastorp, on 10 mai 2017 - 13:43, said:

Și cĂąt mai lingeau Ăźn fund DNA-ul, ăștia de la Digi. Ia să vedem acum, tot sclavii DNA și SRI vor fi?
Cel mai probabil dupa toata treaba asta, dupa ce vor plati prejudiciul(daca e cazul), si vor primi ceva cu suspendare aia de la rds, poate chiar cu executare unii (bendei) totul va revenii la normal.
Nu cred ca vor ajunge jeguri ca A3 si RTV, au bun simt si vor sti sa accepte infrangerea (daca e cazul). Cred ca bendei e capul rautatilor aici, el a dat mita; probabil d-aia a plecat oprea, ca nu se intelegea cu bendei. Sper ca dupa asta sa revina oprea si bendei sa dispara din companie cu tot cu rudele lui angajate pe acolo.

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ca Oprea era in sfant... ce naiba, ambii au calitati in dosarul asta.
Cred ca a plecat ca nu s-au inteles la comision, sau a aflat ca altii au luat comision mai gras decat el :D

#25
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Daca se dovedeste ca RDS-ul e vinovat in treaba asta si dupa Digi24 si toate televiziunile trustului incep cu abordarea problemei la fel ca A3 si RTV(adica sa atace DNA-ul) iar Digi24 sa devina PSD24 eu renunt cu prima ocazie la TOATE produsele RDS (televiziune, internet, telefonie).

Pana atunci nu vreau sa-i acuz pe nedrept.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
De ce sa trebui sa renunti la toate produsele RDS?
DIGI24 poate zice ce-o vrea pe post,nu-i nevoie sa-i urmaresti.Nu-i un motiv sa renunti la ei.
Daca acum iti convin preturile,calitatea si tot ce ofera RDS,un post TV in plus sau minus nu cred ca poate duce la renuntarea la serviciile oferite.Este prea exagerat.
Mie personal nu mi-e frica de faptul ca se va modifica formatul postului DIGI24,de exemplu.Mai degraba mi-e teama sa nu dispara de pe piata RDS-ul,dar nu cred ca acest lucru se va intampla.

#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pentru ca nu vrei sa ajunga banii tai in buzunarele nesimtitilor, penalilor, etc.
Sau tu daca te injura/scuipa vanzatorul de la colt a doua zi te duci fericit sa cumperi tot de la el?

Eu pe banii mei incerc sa ii sustin pe aia care nu sunt nesimtiti.
Cat despre serviciile RCS-RDS... e frumos daca ai norocul sa stai intr-o zona fara probleme, daca ai probleme e bataie de joc si te mint... nu doar la ei dar si la concurenta "americana" am patit asta.
Sa nu mai spun ca daca ai fost cablat in 1900 jegurile refuza sa te recableze cu cablurile noi ca oricum esti fraier abonat, cablarea cu cablu nou si modern e doar pentru fraierii noi. Asta desi ai pierderi de calitate din cauza infrastructurii vechi.

Cred ca cea mai buna alternativa la serviciile companiilor astora mentionate mai sus ar fi companiile multinationale, in momentul de fata singura multinationala viabila ar fi Orange.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai degraba Vodafone. Orange si Telekom sunt firme de stat.

Edited by don_dannielo, 11 May 2017 - 09:28.


#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vodafone nu are televiziune, ca prin ce spuneam mai sus ma axam mai mult pe televiziune.

Edited by samebo, 11 May 2017 - 09:41.


#30
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postadisz, on 11 mai 2017 - 09:10, said:

De ce sa trebui sa renunti la toate produsele RDS?
DIGI24 poate zice ce-o vrea pe post,nu-i nevoie sa-i urmaresti.Nu-i un motiv sa renunti la ei.
Daca acum iti convin preturile,calitatea si tot ce ofera RDS,un post TV in plus sau minus nu cred ca poate duce la renuntarea la serviciile oferite.Este prea exagerat.
Mie personal nu mi-e frica de faptul ca se va modifica formatul postului DIGI24,de exemplu.Mai degraba mi-e teama sa nu dispara de pe piata RDS-ul,dar nu cred ca acest lucru se va intampla.
Cum a spus cineva mai jos nu vreau sa sustin hotii. Dar nu cred ca se va intampla asta, ii vad oameni seriosi pe aia de la RDS.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAlecsandru010, on 10 mai 2017 - 14:08, said:

I-au rupt la pifometru. In plin proces de listare sa fii acuzat de spalare de bani si mita.. misto.
Dar de ce i-a rupt, majoritatea persoanelor puse sub urmarire nu mai lucreaza la ei, iar companie ce risca? O amenda?

#32
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005
Wow...dar ce se intampla oare cu Rcs-ul in ultima vreme?
http://economie.hotn...palare-bani.htm

#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nimic, doar ies la iveala unele din magariile facute inca din prima zi...
Cat sa ramana si dosarele alea sub pres, deja au stat 8 ani... doar nu vreti sa stea pana se prescriu faptele...

#34
papichullooo

papichullooo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 15.01.2005

View Postsamebo, on 17 mai 2017 - 11:13, said:

Nimic, doar ies la iveala unele din magariile facute inca din prima zi...
Cat sa ramana si dosarele alea sub pres, deja au stat 8 ani... doar nu vreti sa stea pana se prescriu faptele...
O data cu iesirea pe bursa, multe lucruri or sa devina publice.

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postpapichullooo, on 17 mai 2017 - 11:08, said:

Wow...dar ce se intampla oare cu Rcs-ul in ultima vreme?
http://economie.hotn...palare-bani.htm
E același dosar și cred și singurul. E bine că vor cădea capete și se curăță managementul RDS. Politica editorială nu văd să și-o schimbe.

#36
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postcaiuscorneliu, on 10 mai 2017 - 16:01, said:

Dar dacă stau puțin să mă gândesc ăștia au dat mită pentru ca eu, client de-al lor să văd meciurile alea. Le mulțumesc atunci Posted Image
..... pai ai vazut meciurile alea da' n-ai citit articolu complet sa vezi ca banii aia n-au ajuns la LPF ci "Aceasta suma de bani a fost disimulata ulterior, sub forma unor plati facute in cadrul unui contract de asociere in participatiune incheiat intre o firma controlata de Dumitru Dragomir si compania de televiziune prin cablu."


Care sunt acuzatiile procurorilor:
In perioada aprilie 2009 - mai 2011, Dumitru Dragomir, in calitate de presedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (L.P.F.), a pretins suma de 3,5 milioane de euro (din care a primit 3,1 milioane de euro), de la Ioan Bendei, in contextul executarii, in perioada respectiva, a unui contract de cesiune a drepturilor de televizare a meciurilor de fotbal din LIGA 1, incheiat la data de 08.04.2008 intre L.P.F. si consortiul constituit din doua societati comerciale, printre care si societatea administrata de Bendei.
Aceasta suma de bani a fost disimulata ulterior, sub forma unor plati facute in cadrul unui contract de asociere in participatiune incheiat intre o firma controlata de Dumitru Dragomir si compania de televiziune prin cablu.
Astfel, in cursul anului 2008, la nivelul L.P.F. s-a organizat o licitatie avand ca obiect cesiunea drepturilor de televizare a meciurilor de fotbal din cadrul competitiei Liga I "PARTENER", in sezoanele competitionale 2008-2009, 2009-2010 si 2010-2011.
In urma desfasurarii licitatiei cu strigare, consortiul de firme mentionat anterior a fost declarat castigator, pretul de adjudecare fiind de 101.150.000 euro (inclusiv TVA).
In cursul anului 2009, in contextul crizei economice, asocierea de firme a solicitat L.P.F. acordarea unor conditii contractuale mai avantajoase.
In aceste imprejurari, Dumitru Dragomir a solicitat reprezentantilor companiei de televiziune prin cablu sa intre intr-un parteneriat de afaceri cu o firma pe care acesta o controla.
Pentru a-l determina pe Dumitru Dragomir sa sustina interesele companiei de televiziune prin cablu la nivelul L.P.F., la data de 15.08.2009, intre societatea controlata de presedintele L.P.F., reprezentata de Badita Florin-Bogdan, si compania administrata de Bendei Ioan s-a incheiat un contract de asociere in participatiune.
In baza acestui contract, in perioada 18.08.2009 - 10.05.2011, compania de televiziune prin cablu a platit societatii respective, in 27 de transe, suma de 3.100.000 euro (13.059.290 lei).
In perioada 2015-2016, partile implicate in incheierea contractului de asociere in participatiune, au actionat pentru "spalarea" si "curatarea" sa de caracterul infractional, in scopul disimularii originii ilicite a acestuia.
Astfel, au fost incheiate mai multe contracte, partile preocupandu-se exclusiv sa confere contractului de asociere in participatiune un caracter licit, in special in privinta sumei de 3.100.000 euro, platita in conditiile de mai sus.
Aceste operatiuni, care s-au derulat pana in anul 2016, au condus in final la cumpararea de catre compania de televiziune prin cablu a afacerii care a stat la baza contractului de asociere.

Edited by bogdan181180, 18 May 2017 - 06:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate