Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

e bine ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016
salut, eu de obicei vara trecuta sau cand era cald, ieseam din casa pe la 3 dimineata si alergam vreo 10 kilometri dus si intors pe un drum pustiu, fara lumina sau case, faceam asta cam de 3-4 ori pe saptamana, intr-un timp imi facusem si abonament la sala pe 2 luni, dar m-am dus foarte putin, iar cand o faceam eram numai la banda.. sincer prefer aerul de afara si as vrea sa-mi reiau acea activitate, e bine daca continui pe acel traseu? sau sa ma acomodez cu sala?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu e cam devreme asa la ora aia? In rest nu vad nimic nesanatos. Daca poti, da-i bataie!

Edited by arab, 02 May 2017 - 16:44.


#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Daca vrei patratele, du-te la sala mai bine, prin alergare nu castigi muschi.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe ce suprafata alergi? De asemenea, ce inaltime, greutate si varsta ai? Incaltaminte adecvata ai?

Consider ca trebuie sa tii cont de anumite variabile cand alergi (nu la sala), altfel risti accidentari sau chiar sa-ti strici genunchii.

Referitor la ora, nu stiu ce sa zic. Parerile sunt impartite, dar eu prefer sa raman neutru, deoarece nu sunt foarte documentat in aceasta privinta.

#5
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016

View Postarab, on 02 mai 2017 - 16:43, said:

Nu e cam devreme asa la ora aia? In rest nu vad nimic nesanatos. Daca poti, da-i bataie!

multora li s-a parut ciudat, acolo nu e nimic, e doar un drum care face legatura intre doua localitati, drumul e folosit, dar foarte rar, mai ales seara + ca acolo a avut loc ceva crima, dar nu ma tem de chestii din astea

View PostYourFan, on 02 mai 2017 - 16:46, said:

Daca vrei patratele, du-te la sala mai bine, prin alergare nu castigi muschi.
nu, nu vreau asa ceva, alea nu ma ajuta cu nimic..

View Postjegmihai, on 02 mai 2017 - 16:49, said:

Pe ce suprafata alergi? De asemenea, ce inaltime, greutate si varsta ai? Incaltaminte adecvata ai?

Consider ca trebuie sa tii cont de anumite variabile cand alergi (nu la sala), altfel risti accidentari sau chiar sa-ti strici genunchii.

Referitor la ora, nu stiu ce sa zic. Parerile sunt impartite, dar eu prefer sa raman neutru, deoarece nu sunt foarte documentat in aceasta privinta.

deci acolo e un drum care face legatura intre doua localitati, drumul are 10 km si e foarte bine facut, am vreo 1,89 si vreo 90 de kile, incaltaminte am si am 17 ani, cand alerg ascult muzica prin casti la volum maxim, aerul e foarte proaspat, nu sunt gunoaie sau alte nenorociri pe acolo, mai ales dimineata cand e racoare, treaba e ca multora li se pare ciudat pentru ca n-au mai incercat, deci da.. sunt criticat drept nebun

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poate te aranjeaza si pe tine un nebun la ora 3 noaptea :)))
Hai ca la ora 6 ar fi ceva mai normal...

#7
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016

View PostTruculMagic, on 02 mai 2017 - 17:07, said:

Poate te aranjeaza si pe tine un nebun la ora 3 noaptea :)))
Hai ca la ora 6 ar fi ceva mai normal...

asta ma gandeam si eu :)) dar nu imi pot face alt program.. si nu imi e frica de chestii din astea. mai ales ca eu sunt mai solid..

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

View PostCichi-Cian, on 02 mai 2017 - 17:06, said:


deci acolo e un drum care face legatura intre doua localitati, drumul are 10 km si e foarte bine facut, am vreo 1,89 si vreo 90 de kile, incaltaminte am si am 17 ani, cand alerg ascult muzica prin casti la volum maxim, aerul e foarte proaspat, nu sunt gunoaie sau alte nenorociri pe acolo, mai ales dimineata cand e racoare, treaba e ca multora li se pare ciudat pentru ca n-au mai incercat, deci da.. sunt criticat drept nebun

Esti nebun pentru ca alergi la 3 dimineata ?
Ce te intereseaza pe tine cine ce crede atata timp cat tu esti multumit cu programul tau de alergare ?

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu consider ca este ok sa alergi in aer liber si nu pe banda la sala. Insa personal ora 3 dimineata nu mi se pare ok. Nu iti strici programul de somn?
Eu as alerga de la 6 dim sau 6:30. Ma trezesc la 6 si la 6:30 plec sa alerg.


Plus pt muzica. Depinde ce asculti. Pe mine ma motiveaza/relaxeaza etc.

Edited by andreiMembruAnonimut, 02 May 2017 - 17:17.


#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Tot ce câștigi cu alergarea ,pierzi pe partea de somn

#11
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016

View Postandrei_ionut, on 02 mai 2017 - 17:16, said:

Eu consider ca este ok sa alergi in aer liber si nu pe banda la sala. Insa personal ora 3 dimineata nu mi se pare ok. Nu iti strici programul de somn?
Eu as alerga de la 6 dim sau 6:30. Ma trezesc la 6 si la 6:30 plec sa alerg.


Plus pt muzica. Depinde ce asculti. Pe mine ma motiveaza/relaxeaza etc.

dimpotriva.. ma simt mult mai bine dupa ce ma trezesc, nu imi stric programul, nu e problema, muzica ma motiveaza foarte mult, ascult aprope orice gen, in afara de muzica cantata de romani, mai ales, si imi pare rau sa o spun..

ascult -> https://m.youtube.co...h?v=kQcB8QpjfSo
https://m.youtube.co...h?v=IqrZSrR75lQ
https://m.youtube.co...h?v=6ostTHJ6K0s

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
E foarte bine ca alergi si daca ai renunta la casti ar fi si mai bine.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCichi-Cian, on 02 mai 2017 - 16:36, said:

salut, eu de obicei vara trecuta sau cand era cald, ieseam din casa pe la 3 dimineata si alergam vreo 10 kilometri dus si intors pe un drum pustiu, fara lumina sau case, faceam asta cam de 3-4 ori pe saptamana, intr-un timp imi facusem si abonament la sala pe 2 luni,

Nu inteleg cum un om care se poate trezi la 3 dimineata sa alerge 10km pe un drum pustiu (fara lumina sau case) poate avea in acelasi timp un abonament la sala... Dar, strict ca activitate sportiva, recomand cu tarie alergatul noaptea pe drumuri pustii, in aer curat, decat mersul la sala.

Edited by rosix, 02 May 2017 - 18:47.


#14
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
in privinta muzicii eu considers ca nimic nu e mai profund decat sunetele noptii si ale propriei inimi batand, basca ca auzi si vreo potaie care vrea sa te capseze , renunta la muzica si simte mediul in care esti prin toate simturile

in privinta orei, foarte matinal, o sa te tavaleasca la un moment dat un besmetic beat la volan

#15
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Eu simpatizez cu ideea Posted Image

Am avut o perioadă în care avem un asemena program anormal special şi mă simţeam extrem de energizat.

Acum, referitor la antrenament : antrenamentele de forţă se fac înainte de cardio, ceea ce în cazul tău ar fi problematic, dacă ţii în fiecare zi să alergi dimineaţa de la 3. Dar ai putea să alergi în fiecare a doua zi, adică să faci antrenamente de forţă de 3x/săpt , zile în care să alergi după antrenament. , iar în cele 4 zile fără antrenament de forţă să alergi de la 3 dimineaţa.
Oricum, personal am descoperit că ceea ce este monoton, plictiseşte organismul. Totuşi să alergi în fiecare zi 10 km la aceeaşi oră mi se pare robotic şi organismul uman a fost programat pentru o varietate mai mare.

Prin antrenament de forţă nu mă refer să tragi de fiare, ci şi la exerciţiile de tip bodyweight, adică flotări, tracţiuni, genoflexiuni, abdomene, etc. - toate astea trebuie făcute înainte de alergare pentru a avea forţă maximă.
Vei vedea că cardio după forţă se poate, dar forţă după cardio nu se poate sau cel puţin nu vei avea acelaşi randament, asta este sigur.

Edited by Surgeoniac, 02 May 2017 - 21:30.


#16
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Inteleg la 3 dimineata sa alergi o tipa in jurul patului. Dar daca tie iti face placere n-ai decat, doar sa aduni macar 7 ore de somn. Oamenii sunt variati, deci nu vad de ce nu ai face-o. Eu cred ca este mai sanatos sportul in aer liber decat in sala. Doar daca nu ai ceva contraindicatii la alergat, gen probleme cu articulatiile, greutate prea mare etc.

#17
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă ai făcut lucrul acesta minim o luna și organismul tău nu ți-a trimis semne ca nu ar fi în regula (oboseala cronica, dureri ale articulațiilor, insomnie...) atunci dai bataie.

#18
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Dwaine "The Rock" si Hugh Jackman se trezesc in jur de 4-4:30 pentru aceeasi chestie ... :)
Daca te simti bine continua... Renunta totusi la casti, iti taie atentia de la zgomotele din jurul tau... Poate te trezesti langa tine cu unu care prefera sa alearga tot ca tine noaptea, te si vad cum sari in sus la fel cum se sperie pisicile de castravete (youtube-it). Asta e un exemplu banal si amuzant, mai poti sa te incrucisezi cu masini, animale, intemperii :)
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate