Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nu primesc mesaje din alta tara (numar portat).

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Buna seara,

De curand am portat numarul din Vodafone in Digi si nu primesc mesaje din alta tara, am facut sesizare si au zis ca portarea s-a facut doar National si sa iau legatura cu operatorul in cauza din tara respectiva.
Alta metoda sau a mai intampinat cineva asta?

#2
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Cel din cealalta tara trebuie sa sune la operatorul lui si sa se planga ca nu poate trimite mesajele catre numarul tau. In felul acesta ii forteaza sa-si updateze rutele.

#3
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Revin cu situatia asta... lafel am facut si aici 2 sesizari si acolo a fost luata legatura cu suportul, nimic, DIGI ma trimite la WIND si WIND la DIGI ... desi cand eram in Vodafone nu aveam treaba :]

Eu pot trimite mesaje acolo , iar cel de dincolo primeste confirmare ca eu am primit SMS ,dar eu nu  l-am primit..

Edited by Gotyc, 20 September 2017 - 16:47.


#4
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Confirm. Doua numere portate din Telekom prepay in Digi, aceeași problemă: nu vin sms-uri din străinătate pe ele. In plus, nu merg nici sms-urile primite de la banca după efectuarea de operațiuni pe cont.

#5
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Am facut  ultimile sesizari catre WIND (sa-mi spuna clar unde se opreste) sau Vodafone sa-mi spuna daca cumva e problema de portare si daca nu , merg mai departe.. nu ma poate limita sa fac asta...

Ultima sesizare catre Digi a fost acum 3 zile , am fost sunat de o "duduie" si ma luat cu vorba vorbea mai mult ca mine..

Edited by Gotyc, 20 September 2017 - 20:47.


#6
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Ți-a răspuns mihaitzar. Așa funcționează sistemul de SMS. Tu crezi ce vrei...

#7
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Pai am sunat de 3 ori la dansii  si au zis ca nu e de la dansii e din Romania si Romania ma trimite in Italia.


Totusi , dansa cum primeste mesaj de la mine si eu de la ea nu , nu e ceva hilar ?

#8
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004

View PostGotyc, on 20 septembrie 2017 - 21:44, said:

Totusi , dansa cum primeste mesaj de la mine si eu de la ea nu , nu e ceva hilar ?

Nu e obligatoriu ca rutele de SMS din Romania -> Italia sa fie la fel ca rutele de SMS din Italia -> Romania. Cel mai probabil cei din Italia nu fac diferenta dintre numerele portate si cele ne portate, si le trimit la operatorul tau initial (Vodafone). Vodafone face discard la mesaje ca nu au nici o obligatie fata de Digi. Digi nu are ce face ca nu primeste mesajul. E problema celor din Italia sa fata diferenta dintre provideri si sa il trimita providerului aferent.

#9
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Pai aia mi-a zis ca vede numarul portat in alta retea , cred ca suportul wind lasa de dorit.. totusi, am avut portat numar din Orange in Vodafone si nu am avut probleme de genul, doar la DIGI vad probleme de genul, iar la sms-urile del a google vin cu numere scurte gen "17xx"....

Daca stiam ca face figuri de genul.. mai portam eu numarul ....

Edited by Gotyc, 21 September 2017 - 16:17.


#10
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
porteaza-l inapoi, ai cele mai mari sanse sa le faci sa mearga si nu o sa te mai doara capul.

#11
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
uite putin:


Quote

Text Message ID: PVA22QKG7K5SVJNI2JM3SP74U7
Server DateTime: Thu, 21 Sep 2017 10:20:30 -0400
Destination Country: Romania
Destination Number: Romania  +40731xxxxxx
Mobile Carrier: Vodafone Romania
Operator MCC / MNC: 22601
Destination DateTime: Thu, 21 Sep 2017 17:20:30 +0300
(Europe/Bucharest)
SMS Message Type: Normal SMS (GSM alphabet)
Text Message:
TEST SMS INTERNATIONAL
afreesms.com

Nu l-am primit. Ce fac, vorbesc cu supportul  international , sa pot primi niste mesaje ? Serios acum...

Edited by Gotyc, 21 September 2017 - 16:26.


#12
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Cum vezi, apare Vodafone...
Daca e important sa iti mearga mesajele internationale, porteaza-le inapoi. Altfel nu o sa rezolvi.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Reclamație la Digi în primă fază, apoi la ANCOM.
Am pățit ceva de genul cu Telekom. Am portat în Digi.Mobil, dar unele mesaje încă veneau în Telekom. După o sesizare deschisă în Digi.Care și o reclamație la ANCOM s-a rezolvat.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si ANCOM ce face, amendeaza operatorul italian? :)

Eu am numar portat din Orange in Digi si primesc fara probleme din tara si din UK (o2 si Vodafone). Cu Wind Italia nu am avut tangente.

Edited by MembruAnonim, 22 September 2017 - 12:59.


#15
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Si cu ce sunt vinovat daca portez numarul in Romania nu primesc din alta tara?

Am avut numar portat din Orange in Vodafone si primeam fara probleme, ce DIGI are nevoie ca , clientii sa vorbeasca pentru dansii sau cum?

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2017 - 12:48, said:

Si ANCOM ce face, amendeaza operatorul italian? Posted Image

Eu am numar portat din Orange in Digi si primesc fara probleme din tara si din UK (o2 si Vodafone). Cu Wind Italia nu am avut tangente.

Pe nimeni. Poate să spună că după portare nu-i merg corect serviciile. Nici mie nu mi-au mers mesajele de la WhatsApp, Steam etc pe Digi, ci pe Telekom. Vodafone e cel mai posibil vinovat aici pentru că nu a activat complet redirecționările către Digi.
Dacă inițiatorul pățea ca mine (să rămână cu același număr în două rețele) putea să observe chestia asta.

#17
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Revin cu un mesaj:

Dupa 3 sesizari nu au verificat... dupa sesizarea catre ANCOM , cei de la DIGI au inceput verificarile.
Deci de noi nu ii intereseaza , dar de ANCOM raspund promt.. asa e frumos?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate