Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Procesor Core2Duo problem

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Da, q6600 e suportat de placa aia de baza fara probleme.
https://www.asus.com...V/HelpDesk_CPU/

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mersi de informatie ! O sa verific.

#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sta destul de bine fata de ce mai am prin casa Phenom II X4 920: http://www.anandtech...roduct/81?vs=53

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Remicade, daca compari AMD Phenom II X4 920 vs Intel C2Q Q6600 ai sa afli ca AMD-ul e mai bun decat Intelul !
Atat in single thread cat si in multi thread; singurul + al Intelului e consumul ! 105 si 95w vs 125w.

Attached Files



#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta m-a convins ca merita sa dau 100 de lei pe procesor. În jocuri diferența nu va fi fenomenala. Ca sa nu mai deschid alt post, exista memorii ptr AMD și Intel? Eu n-am auzit asa ceva Attached File  IMG_20170423_190258.jpg   61.83K   6 downloads

#24
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Există producători care garantează funcționarea pe AMD, de exemplu seria Flare X de la Gskill. Asta nu cred că înseamnă că nu merg pe Intel.

Attached Files


Edited by Arizona, 23 April 2017 - 21:44.


#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Raspunsul detaliat e greu de inteles daca nu ai habar despre subiect.

Cand se schimbau chipset-urile placilor de baza ca ciorapii s-a suprasaturat piata atat de mult cu Ram si placi de baza ca s-a creat problema cu chip-urile memoriilor Ram cu versiuni compatibile si incompatibile cu chipset-uri vechi si noi ale placilor de baza.
Asa s-a ajuns la "nebunia" asta cu memorii Ram compatibile si incompatibile cu procesoarele AMD si Intel.

Adevarul este ca unele module Ram sunt pt. Intel, si alte module pt. AMD.
Ca exemplu:
ddr4-2133 si ddr4-2400 sunt recomandate pt. procesoarele Intel Skylake si Kaby Lake ce suporta Ram 2133 si 2400 Mhz;
ddr4-2400 si ddr4-2666 sunt recomandate pt. procesoarele AMD Zen ce suporta Ram 2400 si 2666 Mhz.

Dar asta nu inseamna ca ddr4-2133 nu e compatibil cu AMD Zen ! si nici ca ddr4-2666 nu e compatibil cu Intel Skylake sau Kaby Lake.
Sunt compatibile ! doar ca procesorului ii va fi limitat FSB-ul.
Adica ddr4-2666 nu va rula la frecventa maxima cu Intel Skylake cand acest procesor suporta maxim 2133.

l.e:
Iar la AMD e invers ! procesorul nu va avea FSB-ul maxim (2400 sau 2666) daca memoria (ddr4-2133) e mai mica decat e capabil procesorul.

Edited by super8, 23 April 2017 - 23:18.


#26
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Pai si atunci de ce al meu ram sta bine mersi la 2666 chiar daca folosesc un procesor skylake?   Parerea mea, si deja ti-am atras atentia o data, nu vorbi despre lucruri pe care nu le cunosti, sunt altii care cunosc chiar mai putin decat tine si care pot lua sfatul tau de bun, chiar daca este gresit.
Uite asa se nasc persoanele alea incapatanate care atunci cand le contrazici, iti ies cu raspunsuri gen "stiu eu ma, mi-a zis mie cineva..."

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostRemicade, on 23 aprilie 2017 - 18:07, said:

Asta m-a convins ca merita sa dau 100 de lei pe procesor. În jocuri diferența nu va fi fenomenala. Ca sa nu mai deschid alt post, exista memorii ptr AMD și Intel? Eu n-am auzit asa ceva Attachment IMG_20170423_190258.jpg
Da,la vremea respecitva existau module de memorie ce functionau doar cu AMD sau doar cu Intel (desi mai degraba,doar cu AMD).Controller-ul de memorie AMD era superior si permitea instalarea unei memorii cu densitate foarte mare fara probleme.La intel asa ceva nu era posibil la vremea respectiva.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Poststone_crash_wolf, on 24 aprilie 2017 - 00:14, said:

Pai si atunci de ce al meu ram sta bine mersi la 2666 chiar daca folosesc un procesor skylake?
Parerea mea, si deja ti-am atras atentia o data, nu vorbi despre lucruri pe care nu le cunosti, sunt altii care cunosc chiar mai putin decat tine si care pot lua sfatul tau de bun, chiar daca este gresit.
Uite asa se nasc persoanele alea incapatanate care atunci cand le contrazici, iti ies cu raspunsuri gen "stiu eu ma, mi-a zis mie cineva..."
Prietene, ce spun eu si ce intelegi tu ?

Eu am spus ca placa de baza limiteaza Frecventa modulelor Ram daca pui Ram cu Frecventa mai mare decat FSB-ul procesorului iar placa de baza nu suporta Ram cu Frecventa mai mare decat FSB-ul procesorului.
Asta pt. ca chipest-ul placii de baza va face downgrade la Frecventa modulelor Ram.

La tine placa de baza suporta ddr4-2666, de aceea "al tau Ram sta bine mersi la 2666 chiar daca folosesti un procesor Skylake".
Asta inseamna ca memoria Ram nu "gatuieste" procesorul.
Dar nu inseamna ca FSB-ul procesorului chiar ruleaza 2666 ! ca procesoarele Skylake au FSB-ul maxim 2133.
Spoiler


#29
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Prietene, ce ai spus tu este o mare aberatie, incepand de la FSB ( FRONT SIDE BUS), magistrala care exista pe vremea socket-ului 775 si care lega procesorul de Northbridge, si care totodata in ziua de astazi NU MAI EXISTA intrucat northbridge-ul  a fost integrat direct in procesor.



EXEMPLU DE CHIPSET CU FSB  

Attached File  chipset_diagram.png   135.39K   6 downloads

EXEMPLU DE CHIPSET FARA FSB

Attached File  small_z170-chipset.png   57.66K   6 downloads

Frecventa care o vezi tu prin specificatiile intel este frecventa STANDARD  SUPORTATA a memoriei RAM. Cantitatea si frecventa EFECTIVA sunt factori care sunt lasati in seama CHIPSET-ULUI si/sau a PLACII DE BAZA folosite.  
La Ryzen iti urez succes cu RAM la 2400 sau 2666, recomandat acolo este ram cat mai rapid cu putiinta( 3200+ mhz) intrucat un procesor Ryzen este impartit in doua sectiuni care comunica intre ele folosind memoria RAM a pc-ului. Cu cat este mai rapida, cu atat mai repede are loc transferul de date intre cele doua sectiuni.

Deci, inca o data ma repet, nu mai recomanda gogosi doar pentru ca asta vezi tu in specificatiile intel.

#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ryzen nu comunica intre CCX-uri prin memoria ram,verifica din nou informatia.Este vorba pur si simplu de faptul ca este o platforma intensiva pe memoria ram datorita numarului mare de nuclee ce trebuiesc „alimentate” ,AMD neintroducand memorie triple sau quad channel pe platforma desktop.

#31
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

Quote

  As with all large multi-core CPUs, an interconnect is required to join all the cores together. Smaller designs can get away with a simple ring bus but a higher core count requires more sophistication. Intel had to use the slow FSB for their first quad-core Core 2 chips for instance and a sophisticated ring bus layout for their HEDT chips. AMD has turned to their flexible Infinity Fabric to fill this role but we’re now discovering some drawbacks.

According to a new revelation from AMD, the speed Infinity Fabric runs at is linked to memory speeds. That is the IMC speed controls the speed of the 256-bit wide bi-directional crossbar. Faster DDR4 memory will lead to faster Infinity Fabric and hence faster communication between the 2 CCX making up Ryzen. This means to unlock the full performance of Ryzen 7 when stressing more than 4 cores, one must obtain the fastest DDR4 possible and OC the IMC like crazy.  

Poate ca m-am exprimat gresit, ideea este ca viteza de comunicare intre cele doua CCX-uri este direct dependenta de frecventa memoriei RAM, astfel ca cu cat marim frecventa RAM-ului, cu atat se imbunatasesc performantele la Ryzen.

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Poststone_crash_wolf, on 24 aprilie 2017 - 12:13, said:

Prietene,
Te rog sa imi accepti scuzele daca te-ai simtit ofensat cu apelativul "Prietene" !
Chiar nu am avut nici cea mai mica intentie sa te jignnesc spunandu-ti "Prietene".

Ideea e ca amandoi spunem acelasi lucru dar cu cuvinte diferite.
Asta e parerea mea  Posted Image

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Ryzen exista deja ditamai topicul.

Deja ati dat-o in offtopic si ati cam depasit si masura.

#34
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Azi mi-a venit Q6600, am comandat si 8 GB DDR2 si evident voi incerca sa vad cat poate merge in sus procul. Totusi placa asta de baza are optiuni de oveclocking, nu e chiar ceva varianta entry level.

Attached Files



#35
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce versiune de a procesorului Q6600 ti-a venit ?
Stepping B3 (prima) sau G0 (a doua) ? ca a doua versiune (G0) e mai buna, nu se incalzeste tare la OC.

#36
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
SLACR Core2Quad 6600 scrie pe el, conform http://www.cpu-world...c/SL/SLACR.html e ala "bun". PC-ul va ajunge la maica-mea unde se mai intalnesc nepotii de 10 ani si trebuie asigurate toate conditiile. Actualmente are un Sempron la 2 si ceva, placa grafica 7200.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate