Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Clonare SO de pe HDD pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Salut!

Am un laptop caruia vreau sa ii inlocuiesc unitatea optica cu un SSD (samsung).

Intrebarea mea este daca software-ul de la Samsung poate clona partitia C pe SSD (chiar daca este mai mica) avand in vedere ca pe C se afla OS-ul. Dupa clonare pot doar sa setez din bios de pe care HDD sa booteze primul si atat? Sau va fi nevoie de o reinstalare a sistemului pe operare pe SSD?

Multumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Teoretic se poate clona, dar eu nu m-as baza pe asta, uneori ramai cu un OS doar semifunctional. Am avut 50% rata de succes.

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Posticamaster, on 04 mai 2017 - 19:16, said:

Salut!

Am un laptop caruia vreau sa ii inlocuiesc unitatea optica cu un SSD (samsung).

Intrebarea mea este daca software-ul de la Samsung poate clona partitia C pe SSD (chiar daca este mai mica) avand in vedere ca pe C se afla OS-ul. Dupa clonare pot doar sa setez din bios de pe care HDD sa booteze primul si atat? Sau va fi nevoie de o reinstalare a sistemului pe operare pe SSD?

Multumesc!
HDD e unitate optica?

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am reusit fara probleme cu Acronis.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Posticamaster, on 04 mai 2017 - 19:16, said:

Salut!
Am un laptop caruia vreau sa ii inlocuiesc unitatea optica cu un SSD (samsung).

View PostErwin_Rommel, on 04 mai 2017 - 19:33, said:

HDD e unitate optica?
de fapt, in locul dvd-lui monteaza un HDD/SSD Caddy  pt. laptop in care poti monta un ssd/hdd
https://www.google.r...iw=1280&bih=890

Edited by STARTREK1, 04 May 2017 - 19:50.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Softul de la Samsung... depinde ce SSD iei - daca are CD cu asa ceva. E un Acronis rebranduit in mod normal.
Dar nu toate SSD-urile Samsung vin cu el la pachet.

Daca nu, exista Easeus Partition Master Free.Poate si redimensiona partitiile - vezi sa lasi loc de OP.
Dupa clonare setezi din BIOS de pe care sa booteze. Va trebui apoi sa reconfigurezi sistemul ptr a lucra de pe SSD - nefiind instalat pe curat va pastra setari de HDD.
Trebuie sa vezi daca s-a dezactivat defragmentarea, daca nu o faci tu, daca s-a activat TRIM, aca nu il activezi tu, dai diable la hibernare, poate si la page file daca ai 8 Gb de ram sau peste, daca nu il setezi la 1024Mb, si tot asa.

Ptr setari Samsung avea si un tool - Samsung Magician care permitea ceva setari. Dar trebuie o versiune sub 5,0. Cea noua nu le mai are.

Si citeste aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/
Primul post contine link-uri utile.

Daca vei folosi un Caddy in loc de DVD sa pui in el HDD-ul, nu SSD-ul.
Altfel va merge la jumate din viteza.

#7
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Va multumesc pentru ajutor!

Multumesc eiffel pentru linkuri si informatie. Imi va si suficient cat sa ma descurc.

#8
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
recomand programul Easeus diskcopy, acesta face un stick usb bootabil cu care vei putea face clonarea fara probleme. SSD sa nu aiba nicio partitie pe el. vei repartitiona eventual dupa aceea ce mai ramane liber

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate