Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Vigneta Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#217
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcristiany, on 28 octombrie 2020 - 16:08, said:

... Cred ca ultima solutie ar fi un mail catre autoritatile bulgare, sa ne lamureasca in problema asta ...

O vreme şi eu m-am gândit aşa, până mi-a trecut prin cap ideea că e posibil ca şi ei să se contrazică unii pe alţii, întocmai ca la noi ...


Sănătate şi tcb !

#218
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu cred ca se plateste si nici nu e in interesul bulgarilor sa se plateasca. sunt multi care vin la ruse, fiind pe granita, pentru cateva ore. orasul e simpatic.
asa ca, inca o taxa in plus fata de taxa de pod, cred ca ar descuraja acest mic trafic. ca nu te poti duce nici pe jos, fiind cativa km, nu e ca la silistra sau svishtov.

#219
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ruse nu m-a convins ca ar fi de vizitat. Am fost o data ca turist (acum doi ani) si era gri. Am fost in septembrie (tranzit) in concediu prin Ruse si n-am vazut schimbari care sa ma atraga. Da, este similar cu Giurgiu ca marime, dar nu-i vad atractiile.

Pentru cei care vor sa-si faca niste cumparaturi, o taxa in plus conteaza, dar, daca esti fumator, nu stiu daca se simte. Winston slim (de exemplu) e 13 lei (5.20 leva), iar la noi 19.50 lei. La un cartus, ti-ai scos podul si vignetta, la doua cartuse ti-ai scos si carburantul, la al treilea si al patrulea iti scoti parleala la cumparaturi.

Mai esta varianta cu trenul (evitatea vignettei si a podului), dar nu stiu cine ar utiliza varianta (ai doar jumatate de ora la dispozitie).

#220
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrich1974, on 29 octombrie 2020 - 07:33, said:

eu nu cred ca se plateste ...

Eu ştiam că anii trecuţi nu se plătea, dar anul trecut am remarcat spânzurătoarea de la ieşirea din vamă pe şoseaua 21. Şi după ce un coleg (parcă Skiuc) a relatat anul acesta că din iunie s-a introdus programul pilot de recunoaştere a vignetelor, deja sunt cam multe aspecte care, puse cap la cap, ar duce la concluzia că e nevoie de vignetă şi în Ruse.
Rămâne de văzut care e adevărul ...


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate