Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Din Endless OS in windows

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

 nastratinn, on 22 noiembrie 2017 - 20:15, said:

laptop asus a541n. de vreo 2 ore incerc sa scap de ENDLESS asta si nu reusesc. am facut win xp sp3, win 7, win 10 si fara-piraterie boot cd 15.2 toate bootabile toate incercate de 3 stikuri diferite ca marca si marime. stikurile le vede in bios dar nu booteaza, daca dau delete la celelalte optiuni de bootare si ramane doar stikul pur si simplu intra direct in bios. la optiunile de bootare nu apare si dvd-rom. please HELP!
Probabil stick-urile tale sunt în mod BIOS și tu ai UEFI. Verifică să fie activat Legacy Mode și dezactivat Secure Boot.

#20
nastratinn

nastratinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.02.2010
gata am rezolvat. eu bagasem win 10 tot din Media Creation Tool dar pe un alt stik si pe un usb 3.0, dar cum ai zis pe usb 2.0 si stick sandisk a si bootat laptopul. acum se instaleaza win 10. ms mult.

#21
ionutztm1990

ionutztm1990

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.06.2016
Am si eu un laptop asus vivobook max a541n si o sa incerc acuma sa instalez windows 10 facut cu Media Creation Tool si am sa postez aici daca reusesc.
eu nu am pretentii de la acest laptop. pentru ce imi trebuie este perfect.

#22
ionutztm1990

ionutztm1990

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.06.2016
Eu am facut asa , am luat iso de pe site de la microsoft. l-am facut cu Rufus si am setat GPT partition UEFI si a mers din prima.

#23
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
Am citit topicul asta ,dar nu am gasit modul de rezolvare ( banuiesc,dar nu sunt sigur pana nu intreb...).Deci pe un laptop Asus x541N VivobookMax pe care si la luat fiul meu.este OS Endless. Am cumparat un Windows 10 Pro,care a venit pe DVD (x64) si cu cheia de autentificare.Am intrat cu F12,in BIOS si am selectat UEFI ,dar nu booteaza de pe DVD. Cum trebuie sa procedez ? Trebuie sa fac un USB bootabil ?

Edited by softaipan, 14 November 2018 - 22:00.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca trebuie sa alegi unitatea optica prima in ordinea de boot si sa te asiguri ca bootezi in mod UEFI.
Ca sa te putem ajuta mai la obiect, atunci posteaza poze cu optiunile din BIOS Setup.

Mesaj moderator:
Voi muta topicul din aria "Windows 7" pe aria "Windows 10".

#25
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Sincer nu mai reusesc sa vad optiunile de boot. Care ar fi pasii de urmat ca vad ca orice fac se lanseaza endless si atat.... Da este ciudat rau Endles asta

Edited by softaipan, 14 November 2018 - 23:39.


#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este clar ca nu booteaza de pe DVD. Nu este de vina acea distributie Linux. Booteaza in Linux, deoarece asa este configurata interfata UEFI. Ordinea de boot trebuie sa fie selectabila undeva in interfata UEFI/ BIOS Setup. Daca nu apare optiunea, atunci probabil ca este ignorata datorita altei setari.
Mai este posibil ca unitatea optica sa fie defecta/ conectata in mod necorespunzator sau DVD-ul sa nu poata fi citit, dar daca spui ca "nu mai reusesti sa vezi optiunile de boot", atunci cel mai probabil aici este problema, deci trebuie sa cercetezi interfata cu atentie mai mare...
Nu cred ca este chiar atat de greu sa faci niste poze cu telefonul ecranului de la laptop si apoi sa postezi imaginile in topic. Fara ele ne pierdem vremea cam degeaba. Sau astepti sa iti raspunda cineva care detine acelasi laptop sau unul similar...

#27
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
As face poze cu situatia  respectiva,dar se deschide normal direct in Endless si nu pot face nimic altceva.Practic nu pot accesa  sau nu stiu ,nimic relevant pt aceasta situatie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate