Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sa ma duc (sau nu) la Accidente Usoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Trafic bara la bara, vreau sa parchez lateral... Opresc lateral fata de cel "din fata" parcarii, vad ca traficul din spatele meu mi-a facut loc, positionez masina in unghi, si un taranush baga botul in curul meu, ca sa ma blocheze, cu intentia de a ma determina a abandona manevra de parcare si a-mi fura locul.

Pt ca in acel timp eram cu ochii in oglinda din dreapta pt a determina cat sa ma apropii de trotuar, il ating pe fraier... stam pe loc, pleaca si se duce. Cand plecam din masina vine cu gura mare ca l-am lovit.

S-a atins lateralul barii mele din spate de lateralul barii lui din fata, ramanand pe bara mea urme subtiri de negreala (Logan cu bara nevopsita, neagra).
Pt ca era agresiv am intrat unde intentionam si l-am invitat la Politie.

Daune la mine: Cauciuc sau (din ce rahat de plastic) se fac barile Loganului ce NU sunt in culoarea caroseriei, imprimat pe lateral stanga in plasticul barii din spate.
Fara deformari mecanice
Daune la el: Necunoscute.

Personal n-am dedus daca are pretentii financiare, sau a venit sa-mi zica gen: "Ba prostule mi-ai atins jaful de firma", doar din dorinta de a se afla in treaba.
______________

Sa ma duc sau nu la accidente usoare?
Personal nu cred ca se duce, pt ca masina e pe firma si nu cred sa aiba daune, n-am simtit dpdvd mecanic existenta vre-unui impact.

Daca ma duc si-mi recunosc "vina", primesc amenda ceva?
Daca ma duc, pt agresivitate vreau sa declar opusul, ca eram stationat in parcare si a iesit din spatele meu agatandu-ma (fara sa emit pretentii financiare si sa precizez nr de inmatriculare). Patesc ceva daca se probeaza contrariul?

Edited by Monstruozitate, 28 April 2017 - 16:45.


#2
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Te duci unde ai treaba si astepti o invitatie la politie ce nu va veni niciodata dupa parerea mea.

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
fa poze la locatia locului de parcare, a situatiei, si sa se vada ca a venit pe aceeasi banda din spatele tau. Declari ca attunci cand ai vazut ca se baga te-ai oprit, dar el a apreciat gresit distanta incercand sa intre si te-a frecat.

Edited by Wotan, 28 April 2017 - 16:48.


#4
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Va rog sa raspundeti la urmatoarea intrebare, cea mai stresanta:

1. Daca-mi recunosc vinovatia la militie, ma amendeaza graurii asa din oficiu, pe post de buna ziua? Ca daca da, mi-e indiferent... ce mi-e neasigurare la manevra cu spatele, ce mi-e neprezentare in 24 ore...
M-am gandit la o nuantare minora, de culpa comuna. Cand eu intram cu spatele, el intra cu fata. Ceea ce s-a si intamplat!
Spatiu era oarecum la limita spre insuficient pt intratul cu fata, cu spatele fiind mai confortabil.

Edited by Monstruozitate, 28 April 2017 - 17:06.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca ajunge el la politie si declara, te amendeaza clar pentru nedeclarare.Iti mai ia si permisul 1 luna daca nu ma insel.La ceasi problema ca a ta, am rezolvat calm de fata cu individul cu o carpa inmuiata in lichid de parbriz.Se mai vede oleaca da nu a murit nimeni.la final am dat mana si ne-am urat drum bun:)
Trebuia macar sa te uiti ce pagube are si el, daca are sau nu motive sa mearga la politie.

Edited by fqx, 28 April 2017 - 17:22.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu-i ia nici un permis , nu mai vorbi prostii ! Nu are ce sa-i faca .
Initiator daca nu vrei sa-ti repari masina ( nu vad ce ai repara ) las-o asa si vezi-ti de treaba . Postul #2 e raspunsul corect .

#7
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Am sa ma duc aproape de termenul de 24 ore, si vb cu agentul de acolo, si ma gandesc daca las sau nu declaratie.

Strict din cauza mea pariez ca n-are dauna, ca nici nu ne-am lovit, ci doar sters in laterale, si fiind un Logan vechi (cca 2007) cu bara nevopsita, nici macar ce vopsea sa i se ia nu avea. iar eventualele mele urme de vopsea evident ca se pot curata.

Daca s-a dus, s-a dus pt a "rezolva" daune istorice, in primul rand pariez ca barele de protectie (si la el si la mine si la orice masina de 10 ani in traficul Bucurestiului) sunt pline de "cicatrici" si mancate pe sub ele de frecatul de borduri. La fel si daca i s-a desprins ceva.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/egsdc7tZ_xc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Ti-as da Like daca as putea! Atat doar ca unghiul masinilor era opus. eu intrand cu curul mai mult si el apropiindu-se foarte mult de mine. Motiv de frecare nu de impact ca aici.

Edited by Monstruozitate, 28 April 2017 - 17:44.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu te du bre niciunde, asteapta sa vina ei la tine. Ca doar n-ai dat foc la casa!
Da´ legislatia, ce zice, trebuie sau nu sa te duci?Sau tocmai asta vrei sa afli, fara sa citesti legislatia?

Edited by myshyk, 28 April 2017 - 18:08.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Monstruozitate, on 28 aprilie 2017 - 16:33, said:


Pt ca era agresiv am intrat unde intentionam si l-am invitat la Politie.

Si?

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 Baxon, on 28 aprilie 2017 - 17:30, said:

Nu-i ia nici un permis , nu mai vorbi prostii ! Nu are ce sa-i faca .
daca ala se duce si el nu, ii ia permisul 30 de zile pt neprezentare....prostii vorbesti tu ca nu cunosti, cel mai bine ar fi sa se duca si sa zica ca a gasit-o asa

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 xcit, on 28 aprilie 2017 - 19:24, said:

daca ala se duce si el nu, ii ia permisul 30 de zile pt neprezentare......
Neprezentare la ce ?!
P.S. Plin de speriati de bombe p-aici . pt o stersatura minora in parcare militianu iti rade in nas daca mergi sa dai declaratii ; te trimite sa plimbi ursul .
P.S.2 Alalalt nu merge nicaieri sa declare o ineptie ca daca era sa mearga la politie o facea atunci , acuma e tardiv ..

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
repet, nu te mai baga in seama ca sa te afli in treaba, pune mana si citeste, pe mine m-a chemat o proasta la politie ca statea in masina si vb la tel in mijlocul strazii si am trecut usor pe langa ea si ne-am atins oglinzile, am vrut sa vorbesc cu ea si mi-a facut semn sa o las in pace, logic ca mi-am continuat drumul, dupa 10 zile am primit chemare la politie si mi-a luat permisul 30 de zile pt neprezentare la accident. Am intrebat care accident si a zis...ala care a fost, eu sunt aici sa aplic legea, daca vreti puteti sa contestati in instanta...aia e fost.

zmeule care esti tu zmeu, la mine sau la aia nu a fost nici un semn......daca colegul nostru are semne, e posibil sa aiba si ala...e clara treaba, daca ala se duce si el nu, il lasa si pieton nevinovat

#15
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Am fost, am intrebat daca... si s-a prezentat, probabil de frica sa nu ramana pieton... Daca nu se prezenta, nu o faceam nici eu.

Am luat un formular tip si ma gandesc pana maine ce sa declar sa scap fara amenda, pt ca desi nu sunt genul sa fug de consecinte, consider ca plangerile pt accidentele cu daune nesemnificative, si cu o dinamica nedistructiva ar trebui din start respinse de Politie, in acest caz putand fi contestata atat natura distructiva a evenimentului cat si notiunea de prejudiciu.

Atasez poze facute de mine:

----------------
1.  Prima poza, cea in care apare roata; certe sunt doar punctele de negreala, zdreliturile posibil din alt / alte evenimente, nu cunosc.
2.  Poza numarul doi, unde e incercuit nu e tesitura sau ceva, ci vopseaua zdrelita, (smirgheluita), in poza de la Politie (singura) aratata de militian apare bara de culoare neagra nevopsita ce a fost innobilata de gri-ul meu metalizat intr-o pata uniforma oarecum similara cu acea stersatura.. Intr-un fel e bine ca sigur nu va deschide dosar de daune sa-mi strice bonusul de 50% la RCA.

Cum am o parere proasta despre Militie, sunt extrem de reticent la ce anume sa declar...

Attached Files


Edited by Monstruozitate, 28 April 2017 - 22:16.


#16
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

 Tsunnnami, on 28 aprilie 2017 - 18:42, said:

Si?
Si vad ca esti militist... Daca a plecat si nu avea pretentii materiale, putea sa-si continue drumul, nu sa faca scandal, mai ales ca eu eram vinovat. (intotdeauna dupa legile voastre cretine cine da cu spate trebuie sa aiba ochi si la cur)

A venit dupa recalcitrant, ca sa ce? ca nici acum n-am inteles? S-a dus la politie ca sa ce? Ca sa nu ma duc eu vinovat? Pai ce aveam, ca tot eu furam amenda, tot eu reparam masina...

Si militia are un factor de vina, in primul rand ca e pusa pe hartuitul soferilor...

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nu sunt nici un militist, doar ca nu ai mai continuat dupa:"I-am zis ca ma duc la politie"

Eu as face asa:

"M-am asezat sa o bag in parcare si el a vrut sa-mi fure locul si m-a atins!"
Si gata.

Pentru ca desi te consider vinovat, cred ca esti un om pe cinste.
Nesimtitii trebuie penalizati.
A incercat sa-ti fure locul... asta e.
Eu asa as face

 Monstruozitate, on 28 aprilie 2017 - 22:13, said:

Si militia are un factor de vina, in primul rand ca e pusa pe hartuitul soferilor...

Nu e adevarat

#18
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Politistul cu care am vorbit, si cred ca tot el va "solutiona" accidentul, chiar daca maine e altul de serviciu, ca cica e normal ca s-a bagat, si el s-ar fi bagat.
Un rromus sictirit... M-am abtinut sa nu-i zic de dulce. Sigur, militia are trei variante.

1. Sa nu considere existenta vre-unei culpe.
2. Sa considere culpa comuna, si sa ne amendeze pe amandoi
3. Sa considere culpa mea.

Prognosticuri? 3 (60%), 2 (39%), 1 (1%)
In caz de 2 si 1 o las cum a picat, in caz de 3, mai ales ca chiar m-a prins cand am timp, am sa contest chiar daca pierd, si am sa-l indulcesc si la reclamatii... MAI, Comisariat si pe unde se mai poate!
Daca ne hartuim sa fie reciproca.

Am inteles ca ai "cazier rutier", in care apare istoric, amenzi, contestatii, solutionarea lor, etc... poate daca iti faci renume de procesoman se mai gandesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate