Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

problema bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016
salut de curand am achizionat foaie pedaliera,schimbator pinioane ,lant(noi bineinteles)dar am o problema ,in mers imi scapata lantul defapt nu scapata ci este o pocnitura aceasta este localizata la foi numi dau seama egzact unde.pinoanele tin sa mentionez si ele sunt aproximativ noi nu am nici cea mai mica uzura pe toate pinioanele face la fel.eu cred ca lantul este prea lung astept parerile voastre,multumesc!

View PostMolusca1, on 27 aprilie 2017 - 13:33, said:

salut de curand am achizionat foaie pedaliera,schimbator pinioane ,lant(noi bineinteles)dar am o problema ,in mers imi scapata lantul defapt nu scapata ci este o pocnitura aceasta este localizata la foi numi dau seama egzact unde.pinoanele tin sa mentionez si ele sunt aproximativ noi nu am nici cea mai mica uzura pe toate pinioanele face la fel.eu cred ca lantul este prea lung astept parerile voastre,multumesc!
urmeaza sa dau cateva zale jos dar pana atunci vreau sa vad niste pareri.sa nu il scurtez degeaba

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da , lantul este lung , si '' aluneca '' pe dintii foii , Ai doar o foaie , sau mai multe ?? Face la fel si pe foaia mare ??

Mai e posibil ca intinzatorul sa nu intinda bine , sau sa nu fi pus tu bine lantul intre role .

#3
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016

View Postgladiatore, on 27 aprilie 2017 - 14:04, said:

Da , lantul este lung , si '' aluneca '' pe dintii foii , Ai doar o foaie , sau mai multe ?? Face la fel si pe foaia mare ??

Mai e posibil ca intinzatorul sa nu intinda bine , sau sa nu fi pus tu bine lantul intre role .
pe foaia mica si foaia mijlocie face pe cea mare nu.de aici deduc ca lantul este prea lung el fiind pe foaia mare sta oarecum presat si nu scapata,este montat corect lantul

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Banuiam ca pe aia mare nu scapata . Trebuie sa scoti cateva zale , nui mare lucru .

#5
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Dacă întinzătorul este prea moale, articulaţia cu arc de la partea de jos se poate da intenţionat spre înapoi cu o tură (dacă se pretează).

#6
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016

View Postsilverflower, on 27 aprilie 2017 - 14:41, said:

- Dacă întinzătorul este prea moale, articulaţia cu arc de la partea de jos se poate da intenţionat spre înapoi cu o tură (dacă se pretează).
hmm nu cred ca merge si da bratul cu rotita din partea de jos este oarecum moale

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Este moale acum, ca ai lantul prea lung . Taie lantul la masura optima , si ai sa vezi ca intinzatorul va lucra ok .

#8
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
eu nu inteleg de ce nu mergi la service!

#9
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostMolusca1, on 27 aprilie 2017 - 14:52, said:

hmm nu cred ca merge si da bratul cu rotita din partea de jos este oarecum moale
- Probabil merge, cu cele două rotițe de plastic scoase. Trebuie să treci pe deasupra unui opritor din tablă îndoită (sau nit în afară), forțezi brațul lung puțin spre înafară spre tine (dacă nu mă înșel) pentru asta, atunci cînd rotești spre înapoi pentru a încorda arcul spiral de pe ax cu o tură, am făcut asta la mine.

Edited by silverflower, 27 April 2017 - 15:52.


#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu mai stiu astea mai noi , dar semicursierele , pe timpuri , aveau vre-o 8-10 gauri acolo , si incordai arcul cat voiai , doar mutai un capat al arcului intr-o gaura , mai sus sau mai jos , in functie de ce aveai nevoie .

#11
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgladiatore, on 27 aprilie 2017 - 14:04, said:

Da , lantul este lung , si '' aluneca '' pe dintii foii , Ai doar o foaie , sau mai multe ?? Face la fel si pe foaia mare ??

Mai e posibil ca intinzatorul sa nu intinda bine , sau sa nu fi pus tu bine lantul intre role .

salut, intampin o problema asemanatoare la bicicleta mea, un rr520. cand este pe pinionul mic si foaia mijlocie, scapa uneori ceva in spate. prima teorie a fost ca poate se agata lantul de urmatorul pinion si de acolo smucitura, dar m-am asigurat ca lantul pe linie cu cel mai mic pinion. a 2-a teorie a fost ca poate scapa caseta dar banuiesc ca sunt multi "catei" ce agata, si ar fi culmea sa scape toti. acum citind acest thread am aflat ca poate scapa lantul peste dinti, sa fie asta problema la mine? imi amintesc ca m-am si jucat la surubul ce regleaza distanta intre pinion si prima "rotita" a schimbatorului, am sa incerc sa le mai apropii.

Edited by mariusonweb, 28 April 2017 - 08:20.


#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Inauntru are doar 2 '' catei '' care agata . Normal se cheama clicheti , au un arc dedesubt si cand dai de pedale inainte agata in butucul rotii . Problema ta , cred ca se poate rezolva in 2 moduri . Ori scurtezi lantul , dar atentie , sa mearga bine pe foaia mare si pinionul mare , daca-l faci mai scurt nu o sa ai aceasta viteza , ori mai pui un arc la intinzator , si-ti intinde mai mult .

#13
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
ok, deci nu exista sa scape lantul peste pinion? am reusit sa apropii acum schimbatorul destul de mult de primul pinion, astfel incat lantul acopera acum o jumatate intreaga din pinion.  cum am spus, n-am avut ce face si am largit eu la un moment dat distanta, vad cum se comporta pe drumul spre casa.
bicicleta este modelul rockrider 520 si se afla inca in garantie, pinioanele sunt de tipul "caseta", tot cu 2 clicheti este si acest tip?
oricum, bicicleta este este noua, de 2 luni. daca nu se remedieaza din reglarea surubului, ma spal pe maini de problema si merg cu ea la garantie.

Edited by mariusonweb, 28 April 2017 - 15:38.


#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Lantul , scapata , aluneca pe pinion , doar daca e foarte putin intins  , sau foarte uzat . Daca intinzatorul nu lucreaza bine , o sa scapete , cand esti cu foaie mica si pinion mic . Referitor la nr de clicheti , din cate am desfacut eu , nu am gasit decat cu 2 . Dar poate lucra bine si cu unul . Daca o sa desfaci vreo-data caseta cu pinioane , saiba-piulita , care le tine , are filet pe stanga , si mare atentie la bilele din caseta . Are o multime , in 2 posturi , si sunt foarte mici .

Edited by gladiatore, 28 April 2017 - 18:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate