Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum ne spioneaza facebook ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostHider141, on 05 mai 2017 - 09:17, said:


Asta oricine o stie. Dar din felul in care ai pus problema reiese ca Rusia e un exemplu ilustru a libertatii de exprimare.
Cand de fapt e exact invers. Daca ai curaj sa ridici vocea impotriva prea-bunului si prea-perfectului conducator suprem, te ia imediat ori o raceala de plumb, ori o canicula de benzina turnata in masina.


Cred ca reteaua de reclame adsense se foloseste de contul Google, si atunci iti apar acelasi tip de reclame pe orice PC, tableta, telefon sau TV te-ai conectat cu acel cont.
Ok in rusia s-a gresit cu comunismul (si nu din motive economice caci urmarind atent capitalismul e de o mie de ori mai incorect) insa acolo cel puţin a existat odata in 1917 ridicarea impotriva elitelor astea militaro-economice care merg mana in mana. Pentru ca in usa in timp ce un profesor universitar abia strange 200-300 mii de dolari in conditiile in care o casa decenta e cel puţin 300-400 de mii, un afacerist conectat prin intermediul afacerilor cu armament la elita militara are miliarde. Pai asa dupa tine ca tot e vorba de meritocratie seful rayethon stie mai multa fizica si inovează mai mult ca angajatii lui din laborator? Ala e doar un samsar care n-are aport decat vreo 20% din dezvoltarea rayethonului. Stie sa vanda si sa cumpere, niste ecuatii economice pe care orice profesor de mate la un liceu asa si asa le pricepe fara probleme. Pai si atunci?
Ce stie un afacerist mediocru cu 3 marketuri de cartier si BMW in curte fata de un profesor universitar?
Aaaa deci de fapt aia care au bani sunt aia care profita de faptul ca niciodata concurenta nu va avea strict acelasi  pret si acelasi produs si poate sa Faca unul mai slab care sa il vanda alora mai saraci ca oricum niciodata in capitalism salariul nu e acelasi la fiecare firma in parte. Deci au cui sa isi vanda rahaturile

#38
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postbogdan181180, on 05 mai 2017 - 06:13, said:

Si Google Posted Image).... da' Google prin setari ai optiuni sa nu fii "spionat"
te pi--i pe ele de setari. nu au vreun efect

View Postarg, on 05 mai 2017 - 08:02, said:

folosesc firefox cu ad_block si cam dupa fiecare logare importanta ii dau clear all history si tot raman carcacalaci....
mai amuzant e mi aduce de pe alt calculatator... cred ca incarca setarile in functie de conturile folosite, browsing-ul si  cautarile precedente

tare a fost faza cand m-am pomenit cu recleme la lejerie intima feminina in reclame, cautase nevasta....
ti-a sugerat ce sa-i cumperi :) acum stii ce ai de facut

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsonnydellmarco, on 05 mai 2017 - 09:37, said:

ti-a sugerat ce sa-i cumperi Posted Image acum stii ce ai de facut
erau naspa.

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvyctoras1985, on 05 mai 2017 - 09:35, said:

Ok in rusia s-a gresit cu comunismul ....
@vyctoras1985, tu cu cine te certi ? Vezi ca nu suntem in Poiana...

#41
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
E o discutie mai extinsa umpic despre spionaj. Eu am sustinut ca lucrul asta se intampla mai ales in tarile asa-zis democrate si libere.

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In ritmul asta te extinzi pana pe aria medicala..

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvyctoras1985, on 05 mai 2017 - 10:37, said:

E o discutie mai extinsa umpic despre spionaj. Eu am sustinut ca lucrul asta se intampla mai ales in tarile asa-zis democrate si libere.
Oricum ar fi, pentru mine conteaza mai putin ca agentul Smith stie ce am mancat ieri sau la ce ora m-am pus dimineata pe WC, si conteaza mult mai mult sa nu fiu catalogat drept extremist sau terorist daca nu ader la "sfanta" traditie a bisericii ortodoxe din Rusia.

#44
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
O da.  Uite capitalistul sum sare. Asa e ca oricine nu e de acord cu tine e un naspet?
@don dannielo

Edited by vyctoras1985, 05 May 2017 - 10:49.


#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbogdan181180, on 05 mai 2017 - 06:02, said:

"Cum ne spioneaza facebook ?" -->>> Bingooo!!! Ai descoperit apa calda Posted Image.. si asta nu-i nimic.... siteuri de genu Facebook mai pot face ceva fara ca utilizatorii sa NU stie.....  "indobitoceste si manipuleaza masele de oameni"
Oamenii nu pot fi prostiți. Și nici "deșteptați". Ori au fost mereu, ori nu vor fi niciodată.

Cum te spionează un site căruia îi spui și când mergi la toaletă?!

#46
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostHider141, on 05 mai 2017 - 10:48, said:


Oricum ar fi, pentru mine conteaza mai putin ca agentul Smith stie ce am mancat ieri sau la ce ora m-am pus dimineata pe WC, si conteaza mult mai mult sa nu fiu catalogat drept extremist sau terorist daca nu ader la "sfanta" traditie a bisericii ortodoxe din Rusia.

View PostHider141, on 05 mai 2017 - 10:48, said:


Oricum ar fi, pentru mine conteaza mai putin ca agentul Smith stie ce am mancat ieri sau la ce ora m-am pus dimineata pe WC, si conteaza mult mai mult sa nu fiu catalogat drept extremist sau terorist daca nu ader la "sfanta" traditie a bisericii ortodoxe din Rusia.
Incearca tu sa protestezi impotriva oligarhiei americane si ai sa vezi cum te trezesti in beciurile secrete CIA.
Ai vazut vreodata triplu x 1? Filmul zic. Ai vazut acolo cum n oameni au fost rapiti si dusi in secret sa lucreze pentru CIA? Si chestia asta e absolut publica. Zii stii sincer ce soarta au hotarat la masa secreta politicienii afaceristii si militarii pentru poporul american? Crezi ca felul lor de a fi si de a gandi e al lor? Sau e impus de sus de niste psihiatrii bine pregatiţi?

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 10:50, said:


Oamenii nu pot fi prostiți. Și nici "deșteptați". Ori au fost mereu, ori nu vor fi niciodată.

Cum te spionează un site căruia ĂŽi spui și când mergi la toaletă?!
Kevin Mitnik avea un apelativ la adresa publicului american obisnuit. Si anume "publicul neavizat". Mai pe scurt nu stii tehnologie nu vei sti niciodata ce iti pot face serviciile si siteurile lor paravan.
Stii ca internetul e controlat prin programe tip web spider pentru a gasi persoane care stiu prea multe despre cum functioneaza politica si economia si tehnologia? Cum imediat ce unul e depistat este bagat intr-o baza de date si filat de servicii?
Apoi in calculatorul ala esti sigur ca nu exista si un virus chiar in interiorul SO-ului pus inca din laboratoarele microsoft tocmai pentru a supraveghea traficul? Stii ca exista chiar si siteuri paravan ale CIA cu programe gratuite sau distributii linux ce contin exact astfel de virusi?


#47
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
victor, victor, victor......( şi nu doar victor )

Una este să fim conştienţi de modul în care operaţionează internetul, şi alta este să o dăm în teorii conspiraţionale.

Nu îţi mai face griji că ei te spionează pe tine în mod special - nu eşti atât de important.

Pur şi simplu eşti folosit pentru preferinţele tale, acestea sunt detectate de internet şi conţinutul căutărilor tale viitoare + oferte promoţionale şi altele, vor fi făcute într-un mod în care să fie cât mai atrăgător pentru tine, cunoscându-ţi deja profilul. Este un sistem destul de "robotizat", pentru fiecare persoană în parte, dar fără să fie cineva folosit în nişte scopuri întunecate şi măreţe, cum au impresia unii.

Nu este nimeni curios de tine în mod special, eşti doar unul dintr-un milion , reprezinţi şi tu nişte date care sunt folosite de un sistem, în rest chiar nu interesează pe nimeni ce lucruri dubioase faci pe acasă sau ce pagini picante citeşti pe internet.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBursul, on 05 mai 2017 - 06:56, said:

Stie careva de ce dintr-o data imi apar reclame la jucarii sexuale? Mie chiar nu-mi trebuie. Intr-adevar, am visat intr-o noapte ceva cu jucarii sexuale (eram intr-un magazin din asta erotic), dar chiar asa de departe sa ajunga tehnologia? Sa stie aia de la facebook ce visezi?
Google știe mai bine ce este bun pentru tine.

#49
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostSurgeoniac, on 05 mai 2017 - 11:15, said:

victor, victor, victor......( şi nu doar victor )

Una este să fim conştienţi de modul ĂŽn care operaţionează internetul, şi alta este să o dăm ĂŽn teorii conspiraţionale.

Nu ĂŽţi mai face griji că ei te spionează pe tine ĂŽn mod special - nu eşti atât de important.

Pur şi simplu eşti folosit pentru preferinţele tale, acestea sunt detectate de internet şi conţinutul căutărilor tale viitoare + oferte promoţionale şi altele, vor fi făcute ĂŽntr-un mod ĂŽn care să fie cât mai atrăgător pentru tine, cunoscându-ţi deja profilul. Este un sistem destul de "robotizat", pentru fiecare persoană ĂŽn parte, dar fără să fie cineva folosit ĂŽn nişte scopuri ĂŽntunecate şi măreţe, cum au impresia unii.

Nu este nimeni curios de tine ĂŽn mod special, eşti doar unul dintr-un milion , reprezinţi şi tu nişte date care sunt folosite de un sistem, ĂŽn rest chiar nu interesează pe nimeni ce lucruri dubioase faci pe acasă sau ce pagini picante citeşti pe internet.

Da stiu textul: nu e nimic,  ti se pare,  esti paranoic etc etc.  Uite asa uita poporul de drepturile esentiale pe care ar trebui sa le aiba. Stiai ca s-au inventat si boli noi psihice pentru astia care stiu prea multe?  Si ca "tratamentul" e facut special sa te docilizeze si sa ajungi a fi un umil cetatean serviabil si increzator in prea cinstitele servicii.

View Postcaiuscorneliu, on 05 mai 2017 - 11:28, said:


Google știe mai bine ce este bun pentru tine.
Asa e,  tu nu stii ce e mai bine pentru tine.  Mai ales cand e vorba sa stii ca e mai bine ceva care nu place cui trebuie.

#50
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Citeşte mai atent : nu am zis că nu este o parte de adevăr, am zis doar că devii paranoid pentru că îţi dai prea mare importanţă şi nu eşti conştient că de fapt cei care spionează în mod exclusiv pe cineva, o fac pentru că vânează peşti mai mari în oceanul ăsta. Tu crezi că pe ei îi interesează de tine ? Cine eşti tu ?
Şi când scrii despre " boli noi psihice pentru astia care stiu prea multe " te referi cumva la tine ? De unde ştii că ştii atât de multe încât să reprezinţi un pericol ?
Cu cine faci comparaţie ? Cu userii de pe softpedia ? Ştii măcar câte persoane sunt care ştiu mult mai multe decât tine, doar că nu deschid ciocul şi nu atrag atenţia asupra lor ?
Ai fost măcar vreodată pe deepweb ? Sau pe darkweb ? Dacă da, atunci putem vorbi. Dacă nu, atunci stai chill.

Edited by Surgeoniac, 05 May 2017 - 12:19.


#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvyctoras1985, on 05 mai 2017 - 11:01, said:

Ai vazut vreodata triplu x 1? Filmul zic. Ai vazut acolo cum n oameni au fost rapiti si dusi in secret sa lucreze pentru CIA? Si chestia asta e absolut publica. Zii stii sincer ce soarta au hotarat la masa secreta politicienii
Tu iti bazezi "teoriile" pe scene din film ? Noh, atunci vizionare placuta in continuare...

View PostSurgeoniac, on 05 mai 2017 - 12:19, said:

Dacă nu, atunci stai chill.
Din pacate n-ai sa vezi asta...asteapta-te la un raspuns inteligent.

Edited by tehnics, 05 May 2017 - 12:21.


#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvyctoras1985, on 05 mai 2017 - 11:01, said:

Eu nu cred în ideea de siguranță a navigații pe internet. De fapt, nici nu am nimic de ascuns. Dacă te-ar spiona emag, da, ar fi ceva, dar pe FB, practic îți pui viața pe tavă. Ideea de spionaj Facebook mi se pare hilară.
Nu știu cum se numesc cei care nu știu, sau cum li se spune e prin State. Prostia costă oriunde. Dacă atingi un conductor aflat sub tensiune, mori, chiar dacă știi sau nu din ce cauză. Cu alte cuvinte, prostia nu te eliberează.

#53
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostSurgeoniac, on 05 mai 2017 - 12:19, said:

Citeşte mai atent : nu am zis că nu este o parte de adevăr, am zis doar că devii paranoid pentru că ĂŽţi dai prea mare importanţă şi nu eşti conştient că de fapt cei care spionează ĂŽn mod exclusiv pe cineva, o fac pentru că vânează peşti mai mari ĂŽn oceanul ăsta. Tu crezi că pe ei ĂŽi interesează de tine ? Cine eşti tu ?
Şi când scrii despre " boli noi psihice pentru astia care stiu prea multe " te referi cumva la tine ? De unde ştii că ştii atât de multe ĂŽncât să reprezinţi un pericol ?
Cu cine faci comparaţie ? Cu userii de pe softpedia ? Ştii măcar câte persoane sunt care ştiu mult mai multe decât tine, doar că nu deschid ciocul şi nu atrag atenţia asupra lor ?
Ai fost măcar vreodată pe deepweb ? Sau pe darkweb ? Dacă da, atunci putem vorbi. Dacă nu, atunci stai chill.
Oricine poate fi asa de important incat sa merite spionat. In primul rand e suficient sa isi dea seama cum lucreaza politicul si armata. Oricine care vede neregulile poate fi considerat bun de urmarit. De fapt de aia si este algoritmul asta de gasire a celor incomozi pe internet. Sa gaseasca orice potential pericol. El se adreseaza intregii populatii si extrage de acolo fix pe cine trebuie.
De unde stii ca nu stiu atat de multe? Poate nu stiu totul. Poate doar ceva. Insa stii cum se spune e mai bine sa previi decat sa tratezi asa ca orice POTENTIAL pericol e luat in calcul. Apoi iti dai seama ca stii prea multe cand vezi ca incepi sa deranjezi cu prea multe intrebari. Cand sistemul incepe o urmarire mai de aproape. Cand incep sa ti se intample lucruri ciudate gen iti gasesti umblat prin contul de la banca, cineva pare ca se intereseaza de tine, esti luat in colimator de politie (parte a sistemului represiv), observi o campanie de dezinformare impotriva ta, si se ajunge chiar la a te trezi ca sistemul ti-a strecurat ceva in bautura pe care nici doctorii nu il pot explica sau despre care sunt sfatuiti frumos tot pe cai ascunse sa taca din gura.
Userii de pe softpedia pot sti sau nu mai multe despre mine. Pentru a sti in primul rand trebuie sa citesti si sa citesti nu numai ce ofera propaganda oficiala.
Care e diferenta intre dark si deep web? Nu exista asa ceva. Pentru simplul fapt ca orice conversatie trece printr-un router.... care router supravegheaza traficul. Chiar si o conversatie criptată poate fi interceptata sau poate fi ea insasi un marker cum ca ascunzi ceva. De asemenea te intreb ce faci in situatia in care tu cand primesti calculatorul de unde stii ca in calculator sau OS nu sunt chestii de urmarire? Ca nu toti am terminat MIT sau Harvard sa fim experti in electronica si programare.

View Posttehnics, on 05 mai 2017 - 12:21, said:


Tu iti bazezi "teoriile" pe scene din film ? Noh, atunci vizionare placuta in continuare...


Din pacate n-ai sa vezi asta...asteapta-te la un raspuns inteligent.
Why not?

View PostYOUR_GOD, on 05 mai 2017 - 12:39, said:


Eu nu cred ĂŽn ideea de siguranță a navigații pe internet. De fapt, nici nu am nimic de ascuns. Dacă te-ar spiona emag, da, ar fi ceva, dar pe FB, practic ĂŽți pui viața pe tavă. Ideea de spionaj Facebook mi se pare hilară.
Nu știu cum se numesc cei care nu știu, sau cum li se spune e prin State. Prostia costă oriunde. Dacă atingi un conductor aflat sub tensiune, mori, chiar dacă știi sau nu din ce cauză. Cu alte cuvinte, prostia nu te eliberează.
In primul rand ar fi intrebarea pe bune daca crezi in ideea de dreptate?

#54
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
victor, scrii multe clişee despre care crezi că sunt revoluţionare, dar de fapt fiecare a 2-a persoană de pe internet spune aceleaşi lucruri, aşa că crede-mă, ceea ce ştii tu nu este atât de exclusiv precum crezi tu; ori ceilalţi nu sunt atât de proşti cum îi crezi, ori tu nu eşti atât deştept cum te crezi, dar careva din aceşti factori se aplică.

Şi nu mi-ai răspuns la întrebarea dacă ai fost sau nu pe darkweb.
Lasă abureala, pentru că eu am fost.
De fapt, din faptul că ai scris că nu este diferenţă dintre deepweb şi darkweb mi-am dat seama că n-ai fost acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate