Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

pc sau laptop?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016
salutare, nu stiu daca am postat in sectiunea potrivita..daca nu, rog un moderator sa mute topicul acolo unde ii e locul, multumesc

sa trec la subiect; eu folosesc de cel putin un an un laptop cu 1,80 GHz, da stiu <-< *zlab* si as vrea sa-mi iau ceva mai nou si mai bun, doar ca nu stiu ce.. un pc sau tot un laptop, eu dupa cum am mentionat mai sus am un laptop de un an, iar eu nu am monitor si tastatura, iar bugetul meu este de 30 de milioane, iar eu vreau sa folosesc sistemul pentru jocuri, jocuri ca fallout 4, doresc sa aibe rezistenta si *durabilitate*, nu am gasit un calculator bun care sa ma duca pana in 30 de milioane cu totul, deci banuiesc ca ramane laptop-ul? nu sunt sigur.. imi puteti recomanda ceva?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Iei calculator pe piese, nu cauți "gata făcut".
Asta e prima regulă.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Folosesti calculatorul strict pentru jocuri? Ai deja un laptop pentru mobilitate, nu se justifica achizitionarea unui alt laptop pentru jocuri. Un PC iti ofera o experienta mult mai buna in cazul jocurilor.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Zici ca ai avut laptop (slab) pana acum si doresti sa il schimbi cu ceva ce poti juca jocuri ce necesita putere de calcul.
Din cate citesc pe google la system requirements, jocul Fallout 4 necesita o configuratie minim Sandy Bridge !
Asadar eu te sfatuiesc sa optezi pt. un PC.

Si pt. a primi raspunsuri la obiect e necesar sa raspunzi tu la intrebarile astea:
1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


#5
Cichi-Cian

Cichi-Cian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.04.2016

1. Cand se va face achizitia: pe la sfarsitul verii, dar am zis sa fiu *pregatit*
2. La ce va fi folosit PC-ul: jocuri..
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul): 30 de milioane, nu e inclus nimic
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat): 24 inch si 27 inch iar rezolutia..    1920x10805.. as zice eu, cam asa as dori
5.Componente care se pastreaza de la vechiul sistem: nu mai exista
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): as prefera pcgarage.. iar banii ii dau pe loc

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostCichi-Cian, on 01 mai 2017 - 15:24, said:

1. Cand se va face achizitia: pe la sfarsitul verii, dar am zis sa fiu *pregatit*
In acest caz, revino cu 2-3 zile inainte de achizitie. Deschizi topic nou aici si raspunzi la aceleasi intrebari la care ai raspuns si acum.

Ca idee, in acest moment poti sa cumperi urmatoarea configuratie: G4560 + 8GB + RX 570, alaturi de un monitor care beneficiaza de FreeSync: http://www.pcgarage....shlist/2633298/

#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostCichi-Cian, on 01 mai 2017 - 15:24, said:

1. Cand se va face achizitia: pe la sfarsitul verii, dar am zis sa fiu *pregatit*
Pfuai, si eu iti facusem wishlist:)))
Revino la sfarsitul verii

// P'asta il facusem, dar sincer sa fiu parca merge mai bine acel rx570.
De mentionat este ca pentiumul va face un usor bottleneck ambelor placi. Dar pana ti-l cumperi tu se vor schimba multe.

Edited by AwkwardMe, 01 May 2017 - 15:43.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCichi-Cian, on 01 mai 2017 - 15:24, said:

1. Cand se va face achizitia:
pe la sfarsitul verii, dar am zis sa fiu *pregatit*

2. La ce va fi folosit PC-ul:
jocuri..

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul):
30 de milioane, nu e inclus nimic

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat):
24 inch si 27 inch iar rezolutia.. 1920x10805.. as zice eu, cam asa as dori

5.Componente care se pastreaza de la vechiul sistem:
nu mai exista

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda):
as prefera pcgarage.. iar banii ii dau pe loc
Inteleg, pai acuma doar poti afla cateva informatii spre ce platforma sa te indrepti.
Ca "pe la sfarsitul verii" preturile vor oscila de mai multe ori la aceleasi componente.
Plus de asta sunt sanse mari ca AMD sa lanseze Zen 2 iar Intel un nou socket.

Insa la ora actuala ai de ales intre Intel Skylake/Kaby Lake si AMD Zen R5 sau R7.
Cele mai bune procesoare Intel cu raport performanta/pret sunt:
Skylake==> i5-6500, i5-6600 si i5-6600k;
Kaby Lake==> i5-7500, i5-7600 si i5-7600k.
Iar la AMD Zen cel mai bun raport performanta/pret il au:
AMD R5 1500x, R5 1600 si R5 1600x;
AMD R7 1700, poate si R7 1700x daca il gasesti la oferta.

Asa ca pana nu ai banii in mana nu prea ai ce sfaturi sa primesti.
Dar cu 30 de milioane nu iti faci PC Gaming, ci Middle Gaming din cauza ca ai nevoie de periferice.



p.s.:
ai putea opta pt. un PC Gaming Second Hand; dar nu cred ca merita

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate