Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Windows 7 64Bit nu booteaza cand "Memory Remap" este Enabled

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e mai curand cand sunt mai mult de 2 module.

Schimbarea BIOS-ului cu alta versiune mai veche nu va ajuta. Ultima contine cele mai multe memorii in QVL - car cred ca inca nu l-ai descarcat sa te uiti in el ce memorii sunt acceptate.

In plus acum aflu ca ai KingMax - in general astea nu prea sunt in QVL-ul ASUS, iar daca sunt, mai mult de 2 module sigur nu au fost testate. Am avut foarte multe placi ASUS caenu mergeau deloc cu KingMax - nici cu un singur modul.

O singura data am reusit sa pun pe o placa ASUS 3 module si sa nu dea erori. Cele mai compatibile sunt Corsair si Kingstone, dar am mai zis dja - daca in QVL nu au fost testate cu 3 sau 4 module, nu vor merge nici ele.

Exista o singura posibilitate de a le face sa functioneze - din testele pe care le-am facut cu KingMax pe o placa ASUS de generatie similara cu a ta - scaderea frecventei + cresterea latentelor - CL. Doar ca eu am testat atunci pe un sigur modul - verificand in permanenta cu Memtest.
A mers, dar performanta a fost catastrofala. Mai bine mai putina memorie dar mai rapida deccat mai multa si extrem de lenta.

Si acum am acasa o placa pe care nu am decat 4 Gb - Corsair, cu ditamai radiatoarele de OC, dar care merge la frecvente normale si nu pot sa adaug alt modul ca nu merge. Insa la 7 pe 64 de biti, 4 Gb sunt suficienti, Nu vad de ce pierzi timp ca sa mai incerci sa adaugi memorii netestate.

Si pa viitor cand luati placi de baza ASUS, luati in calcul doar 2 module. Eu asa fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate