Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Un minor poate ridica legal un colet cu ramburs de la posta?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Silviaxz

Silviaxz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.03.2017
Nu stiu daca am postat unde trebuie dar am o nedumerire.
Am trimis cuiva un colet cu ramburs, unei minore, iar persoanei respective, cand a mers la posta, i s-a spus ca nu e legal sa ridice coletul pentru ca e minora, doamna de la oficiul postal respectiv spunandu-i ca poate face puscarie din cauza ei s.a
Daca ea nu poate ridica coletul, se intoarce la mine unde trebuie sa platesc o suma de bani ( pe langa cea pe care o platisem pentru transport) pentru a ridica coletul meu de la posta.

Ce as putea face? Ma gandeam sa sun personal la oficiul postal respectiv si sa-i intreb cum ar trebui procedar, dar daca nu e legal nu stiu daca are vreun rost.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu era mai usor sa intrebi inainte de a-l trimite? Te costa mai putin.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Masinaria cu care se poate intoarce in timp sa intrebe il costa sigur mai mult.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Daca minora nu are 14 ani si nu se poate identifica cu o carte de identitate arunci sa mearga un parinte cu certificatul de nastere al minorei.

#5
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 03.02.2010
Merge unul dintre parinti, daca numele si adresa coincid il poate ridica chiar daca difera prenumele.


#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca minora nu are buletin nu pot elibera de la posta coletul,
Nu era mai simplu sa trimiti pe numele parintilor si sa eviti treaba asta?

Sau sa folosesti curierul privat care nu da doi bani pe legi si reglementari si ii pasa doar daca incaseaza sau nu banul?

#7
Silviaxz

Silviaxz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.03.2017

 rumlegok, on 02 mai 2017 - 20:25, said:

Daca minora nu are buletin nu pot elibera de la posta coletul,
Nu era mai simplu sa trimiti pe numele parintilor si sa eviti treaba asta?

Sau sa folosesti curierul privat care nu da doi bani pe legi si reglementari si ii pasa doar daca incaseaza sau nu banul?

 lely, on 02 mai 2017 - 20:16, said:

Merge unul dintre parinti, daca numele si adresa coincid il poate ridica chiar daca difera prenumele.

 liviu_np, on 02 mai 2017 - 20:13, said:

Daca minora nu are 14 ani si nu se poate identifica cu o carte de identitate arunci sa mearga un parinte cu certificatul de nastere al minorei.

 f300, on 02 mai 2017 - 20:12, said:

Masinaria cu care se poate intoarce in timp sa intrebe il costa sigur mai mult.

 myshyk, on 02 mai 2017 - 20:10, said:

Nu era mai usor sa intrebi inainte de a-l trimite? Te costa mai putin.
Am trimis pana acum mai mult de 100 de colete prin sistem ramburs, marea majoritatea minorilor si niciodata nu s-a pus problema de asa ceva.Si tipa respectiva a spus ca e prima oara cand pateste, are 17 ani.
Parintii ei sunt plecati si sta cu o verisoara, a incercat sa mearga cu verisoara ei dar nici asa nu le-a convenit * doamnelor* de la posta.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Silviaxz, on 02 mai 2017 - 20:39, said:










Am trimis pana acum mai mult de 100 de colete prin sistem ramburs, marea majoritatea minorilor si niciodata nu s-a pus problema de asa ceva.Si tipa respectiva a spus ca e prima oara cand pateste, are 17 ani.
Parintii ei sunt plecati si sta cu o verisoara, a incercat sa mearga cu verisoara ei dar nici asa nu le-a convenit * doamnelor* de la posta.

      Nu vad care e problema daca are carte de identitate.

#9
Silviaxz

Silviaxz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.03.2017

 cspot, on 02 mai 2017 - 20:44, said:

  Nu vad care e problema daca are carte de identitate.

Nici eu nu inteleg :)) Au spus ca nu e legal sa dea coletul unui minor.
Probabil cel mai ok ar fi sa sun la oficiul postasl respectiv si sa intreb care e problema, a venit cu tutorele legal, avea buletinul, avea banii.

#10
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Acte ca e tutore legal avea?

#11
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
sa   le dea  o  atentie  la    madamele  de la posta si  rezolva  ......legal   poti  sa ridici  pachete     de cand ai   buletin

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Vrajeala. Tipa nu a mai vrut coletul si ti-a bagat pastila ca aia de la posta nu i-l dau.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cred ca gasea o scuza mai putin penibila si mai credibila... cum ar fi ca a venit avizul in posta dupa ce deja se facuse retur :D
Am patit asta, si de mai multe ori... vinovatul e betivul de postas, care nu livreaza posta decat cand are timp liber, de obicei mai pe la sfarsitul lunii cand e fortat sa iasa pe teren sa livreze pensile la aia care inca nu au pe card (sau incaseaza prima pensie).

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 rumlegok, on 02 mai 2017 - 20:25, said:

care nu da doi bani pe legi si reglementari si ii pasa doar daca incaseaza sau nu banul?
Ai vrut sa spui care au propriile reglementari interne nefiind un serviciu postal...

#15
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Spune-i sa sune la  Relatii Clienti cat e la oficiul respectiv, stiu eu, poate rezolva ceva. Sau sa faca chiar si o reclamatie. Daca spune adevarul, nu strica.
Dar totusi, vezi sa nu te minta. N-am mai auzit de asa ceva...

PS: - am 17 ani si am ridicat cateva colete de la posta.

Edited by Minimalistul, 03 May 2017 - 02:19.


#16
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Las-o ma dracu de treaba, si daca avea 13 ani putea sa-l ridice cu o serie de buletin la nimereala si o dunga trasa cu pixul in rubrica pentru semnatura. Probabil a dat banii de colet pe tigari  si nu stie cum sa se scoata, chiar ai incredere in astea de liceu? Daca suni la posta din orasul respectiv o sa vezi ca nici macar nu a mers sa-l ridice.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Posta e plina de retardati, deci niciodata nu trebuie sa trimiti prin posta. Pe linga faptul ca te duci si stai la coada ca boul, mai dai si de o prosta care bate cimpii. Noi n-am putut ridica o data un colet pentru ca nu era adresa din buletin. Colet cu ramburs, evident. Posta e un exponent al comunismului dinozaurian si tre lasata sa moara dracului :puke:

#18
Silviaxz

Silviaxz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.03.2017

 Tort, on 03 mai 2017 - 05:30, said:

Las-o ma dracu de treaba, si daca avea 13 ani putea sa-l ridice cu o serie de buletin la nimereala si o dunga trasa cu pixul in rubrica pentru semnatura. Probabil a dat banii de colet pe tigari  si nu stie cum sa se scoata, chiar ai incredere in astea de liceu? Daca suni la posta din orasul respectiv o sa vezi ca nici macar nu a mers sa-l ridice.

Astazi am sunat, era de fapt un domn si pe langa faptul ca era nervos si vorbea foarte * frumos*, a inceput sa spuna ca *aia* care a venit era minora, ca parintii sunt plecati si ca stie el ca ea n are tutore legal, ca ruda aia cu care a venit nu-i tutore ca stie el mai bine.
I-am spus fetei respective sa mearga cu actul de tutore, ca sa-l faca pe * domn* sa se calmeze si sa-i poata da coletul.
Fata n-a mintit, stia si tipu' de la posta despre ce-i vorba.
Mi-e scarba de unele persoane.
Pana acum n-am avut absolut nicio problema cu posta, mi s-au livrat coletele mereu la timp si toti au putut sa ridice coletele fara probleme.

Am cautat, si tot caut un numar de telefon pentru reclamatii, dar n-am gasit, doar formularul de reclamatii de pe site-ul lor pe care oricum cel mai probabil nu-l baga-n seama.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate