Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

O Noua "Escrocherie" in Domeniul Imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Salut deschid acest subiect ca a aparut o ''Noua Metoda de ''Achizitionare" Apartament printr-o "Escocherie" Noua.
dupa ce ai pus anuntul de vanzare pe interenet esti sunat de diferite persoane sa te convinga sa iti dea un avans de 2.000 de euro fara nici un act dar sa ii dai o garantie cheia de la apartament si ei in timp de o luna de zile apar cu cealanta suma de bani "ca sa se faca actele vanzare- cumparare". dar in acest timp au gasit  un cumparator de buna credinta la care ii cere un avans de 12.000 de euro si ca garantie ii lasa "cheia de apartament " pana aduce restul de suma de bani  sa faca actele de "vanzare- cumparare". in acesti fel acesti "vanzatori de apartament"s-au facut nevazuti. a mai patit careva acest mod de insalatorie????. rog moderatorul sa mute subiectul daca am postat unde nu trebuie.


  cu stima,
        Adi.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Si unde se intalnesc presupusul cumparator/vanzator cu presupusul cumparator?
In parc?
Ca eu sed in casa aia de vreau s-o vand. Si de ce as da o cheie oarba unui necunoscut, fie si pentru 2000 de euro?
Ce garantie are el ca nu schimb butucul sau nu mai dau  inca 10 chei altora? Tot asa, fara sa facem vreun act.

Mi se pare mult prea idioata chestia ca sa tina chiar si pentru cei mai saraci cu duhul.

Edited by sfantu.dracu, 09 May 2017 - 17:29.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
cand dai banul fara sa faci vreun act, e ca si cum ai merge noaptea la 2 rupt de beat, prin ferentari cu 100 000 euro cash la tine, in timp ce tipi "white power"

Edited by dan1980_25, 09 May 2017 - 17:27.


#4
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
E vorba de apartamentele in care nu locuieste nimeni si sint puse la vinzare.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar si alea.
Ce acoperire ai tu pentru cei 2000 de euro pe care mi-i dai?

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E o teapa clasica, nimic nou, se practica de mult timp, doar ca ai aflat tu tarziu de smecheria asta... cat timp exista prosti care sa puna botul vor exista si prosti care sa ii usureze de bani,
Ai patit treaba recent sau doar ca ai auzit de ea acum?

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Simpu nu dai bani de avans decat la notar...

#8
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Cheia de la apartament pentru 30 zile pana aduce diferenta in euro.

Edited by adi_87, 09 May 2017 - 17:43.


#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 dan1980_25, on 09 mai 2017 - 17:26, said:

in timp ce tipi "white power"

poate, 'm...e Salam', ca nu cred ca intelege shaurii engleza.

Iar cu privire la ce spune omu', cum sa dai indiferent de ce suma, pentru o cheie? Poate eventual, pe langa cheie, un contract, precontract, chitanta, ceva smen. Ca numai cu cheia, e cam subtire tare.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cine este persoana cu 1 neuron dar care detine 12.000 euro?

#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sunt gramada... in Romania banii nu se fac cu capul.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 adi_87, on 09 mai 2017 - 17:42, said:

Cheia de la apartament pentru 30 zile pana aduce diferenta in euro.
Termina cu cheia ta, nu intelegi ca aia nu inseamna nimic?
Golanul nu-i fraier.

Si nu, tie nu-ti da nimeni 12.000 euro, de tot insisti cu cheia.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
cheia aia ii ofera acces in apartament, astfel ii va fi foarte usor sa pacaleasca un posibil cumparator cum ca el este proprietarul respectivului apartament.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 _Smiley_, on 09 mai 2017 - 17:54, said:

cheia aia ii ofera acces in apartament, astfel ii va fi foarte usor sa pacaleasca un posibil cumparator cum ca el este proprietarul respectivului apartament.
Si tu dai cheia pe 2000 de euro si o promisiune vorba-n vant?

#15
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015

 samebo, on 09 mai 2017 - 17:40, said:

E o teapa clasica, nimic nou, se practica de mult timp, doar ca ai aflat tu tarziu de smecheria asta... cat timp exista prosti care sa puna botul vor exista si prosti care sa ii usureze de bani,
Ai patit treaba recent sau doar ca ai auzit de ea acum?

am eu de vanzare apartament si persoana respectiva a venit cu 2.000 de euro fara sa fac nici un act si sa ii las cheia pentru 30 zile ca vine cu restul de bani si atunci facem actele si mi-am dat seama ca e escrocherie.....

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ceva mai usor de facut teapa asta e la masini... acolo s-au ars mult mai multi :D

#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 adi_87, on 09 mai 2017 - 17:19, said:

Salut deschid acest subiect ca a aparut o ''Noua Metoda de ''Achizitionare" Apartament printr-o "Escocherie" Noua.
dupa ce ai pus anuntul de vanzare pe interenet esti sunat de diferite persoane sa te convinga sa iti dea un avans de 2.000 de euro fara nici un act dar sa ii dai o garantie cheia de la apartament si ei in timp de o luna de zile apar cu cealanta suma de bani "ca sa se faca actele vanzare- cumparare". dar in acest timp au gasit  un cumparator de buna credinta la care ii cere un avans de 12.000 de euro si ca garantie ii lasa "cheia de apartament " pana aduce restul de suma de bani  sa faca actele de "vanzare- cumparare". in acesti fel acesti "vanzatori de apartament"s-au facut nevazuti. a mai patit careva acest mod de insalatorie????. rog moderatorul sa mute subiectul daca am postat unde nu trebuie.


  cu stima,
Adi.


Zici ca te-ai dat de gol...

#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Ca si faza aia in care merge soferul de taxi sa amaneteze talonul masinii patronului.
Cost pt patron 80 lei si un sofer in minus 80 de lei ma costa sa scot alt talon pe cel amanetat il declar pierdut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate