Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

MAOI's in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Exista asemenea medicamente (Nardil | Parnate) la noi in tara ?
As vrea sa incerc Nardil,pentru anexitate generalizata,pana acum am incercat Xanax,Klonopin,iar acum sunt pe Coaxil,dar nu prea este potent,si problema e ca vreau sa ma angajez de luna viitoare si as vrea un medicament care sa-mi ofere un " boost"  pentru a depasi anexitatea pe care o am.Nardil ar fi cel mai "strong" medicament impotriva anexitati,are o mare popularitate in US,dar in Romania nu prea am auzit sa se utilizeze,oricum o sa ii propun doctor-ului sa-mi prescrie acest tip de medicament,insa vreau sa stiu sigur daca este valabil si la noi in tara.

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Conform ANM nu are inregistrat APP in Romania: http://193.169.156.2...m1/anm_list.asp

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Vorbim totusi de un anti-depresiv din 1960's,e ciudat ca in EU nu prea se aude de acest medicament,dar in US a capatat o atentie destul de mare in anii recenti,e peste SSRI's SNRI's si Benzo's la capitolul eficienta.

#4
eerdeesh

eerdeesh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2017
Coaxil e triciclic, destul de periculos in efecte secundare. opreste-l acum, mai ales daca zici ca nu are efect
la fel sunt si maoi dpmdv

protocolul e sa incepi 2 luni minim ssri, daca nu merge, un al doilea ssri cu trecere gradata si inlocuire precedent sau luate simultan, daca nu, trebuie incercat snri
nu mizeriile alea triciclice

ai dat de vre-un bosorog de psihiatru?

sfatul meu e sa pompezi xanaxul, ca anxietatea mare e la primul contact si inainte cu angajatorul

problema e ca antidepresivele astea isi fac efectul dupa minim o luna si poate nu te incadrezi

deci tot xanax 1mg cu 30 min inainte de expunere la tine

Edited by eerdeesh, 23 April 2017 - 14:38.


#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Suplimente ai incercat ? Sau ai trecut direc la prescrise ? De exemplu Phenibut care nu cred ca se gaseste in romania dar se spune ca e cel mai bun impotriva anxietatii sociale.

Ce am incercat eu:
-ceai de sunatoare + roinita + cimbrisor + lavanda + musetel. 3 cani de dimineata folosind 3 din aceste plante.
-cacao cu apa si un deget de rom alb
-drojdie de bere
-gandire pozitiva (sau macar neutra) si alungarea gandurilor negative (da chiar trebuie efort si din partea ta nu doar medicamente).


Alte suplimente: 5htp, passiflora, l-theanina, omega 3, magneziu-zinc, etc.

Edited by _-AppleS-_, 23 April 2017 - 16:53.


#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Suplimente nu prea am incercat,mai iau din cand in cand vitamine B6+ zinc,care ma ajuta binisor,nu prea mai simti starea aia de agitatie/stress,esti mult mai calm,Coaxilul la fel il iau din 2015 pana in prezent,pare a fi un medicament destul de bun,insa nu prea potent cand vinde vorba de a ma calma in situati care imi declanseaza anexitatea mea,imi place mai mult ca-ti da senzatia de euforie,mai ales dimineata cand iau prima pastila,efectul il simt uneori 6 ore si cate'odata o zi intreaga.
As incerca MAOI,fiindca multi care au anexitate generalizata,il declara cel mai potent medicament, Nardil creste nivelul GABA,inhiba MAO-A//B,receptori care sunt responsabili cu controlul serotoninei,dopaminei...etc,si amplifica receptori GABA,lucru care m'ar scapa de anexitate.
Singurul minus ar fi ca trebuie sa fiu foarte atent ce mananc,dar daca Nardil m'ar ajuta precum se aude,atunci n-ar fi o problema dieta.
Vineri am hotarat sa plec sa discut cu doctoru',habar n-am daca o sa poata sa-mi prescrie acest medicament,din moment ce nu e valabil in Romania,poate nici in EU,eventual daca nu se poate sa-mi dea Nardil, macar sa-mi prescrie ceva care sa ma tina calm/relaxat,insa in orice caz nu mai iau Benzo's,la ce sevraj am avut dupa Xanax,nici nu mai vreau sa aud de Benzodiazepine.

Edited by Petran_Marius, 23 April 2017 - 21:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate