Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Carti fantezie, SF?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
M-am gandit si eu sa imi cumpar o carte sau niste carti.
As vrea ceva in genul Stapanul Inelelor sau Urzeala Tronurilor.
Am vazut filmele, respectiv serialul, si nu stiu daca merita totusi sa iau si cartile. Ar mai fi ceva asemanator sau mai bun, sau ar fi bine sa merg cele de mai sus?

Edited by Sarpele5, 28 April 2017 - 17:44.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E imposibil ca un film sa fie la fel de complex precum cartea, exceptie fiind Hobitul ;)

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Sarpele5, on 28 aprilie 2017 - 17:24, said:

Ar mai fii ceva asemanator sau mai bun, sau ar fii bine sa merg pe unele dintre cele de mai sus?
Gramatica limbii romane?

#4
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

 Bombalurina, on 28 aprilie 2017 - 17:35, said:

Gramatica limbii romane?
Bai, vad ca nu ai cum. Toti o ardeti asa prost, parca gramatica asta ar fii ceva religie.
Poate am nevoie de ea, de aia vreau sa si citesc. Ce am gresit? Ca nu trebuia 2 de ii la "fii?" Ca m-am exprimat gresit? Eu o sa modific, ca sa va simtiti voi linistiti si sa nu mai stati cu glontul in deget, cand face omul o greseala, poate din neatentie, veniti toti desteptii si recomandati gramatica limbii romane, asta ma face sa ma simt superior, mai dati si voi asa un raspuns fara nici o legatura ca sa aveti mai multe "posts"

Edited by Sarpele5, 28 April 2017 - 17:45.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Tot din genul fantasy ar fi cartile din universul Witcher ale lui Andrzej Sapkowski.
Ai pe reddit un ghid despre ordinea in care trebuie citite si link-uri catre editiile in format electronic de pe Amazon, Google Play sau Apple iBooks: https://www.reddit.c...er_books_guide/

Eu stau din pacate cam prost cu timpul liber (sau mai bine zis cu organizarea timpului liber), dar vreau cat de curand sa incep sa le citesc.

Edited by Hider141, 28 April 2017 - 17:54.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
De obicei, daca citesti inainte cartea, cand vezi filmul poti sa te intrebi/analizezi doar "daca filmul a fost pe masura cartii", sau "cat de mult filmul s-a apropiat de nivelul cartii?" S-o depaseasca, n-am auzit.

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Adm, on 28 aprilie 2017 - 17:32, said:

E imposibil ca un film sa fie la fel de complex precum cartea, exceptie fiind Hobitul Posted Image
filmul vizionat deja rupe din vraja filelor citite rand cu rand, nu mai e aceeasi experienta si intimitate din moment ce ai vizionat filmul realizat/ inspirat din cartea respectiva. vraja, magia, sunt desfacute din start

@initiator , mergi la o biblioteca publica si ''deranjeaza'' un pic  sectiunea SF, ai de unde alege. Evita sa citesti ceea ce ai vazut deja pe micul sau marele ecran.

Edited by androholic, 28 April 2017 - 18:52.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cumpara Eragon, s-ar putea sa-ti placa. Ti-o vand eu ieftin, ca mi s-a rupt zilele astea raftul de la biblioteca.

#9
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Trilogia Farseer, Cronicile Wardstone.

Ti-as recomanda lore-ul Warhammer 40k, dar nu sunt traduse in limba romana.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cauta "PRIMAVARA-VARA-IARNA".SINCER,MI-AU PLACUT RAU.AM AUZIT CA EXISTA SI TOAMNA.A SCRIS-O UN GREU AL GENULUI FICTION.

#11
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Saga Runesword de Clayton Emery. Este ceva gen LOTRD ...

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
O carte SF foarte buna....de fapt o brosura.....Programul de guvernare PSD.....

In rest Asimov Isaac ...orice.....

#13
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Tocmai am citit:
Joe Abercrombie, 2 volume, Jumatate de rege si Jumatate de lume, care fac parte din seria Marea Sfarmata, aparitii recente in Ro.
Absolut geniale, aventuri in genul fantastic, extraordinar de bine scrise (si traduse), odata incepute nu poti sa te mai opresti.
Vezi ca sunt si la biblioteca la imprumut, probabil depinde si de oras, dar daca iti place sa citesti, recomand cu caldura un abonament la biblioteca.


 Bombalurina, on 28 aprilie 2017 - 17:35, said:

Gramatica limbii romane?

Cei care n-au nimic de spus, care n-au nimic in cap, care n-au nici un gand si nici o parere o baga pe asta cu gramatica crezand ca asa isi arata superioritatea sau sperand sa impresioneze vreo fatuca de la tara cu 4 clase dar de fapt nu fac decat sa-si arata ignoranta si incultura.

#14
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010
Iti recomand trilogia Nascuti din ceata. Sanderson stie sa povesteasca frumos. E cea mai buna serie fantasy citita de mine pana acum. Mi-a placut atat de mult incat visam noaptea ca iau parte la actiunea din carte. Sotia imi spunea ca vorbesc prin somn ca si cum m-as fi luptat cu cineva.
O alta serie buna e trilogia Farseer. Acum citesc ultimul volum, dar totusi nu se ridica la nivelul trilogiei Nascuti din ceata.
Cat despre Stapanul inelelor si Game of thrones nu-ti pot spune cat de bune sunt cartile. Dar tin sa cred ca sunt la fel de bune, deoarece rar se intampla ca filmul sa fie mai bun decat cartea. Eu am cumparat si cartile, dar nu prea indraznesc inca sa ma apuc sa le citesc,deoarece nu mai are acelasi farmec dupa ce ai vazut filmele. De Game of Thrones o sa ma apuc cand o sa termine nenea Martin de scris toate volumele. Ma gandesc ca mai dureaza vreo 10 ani(cel putin).Posted Image

#15
tropicana

tropicana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.06.2015
Robert Jordan - Wheel of Time. Doar primele 7 cărți au fost traduse în română (editura Rao), restul se găsesc pe scribd și/sau Google Play (în engleză, evident).

Edited by tropicana, 26 May 2017 - 13:27.


#16
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
A citit cineva Vrăjitoarea Adevărului de Susan Dennard?
Cum vi s-a părut?

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Helliconia.La ce am zis mai sus.

#18
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Subscriu si eu la Trilogia Farseer - Robin Hobb
Turnul intunecat - Stephen King
Stapanul inelelor  - JRR Tolkien
Cantec de gheata si foc - George Martin
Prima lege - Joe Abercrombie
Wheel of time - Robert Jordan (numai daca ai rabdare si la un moment dat o dai pe engleza, nu s-au tradus decat jumatate din volume)
Dune - Frank Herbert
Fundatia - Asimov
Malazan, book of the fallen - Steven Erikson (asta nu stiu daca s-a tradus inca)

Daca te apuci de astea, doi ani de-acu incolo ai ce sa faci.

Edited by black_dizzy, 09 June 2018 - 08:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate