Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Montare parchet laminat pentru camera cu podea de pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Byakko

Byakko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.04.2008
Buna ziua.
Am in casa o camera cu podele pe pamant si nisip.
Vreau sa pun parchet laminat si vreau sa stiu care sunt pasi care trebuie urmati,cimentat,polistiren extrudat,etc. am primit mai multe variante de la diferiti constructori si nu stiu care ar fi varianta potrivita

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Hidroizolatie, sapa ciment + armatura, polistiren extrudat, parchet.
Succes.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cam aceeasi pasi,podea de scandura , lacuita, adio laminat. succes.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Si mai bine cu scandura, dar e greu sa gaseasca uscata bine.

#5
Byakko

Byakko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.04.2008

 ericmario, on 06 mai 2017 - 16:38, said:

Hidroizolatie, sapa ciment + armatura, polistiren extrudat, parchet.
Succes.
Cat de groasa sa fie sapa ciment, peste polistiren mai vine o sapa sau nu ? Si cam cat timp ar trebui sa stau dupa ce cimentez inainte de a pune parchetul?
Mersi

Edited by Byakko, 06 May 2017 - 17:05.


#6
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Depinde cât Îți permite să te ridici pana la nivelul ușii. Cu cât mai groasa, cu atât mai bine, deși se va usca greu și neapărat armata cu plasa sudata (minim 4 cu ochiuri de maxim 15x15), polistiren extrudat preferabil de min  3cm. Dar, repet, totul depinde de cât Îți permite spațiul sa te înalți.

#7
Byakko

Byakko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.04.2008

 SILE802002, on 06 mai 2017 - 17:22, said:

Depinde cât Îți permite să te ridici pana la nivelul ușii. Cu cât mai groasa, cu atât mai bine, deși se va usca greu și neapărat armata cu plasa sudata (minim 4 cu ochiuri de maxim 15x15), polistiren extrudat preferabil de min  3cm. Dar, repet, totul depinde de cât Îți permite spațiul sa te înalți.

Momentan pana la pragul usii sunt 10 cm, insa mai pot scoate din pamant daca e recomandat o sapa mai groasa.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu e neaparat nevoie de o sapa mai groasa, 5 cm ar fi de ajuns.  Timpul de uscare totala a sapei e de 28 de zile.

Edited by modoran, 06 May 2017 - 18:13.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 modoran, on 06 mai 2017 - 17:51, said:

Nu e neaparat nevoie de o sapa mai groasa, 5 cm ar fi de ajuns.  Timpul de uscare totala a sapei e de 28 de zile.
Depinde de clima.
Daca tine ferestrele deschise, se va usca mai repede.

Singura obiectie la solutia propusa de colegul keta (foarte buna de altfel) e prelungirea timpului de ocupare a camerei cu mult.
Ideal asa ar fi, dar daca timpul preseaza, varianta cea mai la indemana ramane parchetul laminat.
Dar asta se degradeaza repede si nu prea exista solutii de reparare, in afara markerelor corectoare.
Eu am ales la bloc laminat mahon, nu as mai face greseala asta din nou.

Initiator, gandeste-te de doua-trei ori si fa o data. Vei fi mai castigat.

#10
Byakko

Byakko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.04.2008
O persoana care a venit sa vada lucrarea a spus ca el ar pune in aceasta ordine: folie polietilena, polistiren extrudat, ciment+armatura, Placi Izofloor si apoi parchetul. ar fi ok asa sau nu e recomandat?


As fi pus podele si apoi lacuite, insa e o camera pe care o folosim des si din pacate nu prea am timp pentru asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate