Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Portare de pe abonament Orange pe cartela PrePaid Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostValiMiX, on 25 aprilie 2017 - 23:47, said:

Aceeasi metoda o folosesc si cei de la orange, a fost cineva sa se porteze si au spus ca doar la abonament se poate face portare, chiar in orange shop
pt ca nu-si iau comision cei din magazin.

#20
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
E nevoie de o amenda si la ei ca la Digi?

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Salut , ca sa nu deschid alt thread pe acelas subiect va intreb ?

- Este posibila portarea de pe un abonament pe o cartela inainte de a expira abonamentul ?

Intreb per general , necontand de la ce operator e abonamentul si ce alt operator doresc portarea pe cartela
Multumesc anticipat de raspunsuri/sfaturi

#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Da, e posibil dar operatorul de la care vei pleca cel mai probabil te va pune sa plătești taxa de reziliere înainte de termen. Dacă nu ai luat telefon la reducere acea taxa poate fi evitata. Cu ceva scandal dar vei nu va trebui s-o plătești în final. Dacă ai luat telefon la reducere e mai greu.

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Portarea este posibila: abonament-cartela, abonament-abonament, cartela-abonament si cartela-cartela.

Pentru operatorul nou (adica unde ajunge numărul) nu are relevanta relatia cu fostul operator decât daca esti abonat (teoretic oferi o garantie in plus). Nu-l interesează (unde portezi) daca mai ai 23 de luni de abonament sau ești liber de contract. Aia e stric problema ta cu fostul operator.

PS: Heinz, daca a luat aparat subventionat sau are optiuni reduse/ gratuite e la fel de simplu daca nu le-ar avea, doar ca trebuie sa le plătească.

#24
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Telefon nu am luat subventionat , numai ca am trei luni per an 50% reducere si la sfarsitul anului fac un an din cei doi de abonament
Sa inteleg ca daca ma portez ( se poate ) trebuie sa platesc diferenta pana la sfarsitul abonamentului
Adica vreo 15 luni si in plus reducerile in cauza pt cei doi ani de abonament

#25
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Nu
În cel mai rău caz plătești 3*50% din valoarea abonamentului. Dacă te pun sa plătești mai mult ii ameninți ca faci plângere la ANPC. Dacă nu înțeleg de vorba bună chiar faci plângere.

#26
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

View Postwather, on 27 octombrie 2018 - 20:52, said:

Telefon nu am luat subventionat , numai ca am trei luni per an 50% reducere si la sfarsitul anului fac un an din cei doi de abonament
Sa inteleg ca daca ma portez ( se poate ) trebuie sa platesc diferenta pana la sfarsitul abonamentului
Adica vreo 15 luni si in plus reducerile in cauza pt cei doi ani de abonament


Nu platesti acele 15 luni. Daca nu ai luat telefon, cu atat mai bine. Si daca vrei sa scapi de Orange si sa pastrezi nr pe prepay , deocamdata, rezolvare exista. Doar ca trebuie sa apelezi la OPC. Exista pe net articole de cum poti scapa de un contract mobil. Eu am rezolvat unui prieten o astfel de situatie, a reziliat si a trecut nr pe prepay.
A durat ceva timp, dar s a rezolvat.
Sa treci de pe un abonament dintr o retea pe prepay in alta retea normal, nu ca e complicat de rezolvat, dar cei, in a caror retea vrei sa mergi,au interesele lor , pt a face abonamente,nu prepay uri, daca intelegi ce vreau sa spun.
Totul se rezolva, dar e putina bataie de cap, operatorii mobili se bazeaza probabil pe faptul ca lumea nu cunoaste legea.

#27
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010
Sa nu deschid alt topic...

Cazul meu: am abonament digi, a expirat perioada contractuala, pot pleca oricand de la ei. Sunt extrem de nemultumit de calitatea semnalului in zone pe care le frecventez des, inclusiv in cladiri si acasa. In fine...
Vreau sa ma portez de pe abonament pe cartela prepay: ori la Orange, ori la Vodafone.

Am fost intr-un orange store, evident ca direct m-au luat cu vrajeli ca sa imi vanda abonamente. Le-am zis clar: nu vreau abonament, nu imi trebuie telefon si nici sa ma leg iar la cap 2 ani. Vreau cartela: aceleasi beneficii la juma' de pret. Au bombanit ei acolo, le-a trecut pana la urma cand au vazut ca sunt hotarat.
Doar ca, ziceau ei, dureaza mult mai mult sa portezi abon-cartela decat cartela-cartela sau abon-abon. Poate e tot vrajeala, sa imi vanda intai o cartela si sa portez apoi nr vechi pe cartela de la ei (care are nr de telefon implicit). In fine, poate asta e procedura.

2 intrebari, va rog:
1. Ce recomandati, cartela Voda sau Orange? Ma intereseaza semnal si calitate audio in convorbiri + viteza net. Degeaba am telefon bun daca stau 5 min sa se incarce o pagina de net in semnal de 3g - 2 liniute.
2. E adevarat ca dureaza asa mult portarea abonament - cartela? M-am gandit sa trec initial pe cartela la digi eventual, apoi sa portez la una dintre cele 2.

Multumesc

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1 - semnal, subiectiv, depinde de zona. Eu personal nu as mai da pe la Orange dar e strict experienta mea. Daca te intereseaza si roamingul, mai adaugi cateva puncte in plus pentru cartela Vodafone. Iar ca resurse nici nu se pune problema, la Orange ai doar 30GB bonus net, pe Vodafone arunca cu sute de GB, sunt useri pe aici cu 2-3TB adunati pe cont din bonusuri.

2 - nu, doar bateau campii angajatii orange, ei nu primesc comisioane decat daca aduc useri postpaid. Dureaza la fel, nu are importanta ca esti prepaid/postpaid si ca portezi in prepaid/postpaid, indiferent de combinatie, e aceeasi procedura si nu au voie sa te refuze. Citeste portabilitate.ro.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2019 - 15:32.


#29
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010
Ok, tu de ce nu ai mai merge pe Orange? Raportat la criteriile mele? Ma intereseaza si roaming, insa la cartele cu valoare mica nu am la niciuna din ele. Iar pe site, intradevar, vodafone ofera 30 gb de la 5 euro, orange doar de la 6 euro.

#30
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postdagulicious, on 09 iulie 2019 - 16:18, said:

Ok, tu de ce nu ai mai merge pe Orange? Raportat la criteriile mele? Ma intereseaza si roaming, insa la cartele cu valoare mica nu am la niciuna din ele. Iar pe site, intradevar, vodafone ofera 30 gb de la 5 euro, orange doar de la 6 euro.

Inainte sa faci alegerea urmeaza sfaturile mele :

1. Test de viteza cu un prepaid Orange sau Vodafone prin zonele care umblii (trebuie sa intrebi prieteni sau sa iei un prieten cu tine macar prin zonele umblate de tine)
2. Intradevar pe prepaid datorita jocurilor din Myvodafone la capitolul bonusuri de internet Vodafone este departe de orice alt operator
3. Roaming ai oferta 4 euro la Vodafone cu 100 min si 1,8 GB de internet si oferta 15 euro cu 2000 min si 6,7 GB de internet. Mai este si oferta 35 euro cu 15,6 GB de internet in Roaming

Edited by Mariusss2000, 09 July 2019 - 17:55.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai la Vodafone la extraoptiunea de 4 euro roaming.

Am toti ceilalti 3 operatori (abonament Digi, abonament Telekom, cartela Vodafone). Nu mai merg pe Orange pentru ca au ciuntit complet resursele de date la prepay, inainte aveam sute de GB, acum e doar un bonus penibil de 30gb. In Bucuresti si zonele rurale din sud au cea mai slaba acoperire 4G. La metrou sunt dezastru.
In roaming am avut numai probleme, de la limitare de viteza la lipsa acorduri cu retele pe care le au totusi în lista de pe site.
Plus arogante de retea premium, lipsa redirectionari sau conferinta (la ei sunt servicii premium astea, le platesti la minut national).

Pe scurt, cei mai scumpi, cele mai putine resurse, cea mai proasta experienta de retea am avut-o la Orange. Dar e strict parerea mea. Tu te plimbi prin alte zone si ai alte nevoi.

Am dualsim, numarul principal in RDS (volte, vowifi inclusiv in roaming, reteaua o consider peste Orange ca acoperire in Bucuresti) + sim secundar Telekom pentru net nelimitat sau Vodafone prepay la fel, net practic nelimitat (am vreo 900.000 MB pe cont acum) si oferta de date in roaming. Reteaua perfecta nu exista, nu as mai folosi telefon single sim.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2019 - 18:27.


#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Portarea dureaza maxim 3 zile conform legii si nu exista diferenta intre ce/cum/unde portezi. Eu iti recomand Orange deoarece au VoLTE si WiFi Calling care aduc o calitate superioara. Vodafone e ramas in urma tehnologic.

#33
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Am portat acum două săptămâni o cartelă Orange în Vodafone tot pe cartelă. Mi-au propus abonament pe care l-am refuzat. Am plătit 5 euro și le-am cerut activarea opțiunii de 4 euro cu roaming. Pentru portare am primit un bonus de 1.000.000 MB valabil un an. Mai am multe bonusuri din concurs așa că netul e cam fără limită.

#34
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010

View PostCatean, on 09 iulie 2019 - 18:05, said:

Portarea dureaza maxim 3 zile conform legii si nu exista diferenta intre ce/cum/unde portezi. Eu iti recomand Orange deoarece au VoLTE si WiFi Calling care aduc o calitate superioara. Vodafone e ramas in urma tehnologic.

Am fost ieri in magazin... deci pleci de acolo mai confuz decat intri. La simpla intrebare: se poate si cat dureaza?, am primit o struto-camila. Sa trec la digi pe cartela, sa astept nu stiu cate zile, sa fac cererea la noul operator, preferabil sa iau cartela si de la el, apoi sa se faca portarea...

Zici ca e fizica cuantica :))

#35
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Stai pe prepay la Orange pt ca semnalul(nu stiu cum este in zona ta), viteza internetului si calitatea convorbirilor sunt mai bune acolo!

Edited by DarkUser, 10 July 2019 - 12:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate