Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

calcul dobanda card credit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Salut.

Am un MasterCard de la Euroline de pe vremea cand era American Express (mai mult de 8 ani). Pana in prezent l-am folosit fara a avea nici un fel de probleme.

Pe extrasul de luna trecuta, am avut o datorie de 5459,99 RON (facuta din vreo 6 tranzactii in zile diferite) si din neatentie am returnat doar 5459 ...deci fara 99 bani.
Pe extrasul de luna asta, surpriza, dobanda 83.02 RON ... pentru cei 99 de bani imprumutati

WTF ... am cautat pe site-ul lor, nu exista nici o informatie cu privire la modul in care se calculeaza dobanda ... Mi-e clar ca au calculat dobanda la toata suma si nu la suma ramasa nerambursata, e corect asa ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
teoretic e corect, pt ca datoria nu a fost stinsa, asa ca au calculat dobanda la intreg.

practic si moral, ar fi fost ok sa calculeze doar la suma restanta.

dar sigur trebuie sa aiba afisata metoda de calcul dobanda, pana la urma la incheierea unui contract de genul, trebuie sa fie foarte clari termenii si conditiile de creditare, precum si calculare a dobanzii in cazul nereturnarii sumei restante.

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Pare complet ilegal sa calculezi dobinzi pe bani care nu sint imprumutati. Telefon n-ai dat?

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View PostDany_Darke, on 09 mai 2017 - 23:30, said:

teoretic e corect, pt ca datoria nu a fost stinsa, asa ca au calculat dobanda la intreg.
Nu e corect nici macar teoretic. La orice credit dobanda se calculeaza la sold, nu la suma imprumutata.
Probabil e un comision aberant daca nu rambursezi intreaga datorie la scadenta.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vrajitorul - cardul de credit exact asta presupune, bani creditati, adica imprumutati. nu vb de card de debit aici.

corect alice, dar de aceea am zis teoretic, pt ca practic e vb doar de suma restanta. am si scris mai sus.

#6
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Din cate stiu toate cardurile de credit au sistemul asta de calcul al dobanzilor.

Pentru fiecare din cele 6 tranzactii iti calculeaza dobanda independent, intre data decontarii tranzactiei si sfarsitul perioadei de tranzactionare.
Mai departe banca spune ca nu iti va cere dobanda rezultata din calculul asta, daca rambursezi integral (pana la banut) tot ce ai folosit, pana la data scadenta ("perioada de gratie" intre data tranzactiilor si data scadenta).
Dar daca ai diferenta si de 1 banut, inseamna ca nu te-ai incadrat in conditiile bancii si banca iti va cere toata dobanda calculata.

Din pacate nu cred ca ai ce sa faci, decat sa incerci la relatii clienti. Poate ai mare noroc si dai de cineva ingaduitor si care are si drept de decizie. Explici ca esti client vechi si poate te ajuta sa ramai client in continuare (banca oricum incaseaza un comision de la comerciant la fiecare plata care o faci, deci castiga de pe urma ta chiar daca nu ai platit niciodata dobanda pana acum).
Nu stiu la noi pe nimeni care sa fi obtinut asa ceva, dar prin alte tari e destul de comun sa te ajute in cazul tau.

Edited by gigelvasile, 10 May 2017 - 00:15.


#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
aia 83 de lei sigur-sigur nu sunt dobanda la 99 de bani.

Uite-te mai atent pe extrasul de cont, probabil unele tranzactii (sau chiar toate tranzactiile) au iesit din perioada de gratie pentru rambursare cu dobanda zero si au fost camatarite cu dobanzile absolut usturatoare ale cardurilor de credit.

Vezi ca la cardurile de credit e asa (dau exemplu cardul meu):

Am data scandenta pe 20 ale fiecarei luni. Asta inseamna ca tot ce cheltui pana pe 20, trebuie sa platesc pana la 1 luna urmatoare.

De exemplu daca fac o cheltuiala pe 20 Mai am timp pana pe 1 Iunie sa o platesc (10 zile). Altfel intra in dobanzi.
Daca fac cheltuiala pe 21 Mai, am timp pana pe 1 Iulie (40 de zile) sa o platesc fara sa intru in dobanzi.

Bancile te pacalesc cu formulari de genul: Ai perioada de gratie de pana la xspe zile fara dobanda. De "pana la"-ul ala cred ca te-a pacalit pe tine.  

Eu am la cardul de credit standing order, tocmai ca sa evit dobanzile. La data scadenta se trage din contul curent 100% din suma datorata -> dobanda zero.

Edited by Groot, 10 May 2017 - 00:26.


#8
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Am avut si eu card la Euroline acum 10 ani cred. Stiu ca aveau un comision de intarziere la plata de aproximativ 70 de lei. Probabil ca despre asta e vorba si in cazul tau.

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Aia e daca intirzii plata minima, nu toata plata.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdionescux, on 09 mai 2017 - 23:12, said:

Pe extrasul de luna trecuta, am avut o datorie de 5459,99 RON (facuta din vreo 6 tranzactii in zile diferite) si din neatentie am returnat doar 5459 ...deci fara 99 bani.
Pe extrasul de luna asta, surpriza, dobanda 83.02 RON ... pentru cei 99 de bani imprumutati

Ai uitat sa spui de cand era datoria aia de 5459,99 lei. Era din luna extrasului, venea din urma, etc?  Cand ai rambursat banii? Te-ai incadrat in scadenta de pe extras sau ai intarziat? Ce taxe de rambursare intarziata are cardul tau pentru ca, daca ai sarit de scadenta ai taxa de rambursare intarziata (fixa) plus doband calculata in functie de cat a a intarziat fiecare suma trasa, fata de scadenta la care trebuia rambursata.

Scrie clar "dobanda 83.02 RON" pe extras?

Edited by rosix, 10 May 2017 - 06:16.


#11
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Atasasez cele doua extrasuri ...

Am vorbit cu ei, mi-au transmis ca datoria se calculeaza la suma initiala  ....cea ce mi se pare total aiurea.
Gaseste cineva la ei pe site modalitatea de calcul a dobanzii? Contractul ... slabe sanse sa-l mai am

Attached File  Screen Shot 2017-05-10 at 07.47.43.png   501.67K   47 downloads
Attached File  Screen Shot 2017-05-10 at 07.46.08.png   1.4MB   44 downloads

#12
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Aici pe site au scris ceva in genul "Dacă nu vei achita sumele datorate până la scadență se vor percepe lunar penalități pentru întârziere la plată, datoria va fi reportată în luna următoare, iar la soldul neachitat se va calcula  dobândă." Deci nu ti-au calculat dobanda la toata datoria, dar ti-au pus ceva penalitate de intarziere.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
In mod normal nimeni nu ar trebui sa foloseasca cardul de debit decit poate sa scoti bani din bancomat daca ai nevoie la chiosc.
Pe de alta parte normal e ca un card de credit sa aiba costuri 0 daca iti platest datoria la scadenta (pe 15-25 ale lunii urmatoare).

#14
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
eczorcistul, nu mai aduce in discutie cardul de debit pentru ca nu are nicio legatura.Lumea nu foloseste carduri de credit pentru ca nu au auzit de cele de debit, este suficient sa te informezi ce presupune cardul de credit si vei intelege.

Referitor la situatia expusa, exista o sansa mare ca asa sa functioneze, nu ar fi un caz singular...asta este mecanismul si necesita atentie..trebuia sa acoperi toata suma utilizata conform extrasului anterior, astfel nu mai achitai dobanda..(presupunand ca ai efectuat achizitii care beneficiaza de perioada de gratie sau achizitii in rate fara dobanda..altfel platesti dobanda oricum !)

Eu folosesc de exemplu un mastercard forte de la BT si intotdeauna am grija sa acopar tot, fie si fictiv, astfel incat sa nu platesc dobanda.Zic fictiv pentru ca..la BT este important sa se vada alimentari de valoarea respectiva, nu conteaza ca-i retragi imediat (totodata BT are perioada de gratie atat la comercianti, cat si la retragerile de numerar).Astfel, utilizez 5000 Lei de exemplu si este suficient sa existe creditari de valoarea aia si nu voi plati dobanda (creditarile pot fi facute si cu 2500 lei in buzunar de ex..merg depun 2500, ii retrag, merg ii mai depun o data si am facut rulajul maxim..astel nu platesc nimic).

Am mai spus-o si o repet..cardul de credit poate fi folosit inteligent daca ii acorzi atentie si nu il utilizezi in scopuri paguboase (sa depasesti perioada de gratie, sa nu acoperi suma utilizata, etc).Eu il folosesc strict pentru retrageri/plati si acopar tot in perioada de gratie sau pentru rate fara dobanda.Suplimentar, mai obtin si puncte pe care le utilizez ulterior sau le tranform in bani.Toate costurile mele implicate de cardul de credit se rezuma la un singur comision anual de administrare care e undeva pe la 20-40 lei, nici nu mai stiu exact..si eventual la retrageri de numerar daca aleg sa-l folosesc astfel (de regula insa nu retrag cash ci platesc la comercianti..pentru ca la retrageri cash exista comision de retragere numerar).

Cel mai important este sa verifici la ce tip de tranzactii ai perioada de gratie si sa te incadrezi mereu in ea..depunand toata suma pana la scadenta..caci daca il utilizezi in vreo forma care nu presupune perioada de gratie..vei plati dobanda indiferent ca vei acoperi intreaga suma..(platesti dobanda calculata la soldul zilnic, care se va retine insa la finalul lunii).

#15
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@eczorcistul:
E mult mai usor sa inchiriezi o masina in strainatate pe baza unui card de credit decat cu unul de debit (in mod special daca nu ai zeci de mii de lei noi pe el).
Sau daca (Doamne fereste) iti e clonat/furat cardul si e folosit de altcineva, e mult mai usor sa iti recuperezi banii (la ala de debit nu e chiar imposibil, dar e mult mai greu).

Edited by LuvRaluK, 10 May 2017 - 09:52.


#16
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Oamenii folosesc carduri de credit pentru ca nu au acei bani disponibili, astfel ii obtin de la banca, de aici diferenta majora dintre cele 2 tipuri de carduri.In rest, mai sunt situatii ca cea amintita mai sus, unde unii comercianti (rent a car-uri) sau site-uri de rezervari online de exemplu..nu accepta decat carduri de credit.Nu toti, insa sunt si astfel de situatii.In rest..cine are fonduri proprii suficiente, cu siguranta va opta pentru cel de debit, evident.Daca ai totusi un card de credit, cel mai important este sa stii sa-l folosesti corect, in avantajul tau, nu al bancii.

#17
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 28.05.2008
Daca imi permiteti, as vrea sa fac cateva precizari de natura a clarifica aspectele importante (atat cele legate de intrebarea initiatorului topic-ului, cat si cele relevate de raspunsurile ulterioare) :
- in cazul cardurilor de credit, calculul de dobanda survine in situatia in care "soldul precedent" (pt. a utiliza terminologia din extrasul de cont prezentat) nu este rambursat integral la scadenta (prin integral cred ca intelegem cu totii acelasi lucru)
- conditiile de creditare, inclusiv detaliile privind calculul de dobanda sunt stipulate contractual, altfel nu pot fi opozabile partilor
- este dreptul imprumutatului de a obtine toate clarificarile necesare, prin orice mijloc oficial de comunicatie; chiar daca s-a "ratacit" contractul, exista posibilitatea de a primi toate detaliile
- avand in vedere ca intentia era clara de a rambursa intreaga suma, deduc ca initiatorul topic-ului era constient de calculul dobanzilor la un nivel semnificativ
- e adevarat ca dobanzile practicate de bancile/IFN-urile ce activeaza in Romania pentru creditarea prin intermediul cardurilor de credit sunt foarte mari; in general sunt mari in toata lumea, insa la noi sunt printre cele mai ridicate niveluri
- ca in orice afacere, toate clauzele trebuie citite cu atentie si intelese; stiu ca suna dur, dar in finante nu exista aspecte "morale", ci doar legale/contractuale
- in ceea ce priveste perioada de gratie : nu se poate preciza niciodata durata efectiva in zile, ci doar cea maxima (uzual 45-60 de zile) - totul se calculeaza de la t0 (daca prima tranzactie e fix in ziua de 1 a lunii, atunci perioada de gratie este maxima, de la t1 incolo, scade corespunzator)
- exista situatii in care e obligatorie detinerea unui card de credit (un exemplu la indemana este inchirierea unui autoturism - e o cerinta des intalnita; am solicitat primul card de credit acum 13 ani dupa ce am pierdut o legatura aeriana din vina companiei (si-au asumat vina si mi-au rambursat banii, dar mai intai a trebuit sa platesc eu un comision pt. preschimbarea biletelor, noroc ca nu era o suma foarte mare - era seara, undeva la mii de km. distanta de casa, la final de vacanta ... am inteles ca e bine sa poti utiliza banii altora la nevoie)
- un client cu istoric foarte bun de creditare poate obtine diverse avantaje (de exemplu anularea comisionului de administrare pt. primul an, iar ulterior acoperirea integrala sau chiar obtinerea unui surplus din valorificarea "punctelor" asociate tranzactiilor efectuate)
- evident, totul tine de modul in care reuseste fiecare sa gestioneze propriul buget; atunci cand te "intinzi" prea mult ... asta nu inseamna ca un card de credit e un moft/prostie etc., nu sunt de acord cu astfel de afirmatii.

Edited by sdrc, 10 May 2017 - 10:43.


#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTheGrudge, on 10 mai 2017 - 09:50, said:

.Astfel, utilizez 5000 Lei de exemplu si este suficient sa existe creditari de valoarea aia si nu voi plati dobanda (creditarile pot fi facute si cu 2500 lei in buzunar de ex..merg depun 2500, ii retrag, merg ii mai depun o data si am facut rulajul maxim..astel nu platesc nimic).


Asta e o idee foarte proasta, trebuie sa extragi cash si cashul e scump pe credit card. Dobinzile si comisioanele sint foarte mari si la cash nu ai perioada de gratie. Credit cardul e facut pentru cumparaturi nu sa scoti cash de pe el.

Quote

Oamenii folosesc carduri de credit pentru ca nu au acei bani disponibili, astfel ii obtin de la banca, de aici diferenta majora dintre cele 2 tipuri de carduri.

Asta e o metoda mai putin ideala de a folosi cardul de credit pentru ca ajungi sa platesti dobiznile alea mari.
Ar trebui sa ai toti banii aia disponibili.
Sint citeva motive pentru a folosi cardul de credit:
1. Siguranta. Nu-s banii tai. daca ti-l cloneaza, fura, masluieste pe internet etc te doare la basca. Numai si din motivul asta si nu m-as atinge de debit card.
2. Avantajele: de la puncte, cash back, mile la companii aeriene etc la price match, asigurari la masinile inchiriate, asigurari de calatorie etc.
3. In zilele noastre mai putin relevant, faptul ca primesti dobinda pe banii cheltuiti pe care ii tii in cont intre 20 si 50 de zile.


Cu restul sint de acord, cardul de credit e un instrument foarte folositor.

View Postsdrc, on 10 mai 2017 - 10:24, said:

- avand in vedere ca intentia era clara de a rambursa intreaga suma, deduc ca initiatorul topic-ului era constient de calculul dobanzilor la un nivel semnificativ

Bazat pe chestia asta ar trebui sa dea telefon si sa ceara pasuirea. Am facut asta de zeci de ori, dar nu in Romania. A mers de fiecare data.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate