Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Va acoperiti camera web de pe laptop si camera selfie de pe telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#91
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
La laptopul vechi o am acoperita, la asta nou nu am acoperit-o inca (dar urmeaza). De ce? Pe unii ii poate interesa sa faca o baza de date cu nume de utilizator, poza si tabieturi (cind intra omul pe calc, cit timp sta, ritmul tastarii....) pe care apoi sa le vinda ca informatii importante. Un program de calculator poate face legatura intre tabieturi si obiceiuri culinare sau cumparaturile pe care le face omul. Un sistem de recunoastere a chipului poate spune pe unde umbla respectivul. Apoi te trezesti ca unele magazine vind fix ce-ti place tie, sau ce nu-ti place dar in culoarea ta preferata. Chestii de-astea. Unii sunt obsedati de big data.

#92
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013

View PostLenevo, on 30 aprilie 2017 - 12:41, said:

Am observat moda asta sa acoperi camera web de la laptop si camera selfie de pe telefonul mobil.
Da, este foarte buna metoda ca sa nu fii spionat......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 April 2017 - 18:39.


#93
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostDihorul Razboinic, on 30 aprilie 2017 - 18:17, said:

Apoi te trezesti ca unele magazine vind fix ce-ti place tie
Da, intr-adevar, e foarte deranjant sa gasesc "fix ce-mi place mie" exact la magazinul de langa bloc, in loc sa traversez tot orasul pt asta.    
PLM !!!...  
Adica Plec La Magazin...

Edited by Barboso, 30 April 2017 - 18:51.


#94
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
Daca ne uitam pe alte topicuri, aflam ca majoritatea colegilor nostri sint mari oameni de afaceri, mari patroni, doctori, economisti, in general toata floarea tarii si chiar a Europei. Acestia avind rezolvata problema averii pentru urmatoarele 17 generatii, nu au absolut nimic de facut toata ziua asa ca se poate observa ca posteaza zilnic, indiferent de ora si subiect.

  Deci fiind vorba de persoane extrem de importante si cu un cuvint greu de spus in problemele globale ale omenirii, este normal si explicabil ca toate serviciile de spionaj stau cu ochii atintiti asupra lor. Sigur ca acoperirea camerei si a vizorului de la usa sint masuri elementare de protectie! Un risc deosebit de securitate poate aparea la cei care au animale de casa, de obicei acestea au unul din ochi inlocuit cu o camera video spion si desigur un microfon sub coada!

#95
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Cand esti bogat te doare undeva ca te spioneaza careva, mai atent trebuie sa fie saracul.

#96
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Sa nu afle altii unde-si tine praful de pe toba.   :lol:

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,793
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteiffel, on 30 aprilie 2017 - 17:32, said:

Ma apuca rasul cand citestc ce scrieti aici.

Nu, nu le am acoperite. Nu sunt o persoana publica ca sa prezint interes ptr cineva, dar daca as fi fost, stunci, da, as acoperi tot.
Zukenberg e persoana publica.

E haioasa inclusiv partea cu lumina care se aprinde cand merge camera. Aia e activata in mod normal de drivere si e independenta de camera. Un program specializat poate activa camera fara sa activeze led-ul ei. Nu e nevoie de drivere modificate ci de un program cu drepturi de utilizare a camerei si care poate rula nedetectat. Pentru instalare se foloeseste de gaurile de securitate din sistem.

Inclusiv TV-urile cu camera au fost sparte si pot sa va filmeze.
Am auzit la radio ca in premiera, politia romana a facut nu stiu ce demersuri pentru combaterea unui fenomen de excrocherii online. Imi scapa numele  acuma. Fenomenul se intampla astfel. Niste excroci viruseaza PC, telefon, etc, afla parole, date sensibile, paroleaza documente de pe spartiile de stocare,  si  apoi contacteaza victima cerand bani. Ransomware sau ceva de genul.  Te pot santaja ca trimit la toata lista din telefon  poze sau alte rahaturi intime gasite in pc ul tau.  Chestii care s-ar putea sa deranjeze pe unii, chiar daca esti necunoscut, tot ai un cerc de persoane cu care interactionezi in diferite moduri: familie, servici, prieteni.  Sa inceapa sa trimita sefului  poze de pe contul tau cu chestii porcoase,  sau cine stie, nu e comod nimanui.

#98
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013

View PostLenevo, on 30 aprilie 2017 - 22:22, said:

Cand esti bogat te doare undeva ca te spioneaza careva, mai atent trebuie sa fie saracul cu duhul.


#99
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
Pai si daca acoperi camera cu banda izolatoare nu mai poate trimite?

#100
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,006
  • Înscris: 16.09.2014
Dafuq e camera selfie de pe telefon?

De ce sa acopar camera web, ce am de ascuns? Cum fumez si beau la carciuma, in ochii tuturor, asa beau si fumez si-n fata laptopului, care-i problema? Nu mi-e teama cand fac tranzactii bancare pe laptop,dar ar trebui sa-mi fie teama ca cine stie cine se benocleaza la mine atunci cand ma scarpin in ureche? :lol:

#101
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016
Nu demult, acum mai putin de 2 ani, am fost la o sendinta cu toata compania vreo 3-4000 de oameni de pe 3 continente. Cum CEO-ul era intr-un singura sala cu locuri limitate, marea majoritate au urmarit discursul prin broadcast. Unii de acasa, unii din birou, altii (ca mine) dintr-o sala cu videopriector nu departe de cea unde se facea transmisia.
La un moment dat s-a stricat ceva la softwareul ala de teleconferinta, poate era un bug, poate au gresit cei care faceau setarile, ca in loc sa il arate pe CEO a incep[ut sa arate la intimplare din participanti, cei citeva mii. Nici sonorul nu mai mergea bine, probabil era o legatura, ca comutarea imi inchipui ca se face cind e zgomot/vorbeste unul in telefon.
Si la un moment dat a aparut pe ecran un ins din Singapore care abia iesea din dus. Numai dintr-o intimplare avea un prosop in jurul salelelor si nu se vedea nimic compromitator. S-a foit o vreme si s-a asezat, dezbracat, in fata calculatorului. Pina acum toata lumea a ris. Dupa care a inceput sa-si bage degetul in nas pina la incheietura si sa faca bilute. Citeva mii de oameni au facut ewww...  se apropia de camera aia ca nasul lui cu degetul in el umplea tot ecranul. Insul a ajuns celebru, probabil si-a schimbat locul de munca de rusine.

Imediat dupa aia am inceput sa vad o multime cu banda pe camera la laptopul de serviciu.

#102
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Fiind vorba de teleconferinta, normal ca se puteau vedea participantii intre ei, conteaza cum ai setat programul.
Tipul din Singapore nu a murit de rusine. Cultura asiatica este altfel si nu cred ca il deranja atat de tare.

Edited by User107, 01 May 2017 - 12:48.


#103
carlj9

carlj9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.12.2016
da. cei care lucreaza in telecomunicatii au in mod inedit de a valorifica persoanele intarindu-le caracterul inca din adolescenta :)

Edited by carlj9, 01 May 2017 - 14:03.


#104
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

View PostUser107, on 01 mai 2017 - 12:47, said:

Fiind vorba de teleconferinta, normal ca se puteau vedea participantii intre ei, conteaza cum ai setat programul.
Tipul din Singapore nu a murit de rusine. Cultura asiatica este altfel si nu cred ca il deranja atat de tare.

Tinind cont ca majoritatea din sala la mine erau tot asitici si vizibil dezgustati, nu  e chiar asa.
Oricum important nu e ce s-a intimplat cu ala, ci ca i-a trezit pe toti ca o mica eroare intr-un soft te poate arata in fundul gol la toata lumea.

#105
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 01 mai 2017 - 19:17, said:


Tinind cont ca majoritatea din sala la mine erau tot asitici si vizibil dezgustati, nu  e chiar asa.
Oricum important nu e ce s-a intimplat cu ala, ci ca i-a trezit pe toti ca o mica eroare intr-un soft te poate arata in fundul gol la toata lumea.
Este foarte corect.......nu trebuie sa ne bazam pe softuri.........ele au si erori!Posted Image

#106
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Pina sa inceapa cineva sa rada de voi  Posted Image   ca sinteti paranoici o sa scriu citeva idei, de weekend. Pe raspunderea mea... mi-au placut SF-urile de cind eram mic Posted Image

In momentul cind apare un zvon ca un provider MARE hard sau soft prin intermediul unei autoritati MARI (sau nu) isi spioneaza utilizatorii ce poti sa faci?

Sa-l dai in vileag cu detalii complete... sau sa negociezi problema la nivel MARE si sa o expui publicului cit mai nerealist posibil gen "vedeti ca sinteti urmariti prin camera video si microfon" - o sa las pentru mai tirziu explicatia pentru partea asta de ce e putin probabila.

Pentru cei care stiu ce inseamna "smoke and mirrors" o sa ii ajut sa gindeasca putin "out of the box".

Probabil stiti ca GMAIL te anunta acum cind un device (laptop sau android) se conecteaza la contul tau.
Probabil stiti de campania YAHOO prin care erai "obligat" sa-ti schimbi parola de la cont.

Corelind lucrurile cel mai probabil cineva a "strecurat" un cod suspect in sistemul de operare si intr-un soft care sa inregistreze numele "ferestrelor" deschise, numele form-urilor in care tastezi si tot ce tastezi si a inregistrat pe disk toate informatiile astea.

In momentul in care erai notificat ca ai de facut un "update" - venea update-ul si era strecurat pe upload si fisierul respectiv.
In rest e doar o chestiune de "big data" sa corelezi TOTUL.

qed

ps. ca si cei mai mult care au postat aici.... mi se rupe, nu am nimic de ascus Posted Image

Edited by cebinee, 07 May 2017 - 13:54.


#107
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 12.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ZW-8-NCKMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La final, I de pune vorbitorului și întrebarea din titlul topicului

Oricum, problema e mult mai amplă decât camerele foto incorporate. Multi dintre noi folosim aplicații afiliate Google, mailuri, forumuri, parole, cărți de credit pt plăti online, deci automat conturi bancare, etc. Nu se pune problema de a fi cinstit și cu nimic de ascuns, ci de a colecta cât mai eficient taxele tale că și contribuabil. Fara avertisment și fără să vrei !

Edited by ramurel, 07 May 2017 - 14:06.


#108
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Asa cum mi-a spus si mie cineva si nu mi-a mai raspuns apoi: bati cimpii!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate