Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Orange Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Din iulie in Franta, de anul viitor si la noi.
Au luat-o razna?

http://www.clubitc.r...n-aceasta-vara/

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Pai oricum platim rate la ei pt telefonie...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu n-au luat-o razna, chiar citeam un articol despre cum bancile vor fi obligate sa accepte firme nebancare ca intermediari

PSD2 , chiar voiam sa dezschid si eu topic

https://www.evry.com...-as-we-know-it/

2018 is set to be a game-changing year for retail banking. As the PSD2 (Revised Payment Service Directive) becomes implemented, banks’ monopoly on their customer’s account information and payment services is about to disappear. The new EU directive opens the door to any company interested in eating a bank’s lunch.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-are legatura, va fi chiar banca nu fintech.

#5
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
E de asteptat sa isi caute si alta activitate.
Au inceput cu telefonia mobila, au facut asta binisor. Au inceput cu TV, acum le-a picat in cap. O dau cu fibra, merge sughitat, dar se misca.
Au si Orange Money, Orange Bank era de asteptat.

Edited by TheRipper, 23 April 2017 - 08:08.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
din ce vad aici, printre altele, tot cu ajutorul programului PSD2 i-au dat drumul

https://www.orange.c...ancial-Services

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa vina, daca e gratuit si are mobile banking si sms alert gratis va fi de succes :D
Ai abonament la Orange, primesti cont si card Orange Bank gratuit, pe viata.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdon_dannielo, on 23 aprilie 2017 - 00:05, said:

Din iulie in Franta, de anul viitor si la noi.
Au luat-o razna?

http://www.clubitc.r...n-aceasta-vara/

Nu au luat-o razna. Dat fiind faptul ca au reteaua le e usor sa implementeze un procesator de transfer de bani, cum are si Vodafone serviciul M-pesa.  Iar daca tot faci procesator de transferuri si plati, de ce nu ai face si microcreditare in sistem de camatarie non-bancara, daca tot ai bani disponibili care stau degeaba?
Vezi ca cei de la Orange au spus clar ca nu vor solicita licenta de banca clasica de la BNR ci doar vor face procesare de plati si microcreditare ceea ce e cu totul altceva, dar toti berbecii din presa au preluat ca Orange isi trage banca - ca suna mai tabloid asa.

Edited by rosix, 23 April 2017 - 10:03.


#9
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Eu vreau doar un lucru de la Orange Bank: plata de pe telefon via NFC fara sa lipesc vreun sticker...de cel putin 8-9 ani am auzit in Romania de teste si alte prostii de gen cu ING/BRD/Orange/BlackBerry, daca ofera orice altceva nu vor fi cu nimic mai buni decat celelalte banci de aici dpmdv...

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postgumball3000, on 23 aprilie 2017 - 00:47, said:

nu n-au luat-o razna, chiar citeam un articol despre cum bancile vor fi obligate sa accepte firme nebancare ca intermediari

PSD2 , chiar voiam sa dezschid si eu topic

https://www.evry.com...-as-we-know-it/

2018 is set to be a game-changing year for retail banking. As the PSD2 (Revised Payment Service Directive) becomes implemented, banks’ monopoly on their customer’s account information and payment services is about to disappear. The new EU directive opens the door to any company interested in eating a bank’s lunch.
Ceva de genu e PSD2
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hPeiQaEPBpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postjohnflorin, on 24 aprilie 2017 - 13:48, said:

Eu vreau doar un lucru de la Orange Bank: plata de pe telefon via NFC fara sa lipesc vreun sticker...de cel putin 8-9 ani am auzit in Romania de teste si alte prostii de gen cu ING/BRD/Orange/BlackBerry, daca ofera orice altceva nu vor fi cu nimic mai buni decat celelalte banci de aici dpmdv...
Pai scriele bancilor pe facebook ca vrei Apple Pay,Android Pay,Samsung Pay si Microsoft Wallet.

Edited by ZIGZAG20, 24 April 2017 - 14:11.


#11
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Ce sa le scriu, lucrez la una din ele si raspunsul de principiu e ca "daca ne bagam in X Pay ne pierdem vizibilitatea in fata clientului...".

Also, realizezi ca niciuna din astea nu exista inca in Romania, deci si sa vrea banca nu poate face nimic fara Google/Apple/Samsung/Microsoft, nu?

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Evident ca nimeni nu vrea sa devina sclavul altui system...
De ce tu ca furnizor ce are o retea de vanzare directa ai vrea sa pierzi bani prin vanzare indirecta...
Asta e problema cu sistemele astea de Pay... provoaca pierderi.

#13
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Faza haioasa e ca pe Android nu ai nevoie de Android Pay sau Samsung Pay, e suficient de deschis sistemul incat sa iti poti face XBank Pay, dar nu exista dorinta de la banca pt. ca la noi in tara oamenii cei mai dornici de asa ceva au mai degraba iPhones, iar pe iPhone nu poti face nimic fara Apple Pay :)

Ce e insa aiurea e ca e clar ca in momentul in care vor veni si la noi in tara Apple/Samsung/Google nicio banca nu-si va dori sa fie pe afara, deci tot vor participa la solutia respectiva...

#14
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Deocamdata abia ma multumeste sistemul Contactless... care nu prea e present in multe locatii, si unde este (limitat) sunt unele care nu merg... daca te duci la casa1 merge, la casa2 nu are, la casa3 nu merge, astfel daca vrei sa platesti contactless trebuie sa te orientezi sa stai mereu la casa1.

#15
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Eu nu prea am avut probleme cu sistemul contactless, chiar si in locuri mici (magazin veterinar, chiosc) unde au un singur POS e OK, iar in locuri gen Mega Image daca pica unul sansele sunt mare sa pice toate...cel mai enervant a fost pt. chestii gen preluat pachete eMag de la Posta, pt. ca acolo trebuie sa faci training individual cu fiecare angajat care nu crede in vrajitoria asta contactless :D

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu le-am facut training la dudui cu plata normala, cu contact neprotejat :D
Cum naiba nu invatase chestii banale nu stiu, ca era angajata de cateva luni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate