Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Împământare.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Scurt si la obiect, casa de pamint cu pamint pe jos si fara impamintare, vreau sa stiu daca pot infige tevile de impamintare direct in sufragerie (e mare) iar apoi turnata sapa, una alta, parchet, podea de scindura, mai vad eu ?
1. Cit de lunga teava ?
2. La ce distanta ?
3. E bine sau nu e bine ?
Multumesc pt ajutor.

#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
1. undeva la minim 80 cm ingropata in pamant...material preferabil din cupru
2. cat mai aproape de peretele unde ai priza ca sa vii cu fir de impamantare in priza
3. da este bine
Toate cele bune Posted Image

PS- uitate la stalpu de curent cate fire iti vin in casa, ca de regula se trage impamantarea pana in tabloul de la consola si de acolo vii cu fir in casa

Edited by bogdan181180, 28 April 2017 - 14:10.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Ar fi preferabil sa faci o impamantare normala, nu de mantuiala. Impamantarea in casa nu cred ca e de preferat, pentru ca nu functioneaza bine in sol uscat (daca e prea uscat, impamantarea e egala cu zero, ca si cum n-ar fi), iar sub casa nu stiu cat de umed e solul. Afara totusi mai ploua, pamantul mai absoarbe apa, etc, se mentine umezeala in sol mai bine.

Un sant pe langa casa ar rezolva problema. Ideal ar fi pe partea mai umbrita a casei.

Edited by Phobos, 28 April 2017 - 14:13.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 bogdan181180, on 28 aprilie 2017 - 14:07, said:

1. undeva la minim 80 cm ingropata in pamant...material preferabil din cupru
Exista intotdeauna aceasta idee despre cupru intrucat lumea stie ca dupa aur si dinastea inaccesibile, cuprul este urmatorul conductor ideal dar e o problema cand vorbim de impamantare... alea trebuie sa stea in pamant... asa ca vor reactiona cu pamantul generand oxidare si rezistenta interna va creste... lucru rau evident. Ati vazut statuile de cupru cum ajung verzi... in pamant e mai rau.

Normal si profesional la o impamantare este sa se lucreze cu electrozi galvanizati (termic de preferat) ! Ei se fac de regula in cruce ca sa se infiga usor si sa se maximizeze suprafata de contact, pot fi si profile la 90 grade cu varf dar cele mai bune rezultate sunt direct cruce cu varf si placa de contact sudata de la care legi un conductor gros sau platbanda.

Attached File  produse impamantare.jpg   131.89K   217 downloads Attached File  tarus2.jpg   113.91K   167 downloads

[ http://vai.ro/wp-content/uploads/2013/07/tarus2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://vai.ro/wp-content/uploads/2013/07/tarus2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://vai.ro/wp-content/uploads/2013/07/tarus2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://vai.ro/wp-content/uploads/2013/07/tarus2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 28 April 2017 - 14:44.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
lil debul
Scuza-ma, dta iti faci impamantare ca e la moda, ca se poarta, sau ca sa te ajute?
Daca crezi ca e necesar, fa cum a zis moderatorul, ca zice bine..

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 andreic, on 28 aprilie 2017 - 14:40, said:

Normal si profesional la o impamantare este sa se lucreze cu electrozi galvanizati (termic de preferat) ! Ei se fac de regula in cruce ca sa se infiga usor si sa se maximizeze suprafata de contact, pot fi si profile la 90 grade cu varf dar cele mai bune rezultate sunt direct cruce cu varf si placa de contact sudata de la care legi un conductor gros sau platbanda.

Se gasesc in comert KIT-uri "de-a gata" - tarusii corespunzatori, suruburi, platbanda de legatura. Sunt foarte bune, singura observatie ar fi poate ca in loc de suruburi - legatura intre tarusi si platbanda e mai bine sa fie facuta prin sudura. Iar la imbinarea platbandei cu conductorul de cupru care intra in casa - care se face totusi prin surub - de preferat undeva pe peretele casei la 1 m fata de sol , peste surub-ul de prindere bine strans si cu saibi grover daca se poate sa dai cu vopsea pe ambele parti ca sa protejezi contactul de umiditate.

Cred ca pozele provin de la un astfel de kit.

Vopseaua sa fie data si peste sudura.

Ceva instructiuni vei gasi si in punga in care e kit-ul.
Montarea celor 3 tarusi se face in triunghi cu latura de aproximativ 1 m - daca sunt 4 in patrat de 1 m.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 lil debul, on 28 aprilie 2017 - 13:59, said:


3. E bine sau nu e bine ?
Multumesc pt ajutor.
Nu. Ce vrei tu sa faci e degeaba.
Fa-o cum se face, nu vrejeli din astea.
Daca vrei mai tarziu si un bransament trifazat, vor rade cei de la ENEL/Eon de "impamantarea" ta.

#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 lil debul, on 28 aprilie 2017 - 13:59, said:

Scurt si la obiect, casa de pamint cu pamint pe jos si fara impamintare, vreau sa stiu daca pot infige tevile de impamintare direct in sufragerie (e mare) iar apoi turnata sapa, una alta, parchet, podea de scindura, mai vad eu ?
1. Cit de lunga teava ?
2. La ce distanta ?
3. E bine sau nu e bine ?
Multumesc pt ajutor.

1. Lungimea tarusilor depinde de studiul geodezic (adica ce fel de sol e nisipos sau argilos) intre 1,5 si 2m si trebuie ingropati astfel incat capetele tarusilor sa fie la min. 40cm in pamant.
2. De doua ori lungime tarusului
3. Cum vrei tu nu e bine. Trebuie ingropati afara tarusii la min. 80cm departare de fundatie (temelie)
Mai bine cauta un meserias adevarat din zona ta si te rezolva pt ca se vede ca n-ai nici o treaba cu astea.

#9
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu se recomanda sa se faca priza de pamant sub podeaua camerei. De ce? pentru ca, in caz de defect, cand curentul prin acea priza de pamant atinge zeci de amperi (o priza de pamant are maximum 4 ohm) sa nu existe tensiune de pas mai mare de 50 volti. Daca pamantul sub casa se usuca sau electrozii se corodeaza atunci rezistenta prizei creste si astfel creste si tensiunea de pas. Tinanad cont ca la acea priza nu se mai poate umbla, in functie de caracterul acid al solului, priza poate rezista intre 2 si 10 ani iar dupa aceasta perioada ori faceti alta ori o anulati pe cea existenta.
Daca folositi tarusi de cupru trebuie sa stiti ca acestia se corodeaza in sol mult mai repede.
Ganditi-va daca merita ca, timp de 0,2-0,4 secunde cat dureaza deconectarea sigurantei automate, sa aveti un curent sub picioare de ordinul zecilor de amperi. De aceea impamantarile se fac pe o laterala a casei putin circulata, pentru a evita electrocutarea in cazul aparitiei unui defect in instalatie.
Inca ceva. Sa nu credeti ca podeaua este electroizolanta. Exista o anumita cantitate de apa in orice material care face acel material conducator de electricitate.
1. Intre 1,5m si 2,5m in functie de rezistivitatea solului sau caracteristicile acestuia (tarusi mai lungi si mai multi in caz de sol nisipos). Adancimea de ingropare, adica pana la platbanda de legatura, trebuie sa fie sub limita de inghet in acea zona, uzual peste 70cm adancime.
2. La fel ca si colegii, distanta intre tarusi sa fie dublul lungimii tarusului.
3. Nu e bine.

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Va multumesc tuturor pt sfaturi.
1. Nu o mai fac inauntru, o fac afara.
2. Cumpar chit de ala jmeker 😁
3. Voi purcede cu harnicie si chibzuinta la infigerea tevilor, sudat platbanda , alea, alea iar la partea "de meserie" o sa platesc un electrician ca oricum vreau sa imi traga niste fire prin casa si sa fie treaba treaba.
👍👍👍

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Ia platbanda normala si tarusi de impamantare si ti-o configurezi pe pozitie.

#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cam asta vreau sa fac si nici nu am doua miini stingi, suduri, flex nu sint o problema la mine si vreau sa fac cit mai multe cu mina mea, electricianul il chem la final .

Va multumesc mult pt sfaturi, topicul asta o sa il studiez cu atentie, ca nu fuge nicaieri.

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu zic sa chemati electricianul acum si sa-i mentionati ca veti face dv prima parte din lucrare dar sa va zica cum sa faceti. Nu ati vrea la final sa va zica ca priza de pamant nu are valoarea sub 4 ohm la masuratoarea PRAM, adica necorespunzatoare, chiar daca el isi face treaba corect. Parerea mea este sa bateti primul tarus si sa masurati rezistenta lui de dispersie. Daca e, sa zicem, de 20 ohm, atunci 20 impartit la 4 da 5. Trebuie sa bateti 5 tarusi pentru a avea o rezistenta de dispersie a impamantarii de 4 ohm (eu as recomanda 6 tarusi pentru mai multa siguranta).
PS: nu trebuie sa aveti un aparat special de masurare a prizei de pamant pentru estimarea rezistentei de dispersie. Se poate face cu un transformator de 230V/24V (50W minimum) inseriat cu un bec de 500W, 2 prelungitoare de 10m si un cleste ampermetric (si doua surubelnite mari ca electrozi). Daca solul e mai uscat nici nu e nevoie de becul pentru balast. Restul sunt calcule. Asta daca nu vreti sa chemati electricianul inainte.
PS1: sa nu uitati de smoala ca sa dati pe suduri dupa ce sudati banda de tarus.

Edited by The Stressmaker, 01 May 2017 - 05:37.


#14
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Hopaaa, cred ca se complica situatia, credeam ca am nevoie de niste tevi in pamint si gata.

Gata, sa inceapa mistoul 😁😁😁

Edited by lil debul, 01 May 2017 - 08:41.


#15
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu este nici un misto, pur si simplu nu ati vrea sa descoperiti ca, odata cu venirea iernii cand solul se "usuca" veti observa ca la un scurtcircuit la pamant nu va declansa siguranta automata standard (nu diferentiala) mai ales daca nu aveti in tabloul de bransament o siguranta diferentiala de 300mA (0,3A). Sigurantele pe care le gasiti prin tablouri au curba "C" (C10, C16, etc) care indica un curent de declansare magnetica (adica la scurtcircuit) de 8-10 ori curentul nominal. Adica, ca sa asigure protectia de declansare in 0,4 secunde, trebuie sa se asigure un curent de 8 pana la 10 ori mai mare. Si asta fara ca tensiunea pe conductorul de impamantare sa creasca peste 50Vca.
Am luat cazul cel mai defavorabil. Daca montati sigurante diferentiale atunci acea priza de pamant poate sa aiba si un tarus atat timp cat poate declansa pe partea de diferential. Si daca e sa fie oficiala denumirea, sa nu depaseasca rezistenta de 4 ohm.
Pana la urma acea priza de pamant o construiti pentru protectia dv. nu ca obiect de decor.

#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 The Stressmaker, on 01 mai 2017 - 05:36, said:

Eu zic sa chemati electricianul acum si sa-i mentionati ca veti face dv prima parte din lucrare dar sa va zica cum sa faceti. Nu ati vrea la final sa va zica ca priza de pamant nu are valoarea sub 4 ohm la masuratoarea PRAM, adica necorespunzatoare, chiar daca el isi face treaba corect. Parerea mea este sa bateti primul tarus si sa masurati rezistenta lui de dispersie. Daca e, sa zicem, de 20 ohm, atunci 20 impartit la 4 da 5. Trebuie sa bateti 5 tarusi pentru a avea o rezistenta de dispersie a impamantarii de 4 ohm (eu as recomanda 6 tarusi pentru mai multa siguranta).
PS: nu trebuie sa aveti un aparat special de masurare a prizei de pamant pentru estimarea rezistentei de dispersie. Se poate face cu un transformator de 230V/24V (50W minimum) inseriat cu un bec de 500W, 2 prelungitoare de 10m si un cleste ampermetric (si doua surubelnite mari ca electrozi). Daca solul e mai uscat nici nu e nevoie de becul pentru balast. Restul sunt calcule. Asta daca nu vreti sa chemati electricianul inainte.
PS1: sa nu uitati de smoala ca sa dati pe suduri dupa ce sudati banda de tarus.
Hmm... poti face o schema cum legi transformatorul, becul si prelungitoarele in punte Wheatstone? Zau ca mai am putin si ies la pensie, dar de inventia asta n-am mai auzit.

Edited by GeorgeTrisina, 02 May 2017 - 10:24.


#17
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Figura 8.2.1 de la pagina 472 din I7-2011.
Becul este pentru limitarea curentului prin transformator daca acesta se incalzeste cu secundarul in scurt mai repede de 10-20 secunde cat dureaza masuratorile. Eu am folosit un transformator de 230V/20V la aproximativ 20W care in scurtcircuit debiteaza pe infasurarea secundara cam 2,3A. Cu un cleste ampermetric-multimetru (UT201E, poate masura curentul prin cleste si tensiunea prin tatori la o singura miscare a butonului selector) am masurat rezistenta interna a transformatorului undeva la 1,8 ohm (diferenta intre tensiunea in gol si cea in sarcina inmultita la curent) apoi am luat ca reper 0,3 ohm rezistenta prizei de pamant de la stalp (cu tot cu impamantarea retelei stradale, acesta este al doilea electrod, cel de curent) am masurat concomitent curentul prin priza de pamant locala si tensiunea intre aceasta si un electrod de referinta (o surubelnita mare infipta in pamant pe directia stalpului stradal si legata la capatul unui prelungitor de aproximativ 10m (nu aveam momentan alt conductor asa lung) si am facut cam 6 masuratori cu si fara sarcina pe transformator. Restul calculelor s-au facut ca pentru o rezistenta inseriata cu sursa de alimentare tinand cont de cele doua rezistente interne folosind tensiunea si curentul masurat. M-am asigurat inainte ca nu am oscilatii ale curentului prea mari (oscilatie era la partea zecimala)
Aceasta contraptie pe care am folosit-o nu poate masura cu doua zecimale dar cu o zecimala masoara sigur si nu poate tine loc de o masuratoare pram oficiala. Am folosit-o pentru a estima valoarea rezistentei la o priza de pamant avand disponibile doar aceste componente.
Ca fapt divers, un aparat pentru masurat prizele de pamant masoara valoarea rezistentei pe acelasi principiu dar la o frecventa de 512Hz pentru evitarea interferentei cu instalatiile electrice si la un curent de 200mA. Eu am folosit varianta "bruta" in care am marit valoarea curentului la maximum posibil cu transformatorul pe care il aveam astfel crescand si voltajul detectat de electrodul de tensiune. Daca atunci aveam o metoda de a regla curentul prin priza de pamant la o valoare constanta de, sa zicem, 1A, atunci valoarea tensiunii citite pe electrodul auxiliar indica rezistenta direct in ohm.

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mda... numai ca nu apare nici un transformator aici si nici un bec. In loc de transformator, apare o sursa de curent alternativ constant capabila sa dea un curent cuprins intre 5A si 200A si o asemenea sursa se gaseste numai in laboratoarele PRAM de la statiile de transformare pentru verificarea protectiilor, deci nu e acelasi lucru cu transformatorul GRESIT.
In loc de bec apare un reostat de laborator ce are rezistenta fixa sau cutie de rezistente. (becul dupa ce se incalzeste ii mai creste rezistenta) iar GRESIT. Schema asta o stiam si eu dar cand am auzit de transformator si de bec.... am ramas putin "masca". In fine, acuma asta e sper sa nu mai induci colegii in eroare.
O zi buna!

Edited by GeorgeTrisina, 03 May 2017 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate